Planujesz budowę domu albo remont? Możesz otrzymać dofinansowanie. Sprawdź, ile pieniędzy masz szansę uzyskać

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa czy remont domu to dobra okazja, żeby zainteresować się państwowym dofinansowaniem w ramach któregoś z licznych programów.
Budowa czy remont domu to dobra okazja, żeby zainteresować się państwowym dofinansowaniem w ramach któregoś z licznych programów. Joanna Urbaniec / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Remont czy budowa domu to spory wydatek, jednak warto wiedzieć, że na część prac można uzyskać państwowe dofinansowanie. Dzięki programom takim jak m.in. „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” i „Mój Prąd” inwestor może otrzymać środki m.in. na modernizację ogrzewania, ocieplenie domu i zakup ekologicznych urządzeń takich jak fotowoltaika czy pompa ciepła.

Spis treści

Na remont lub budowę domu możesz otrzymać pieniądze. Z jakich programów warto skorzystać?

Budowa domu, jego rozbudowa czy remont to ogromne przedsięwzięcia, wymagające zwykle sporych nakładów finansowych. Tym cenniejsza jest więc możliwość uzyskania państwowego dofinansowania. Jeśli chodzi o samą budowę, dla inwestorów przewidziano wsparcie związane z zakupem działki i ogrzewaniem budynku. Z kolei osoby, które chcą zmodernizować stary budynek, mogą uzyskać środki np. na dokonanie termomodernizacji, wymianę źródła ciepła czy montaż paneli fotowoltaicznych.

Gdzie szukać zastrzyku pieniędzy na prace budowlane i remontowe? Dofinansowanie do budowy lub remontu można uzyskać w ramach programów takich jak:

Poniżej omawiamy pokrótce każdy z wymienionych programów wraz ze wskazaniem, kto może z nich skorzystać i jaką kwotę dofinansowania uzyskać.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

„Moje Ciepło”, czyli dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła

Osoby zastanawiające się nad wyborem ogrzewania mogą skorzystać z programu „Moje Ciepło”, żeby uzyskać dotację na zakup i montaż pompy ciepła. To wydajne źródło ciepła jest jednym z droższych na rynku, jednak opłacalnym w trakcie użytkowania, dlatego dofinansowanie do pomp cieszy się sporym zainteresowaniem (ponad 4200 dotacji wypłaconych od kwietnia 2022 r.).

– Remedium na rosnące rachunki za ogrzewanie jest instalacja pompy ciepła. Jest to nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które nie tylko ogrzewa budynek, ale także podgrzewa wodę użytkową – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO firmy Euros Energy. – Koszty zakupu i montażu pompy zwracają się po czasie.

Jak podaje strona programu, dotację mogą uzyskać właściciele i współwłaściciele:

 • domów, w przypadku których „na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy (...) lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (...)”,
 • domów, w przypadku których złożono któryś z tych dokumentów, ale po 1 stycznia 2021 r.

Co więcej, budynek musi spełniać określone w zasadach programu wyśrubowane normy energooszczędności.

Możliwa do uzyskania kwota wsparcia to 7–21 tys. zł (30–45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Program ma potrwać do końca 2026 r. (do 31 grudnia). Więcej o programie „Moje Ciepło” przeczytasz w naszym artykule.

„Pierwsze Mieszkanie”, czyli preferencyjny kredyt hipoteczny m.in. na działkę budowlaną

Program „Pierwsze Mieszkanie” wbrew nazwie może przydać się także osobom chcącym zamieszkać we własnym domu. W programie może wziąć udział każdy, kto nie jest właścicielem żadnego domu ani mieszkania oraz nie ukończył 45. roku życia. W ramach programu można uzyskać preferencyjny kredyt hipoteczny na cele takie jak:

 • zakup pierwszego mieszkania (wraz z kosztami wykończenia),
 • zakup pierwszego domu (wraz z kosztami wykończenia),
 • zakup działki budowlanej.

Beneficjent programu może w jego ramach wziąć nisko oprocentowany kredyt hipoteczny w kwocie 500 tys. zł (jednoosobowe gospodarstwo domowe) lub 600 tys. zł (para wychowująca minimum jedno dziecko). Oprocentowanie kredytu będzie okresowo stałe, a państwo przez 10 lat będzie dopłacać beneficjentowi do rat. W ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” można również założyć specjalne Konto Mieszkaniowe, ułatwiające odkładanie pieniędzy na zakup nieruchomości w przyszłości. Za regularne wpłaty przysługuje od państwa tzw. Premia Mieszkaniowa.

„Mieszkanie bez wkładu własnego”, czyli tańszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu

Myląca może być nazwa programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, bowiem pozwala on uzyskać kredyt hipoteczny nie tylko na zakup mieszkania, ale także budowę domu (w tym zakup działki budowlanej oraz wkład budowlany). Program przeznaczony jest dla każdego, kto nie posiada na własność mieszkania ani domu (z pewnymi wyjątkami przewidzianymi dla rodzin wielodzietnych), przy czym beneficjent musi też mieć odpowiednią zdolność kredytową.

W ramach programu beneficjent może uzyskać w wybranych bankach kredyt hipoteczny bez konieczności gromadzenia środków na wkład własny. Państwo pokrywa wkład własny do kwoty 100 tys. zł (10–20 proc. wartości nieruchomości), zaś nieruchomość nabywana w ramach programu może kosztować maksymalnie 500 tys. zł. Jeśli w trakcie spłaty zobowiązania kredytobiorcy urodzi się drugie lub kolejne dziecko, część kredytu zostaje umorzona.

Udzielanie preferencyjnych kredytów hipotecznych w ramach programu ma potrwać do końca 2030 r.. Więcej na temat „Mieszkania bez wkładu własnego” piszemy w naszym artykule.

„Czyste Powietrze”, czyli środki na ocieplenie domu i wymianę pieca

„Czyste Powietrze” to jeden z bardziej znanych państwowych programów dla posiadaczy nieruchomości. Skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli ukończonych domów jednorodzinnych. Nie można więc skorzystać z programu w trakcie budowy, jednak jest to dobre rozwiązanie dla osób planujących remont, modernizację czy rozbudowę domu. Do uzyskania są spore pieniądze na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałego źródła ciepła. Dofinansowaniu podlegają prace takie jak:

 • ocieplenie domu,
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • instalacja centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
 • wymiana przestarzałego źródła ciepła na nowe.

Wysokość dotacji w ramach „Czystego Powietrza” zależy m.in. od dochodów wnioskodawcy i po zmianach w 2022 r. może wynieść od 30 do nawet 79 tys. zł. Program ma potrwać do 2027 r. (wypłata przyznanego dofinansowania potrwa do 2029 r.). Więcej na temat „Czystego Powietrza” przeczytasz w naszym artykule.

– Wraz z programem „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd” można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W ramach ulgi właściciel domu jednorodzinnego może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia modernizacyjnego – wyjaśnia ekspert Euros Energy. – Odliczeniu podlegają zarówno koszty zakupu materiałów i urządzeń, jak i koszty montażu. Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł.

„Mój Prąd”, czyli dotacje na fotowoltaikę

Program „Mój Prąd” ma na celu ułatwienie inwestycji w fotowoltaikę. Jak podaje strona programu, w „Moim Prądzie” mogą wziąć udział osoby fizyczne wytwarzające prąd na własne potrzeby, które zawarły „umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży energii elektrycznej)”. Jeśli dana osoba ma już panele fotowoltaiczne, dodatkowym wymogiem jest, by rozliczała się za prąd w nowym systemie net-billingu (działa od kwietnia 2022 r.). Środki uzyskane w ramach programu mogą posłużyć na zakup i montaż fotowoltaiki, ale także urządzeń dodatkowych takich jak:

 • magazyn energii,
 • magazyn ciepła,
 • system zarządzania energią HEMS/EMS.

Uzyskana w ramach programu dotacja może wynieść 6–7 tys. zł w zależności od tego, czy dana osoba kupuje same panele fotowoltaiczne, czy także urządzenia towarzyszące. Na urządzenia te można otrzymać osobne dofinansowanie w wysokości 5–16 tys. zł. Nieco niższe kwoty przysługują osobom, które już kiedyś skorzystali z rządowego dofinansowania na zakup fotowoltaiki.

Wnioski o dotacje w ramach czwartej edycji programu można składać do 31 marca 2023 r. (a później prawdopodobne jest uruchamianie kolejnych edycji). Więcej na temat „Mojego Prądu” można przeczytać w naszym artykule.

„Stop Smog”, czyli dofinansowanie na termomodernizację dla najgorzej zarabiających

Stosunkowo najsłabiej znanym spośród wszystkich państwowych programów dotacji jest „Stop Smog”. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program ten skierowany jest do najgorzej zarabiających właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, których przeciętny miesięczny dochód nie przekracza „175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym”. W ramach „Stop Smogumożna sfinansować takie prace jak:

 • termomodernizacja domu (ocieplenie, wymiana drzwi i okien, modernizacja wentylacji, przebudowa przewodów kominowych itp.),
 • likwidacja przestarzałego źródła ciepła wraz z podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • wymiana przestarzałego pieca na nowocześniejsze urządzenie.

W ramach programu „Stop Smog” najubożsi mogą uzyskać nawet 53 tys. zł w formie bezzwrotnej dotacji na pokrycie nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Co ważne, o środki wnioskuje się za pośrednictwem gminy, która w dodatku musi wcześniej zgłosić się do udziału w programie, a więc nie wszędzie osoba zainteresowana może skorzystać ze wsparcia w ramach „Stop Smogu”. Program ma potrwać do 2024 r.. Dla zainteresowanych więcej informacji na temat „Stop Smogu” podajemy w naszym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Planujesz budowę domu albo remont? Możesz otrzymać dofinansowanie. Sprawdź, ile pieniędzy masz szansę uzyskać - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska