Podczas Nocy Muzeów rozstrzygnięto konkurs na komiks z Kluczborkiem w tle. Autorzy otrzymali nagrody

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Laureaci zostali uhonorowani podczas Nocy Muzeów, a jednym z punktów w programie imprezy było otwarcie wystawy pokonkursowej.
Laureaci zostali uhonorowani podczas Nocy Muzeów, a jednym z punktów w programie imprezy było otwarcie wystawy pokonkursowej. Milena Zatylna
W sobotę 14 maja w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na komiks.

Konkurs tematem nawiązywał do wystawy poświęconej historii polskiego komiksu, którą można oglądać do końca maja.

Zadaniem uczestników było narysowanie jednostronicowego komiksu nawiązującego do Kluczborka – poprzez architekturę, miejsce, historię lub osobę.

Laureaci zostali uhonorowani podczas Nocy Muzeów, a jednym z punktów w programie imprezy było otwarcie wystawy pokonkursowej.

Nagrodę dyrektora muzeum otrzymała Amelia Fiącek, czwartoklasistka z PSP nr 2 w Kluczborku.

- Rysując komiks, inspirowałam się mangami i postaciami anime – mówi Amelia Fiącek. – Kiko, moja bohaterka, postanowiła, że zwiedzi wszystkie muzea na świecie. Specjalnie przyleciała z Dubaju, aby zobaczyć muzeum w Kluczborku, które ja osobiście uważam za najfajniejsze ze wszystkich. Bardzo się cieszę z nagrody, bo jeszcze nigdy nic nie wygrałam.

Amelia uczestniczy w dodatkowych zajęciach plastycznych w Centrum Kultury w Kluczborku. Uwielbia rysować.

- Chyba urodziłam się z kredkami - mówi laureatka. - Mama, kiedy chce mnie ukarać, to ogłasza szlaban właśnie na rysowanie.

W kategorii klas I-III szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobył Radosław Wasik z PSP nr 1 w Kluczborku, drugie Antoni Glinny z PSP nr 2 w Kluczborku, a trzecie Monika Niklewicz z PSP w Kuniowie.

W kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce ex aequo przypadło Lenie Garbowskiej i Wojciechowi Łopatce (oboje z PSP nr 2). Drugą lokatę zajął Kazimierz Szajda z STO - w komiksie ukazał historię Nikołaja Rigaczina, przez wiele lat uznawanego za bohatera, który oddał życie, wyzwalając Kluczbork.

- Pomysł narodził się z obserwacji tego, jak obecnie Rosjanie sztucznie robią bohaterów ze swoich żołnierzy walczących na Ukrainie, a tak naprawdę są antybohaterami – wyjaśnia Kazimierz Szajda. – W szkole uczyli mnie fałszywej historii o Rigaczinie, ale tato powiedział, jak było naprawdę i postanowiłem to narysować.

Trzecie miejsce ex aequo zajęli Olaf Smolorz z Byczyny i Nina Gruszczyńska z PSP nr 2.

W kategorii osób dorosłych zwyciężył Andrzej Felisiak z Byczyny.

- Uwielbiam rysunki zawierające humor i w taki właśnie sposób starałem się ukazać historyjkę na temat pochodzenia nazwy „Kluczbork” – mówi laureat. - O konkursie dowiedziałem się niemal w ostatniej chwili, ale zdążyłem narysować dwa komiksy. Każdy z nich zajął mi nie więcej niż godzinę.

Andrzej Felisiak to profesjonalny malarz i pedagog. W przyszłym roku planuje w kluczborskim muzeum wystawę obrazów, które powstały w czasie pandemii.

Drugą nagrodę zdobyła Dominika Brząkała z Kluczborka. Nagrodę zawdzięcza dzieciom.

- Mam w domu dwoje maluchów. Rysuję dla nich i z nimi - mówi Dominika Brząkała.

Trzeciego miejsca jury nie przyznało.

W ramach Nocy Muzeów odbyły się również warsztaty nawiązujące do wystawy na temat komiksów. Na wydarzeniu swoje stanowisko miała także kluczborska biblioteka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska