Podatek od nieruchomości w Opolu ma wzrosnąć. Od 2020 roku mamy płacić więcej. Jakie będą nowe stawki?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
W Opolu planowana jest podwyżka stawek podatku od nieruchomości od 2020 roku
W Opolu planowana jest podwyżka stawek podatku od nieruchomości od 2020 roku Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na listopadową sesję ratusz przygotował projekt uchwały w sprawie podwyższenia stawek podatku od nieruchomości w Opolu. Zachowane będzie rozróżnienie kwot pomiędzy "starym" Opolem a terenami włączonymi do miasta w 2017 roku. Podwyżki mają wejść w życie z początkiem 2020 roku.

Ratusz podkreśla, że to będzie pierwsza podwyżka podatku od nieruchomości w Opolu od pięciu lat. Jest uzasadniana czynnikami makroekonomicznymi: negatywnym wpływem inflacji na dochody budżetowe miasta, niestabilnością przepisów w zakresie obciążeń finansowych jednostek budżetowych oraz wprowadzone przez rząd ograniczenia w pozyskiwaniu dochodów.

Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola, projekt zakłada średnią podwyżkę stawek o około 4,2 proc. - Oznacza to, że dotychczasowe wpływy z podatków zwiększą się o około 5,4 mln zł – wskazuje.

Zaznacza też, projekt przewiduje też utrzymanie różnic w stawkach podatkowych pomiędzy "starym" Opolem a terenami włączonymi do miasta z początkiem 2017 kiedy, kiedy to w granice stolicy regionu włączono 12 miejscowości z gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków.

Podatek od nieruchomości 2020 w Opolu. Gdzie ujednolicenia?

Przy czym nie we wszystkich przypadkach będą utrzymane takie różnice. Ujednoliceniu dla całego obecnego obszaru Opola ulega stawka podatku za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za budynki lub ich części związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Stawka za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić ma 93 grosze za metr kw. Wcześniej były to 84 gr za metr kw. w "starym" Opolu i 81 gr za metr kw. w "nowym" Opolu.

Z kolei w przypadku budynków, w których realizowane są świadczenia zdrowotne, stawka podatku od nieruchomości wynosić ma 4,80 zł za metr kw. Obecnie jest to odpowiednio 4,60 zł i 4,11 zł za metr kw.

- Jesteśmy w procesie zrównywania stawek. Zależy nam na tym, aby ten proces był rozłożony na etapy, a nie odbywał się skokowo – wskazuje Katarzyna Oborska-Marciniak.

- Dlatego na tym etapie utrzymane będą różnice np. w odniesieniu do budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej czy tzw. budynków pozostałych: garaży, komórek, stodół. W przyszłości nie wykluczamy korekt, które wyrównają stawki podatku dla wszystkich mieszkańców Opola – stwierdza pani rzecznik.

Podatek od nieruchomości 2020 w Opolu. Jakie będą różnice?

W projekcie uchwały ratusz wskazuje szacowane skutki podwyższenia stawek podatku od nieruchomości dla przykładowych gospodarstw.

W przypadku lokalu mieszkalnego o pow. 50 metrów kw. dotychczasowe obciążenie wynosiło 31 zł. Po podwyżce będzie to 40 zł. Daje to różnicę rzędu 9 zł.

Posiadacz domu o pow. 150 metrów kw. posadowionego na działce 7 arów płacił w ostatnich latach 281 zł: 92 zł za budynek i 189 zł za działkę. Od 2020 roku będzie to 378 zł: 119 zł za dom i 259 zł za działkę. To daje różnicę na poziomie 97 zł.

Zaś przedsiębiorca prowadzący dział. gosp. na pow. 1000 metrów kw. i na działce o pow. 20 arów płacił podatek od nieruchomości w wysokości 24 340‬ zł, na który składały się: 22 660 zł podatku za obiekt, w którym prowadzono działalność oraz 1 680 zł za działkę. Po zapowiadanych podwyżkach podatek dla takiego przedsiębiorcy ma wzrosnąć do 25 360 zł: 23 500 zł za obiekt i 1 860 zł za działkę. To daje różnicę 1020 zł.

Podatek od nieruchomości 2020 w Opolu. Wykaz stawek

Projekt uchwały w sprawie podniesienia stawek za podatek od nieruchomości w Opolu ma być głosowany na listopadowej sesji rady miasta. Pełny wykaz stawek zaproponowanych przez ratusz poniżej:

  • Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,93 zł za metr kw. (poprzednio 0,84 zł w "starym" Opolu i 0,81 zł w "nowym" Opolu)
  • Grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,40 zł za 1 ha powierzchni (poprzednio 4,29 zł)
  • Grunty pozostałe, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,37 zł za metr kw. (poprzednio 0,27 zł)
  • Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji - 3 zł za metr kw. (poprzednio 2,97 zł)
  • Budynki lub ich części mieszkalne – 0,79 zł za metr kw. powierzchni użytkowej (poprzednio 0,61 zł)
  • Budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej: 23,50 zł za metr kw. pow. użytkowej w "starym" Opolu i 21,50 zł za metr kw. pow. użytkowej w "nowym" Opolu (poprzednio 22,66 zł w "starym" Opolu i 19,10 zł w "nowym" Opolu)
  • Budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11 zł za metr kw. pow. użytkowej (poprzednio 10.51 zł)
  • Budynki lub ich części związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,80 zł za metr kw. pow. użytkowej (poprzednio 4,60 zł w "starym" Opolu i 4,14 zł w "nowym" Opolu)
  • Budynki pozostałe lub ich części, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 7,80 zł za metr kw. pow. użytkowej w "starym" Opolu i 4,74 zł za metr kw. pow. użytkowej w "nowym" Opolu (poprzednio 7,50 zł w "starym" Opolu i 3,74 zł w "nowym" Opolu)
  • Budowle – 2 proc. ich wartości

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J23
19 listopada, 11:35, Heniek:

Wiśniewski na wyborach was przegonimy

Od przeganiania mamy grupę opozycyjną już od ponad 4 lat. Jakoś przez 8 lat wcześniejsze nikogo nie chciała gonić. A może jakieś propozycje i pomysły, a nie tylko gonienie... Od gonienia to są psy...

H
Heniek

Wiśniewski na wyborach was przegonimy

s
ssss

Złodzieje. Trzeba było przed wyborami o tym wspomnieć.

G
Gość

Dramat.... ogólnie Dramat.

Za robote niech sie wezma w tym ratuszu

G
Gość
18 listopada, 17:43, Gość:

"Stare Opole", "Nowe Opole", a jak to się ma do równości wszystkich obywateli wobec prawa?, przecież za chwilę, ktoś ze "Starego Opola" wniesie skargę do Sądu na różnicowanie obywateli w jednej gminie, ze względu na odległość mieszkania od ratusza.

Śmiechu warte te pomysły

Moze wazna jest wartosc nieruchomosci a nie gdzie co stoi?

i
irek

Nawet podatki z Elektrowni Opole nie pomogły.

A jaka jest średnia płaca w Ratuszu?

R
Rest

Złodzieje

O
On

A na terenach gm. Komprachcice stawki niewiele niższe. A wieś niby.

G
Gość

urzędniczy bełkot.inflacja jest 2 procentowa. dziel opolan na lepszych i gorszych i żądz zrabowana im kasą. tylko koryto jest najważniejsze. opole wymiera. dzieci uciekają w poszukiwaniu lepszego życia.wysokie podatki wykańczają biznes odnoszę wrażenie, że "władze" miasta zamierzają definitywnie zlikwidować opolszycznę zaczynając od Opola.

G
Gość
18 listopada, 17:43, Gość:

"Stare Opole", "Nowe Opole", a jak to się ma do równości wszystkich obywateli wobec prawa?, przecież za chwilę, ktoś ze "Starego Opola" wniesie skargę do Sądu na różnicowanie obywateli w jednej gminie, ze względu na odległość mieszkania od ratusza.

Śmiechu warte te pomysły

Trafione w punkt ! Czym różni się obywatel z starego i nowego Opola ! Prawo obowiązujące w Polsce jest jednakie dla wszystkich obywateli !

G
Gość

"Stare Opole", "Nowe Opole", a jak to się ma do równości wszystkich obywateli wobec prawa?, przecież za chwilę, ktoś ze "Starego Opola" wniesie skargę do Sądu na różnicowanie obywateli w jednej gminie, ze względu na odległość mieszkania od ratusza.

Śmiechu warte te pomysły

Dodaj ogłoszenie