Politechnika Opolska będzie miała swoją bibliotekę - Newtona

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Tak będzie wyglądał II Kampus Politechniki Opolskiej.
Tak będzie wyglądał II Kampus Politechniki Opolskiej.
Uczelnia razem z opolskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiła konkurs na projekt nowoczesnej biblioteki w II kampusie.

Ważne

Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola, ogłosił konkurs dla studentów na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenu wokół Okrąglaka. W konkursie mogą wziąć udział studenci kierunków architektura lub urbanistyka uczelni wyższych z województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Prace należy składać do 20 czerwca, do godz. 15.30 w Wydziale Gospodarki i Promocji Miasta UM (pok. 504). Wyniki konkursu opublikowane zostaną najpóźniej 29 czerwca na stronie www.opole.pl/biznes. Oceniane będą m.in. takie elementy jak: urbanistyka, sprawność i czytelność rozwiązań komunikacyjnych, funkcjonalność i jakość architektury. Pierwsza nagroda to 6 tys. zł, druga 3 tys. Zaplanowano także jedno wyróżnienie w wysokości tysiąca złotych.

Newton, czyli Innowacyjne Centrum Zintegrowanych Usług, Przestrzeni Informacyjnych i Bibliotecznych Politechniki Opolskiej ma służyć nie tylko studentom, ale wszystkim mieszkańcom województwa.

- Ma pełnić funkcję regionalnego ośrodka informacji, prowadzenia badań oraz realizacji programów nauczania. Umożliwi dostęp do najnowocześniejszych technologii i zasobów informacyjnych. Będzie też miejscem imprez kulturalnych - mówi dr Anna Król, prorektor ds. inwestycji i rozwoju PO. Uczelnia właśnie ogłosiła konkurs na jego projekt. Budowa ma się rozpocząć na przełomie 2013/2014 roku.

Budynek Newton będzie się składał się z trzech części biblioteki, zespołu sal audytoryjnych (część dydaktyczna) i zaplecza socjalnego.

- Zaplanowaliśmy bibliotekę tradycyjną i cyfrową. Znajdą się w niej m.in. sale pracy grupowej (5 sal dla 10 użytkowników), 10 kabin do pracy indywidualnej oraz czytelnia multimedialna - mówi Anna Król. Biblioteka ma mieć także część laboratoryjną z dziesięcioma stanowiskami komputerowymi, wypożyczalnią laptopów i częścią do projektowania graficznego. W Newtonie znajdzie się także aula na 450 miejsc z reżyserką i kabiną tłumacza, dwie sale wykładowe (na 120 i 150 miejsc), dwie 60-osobowe sale seminaryjne i sala samorządu studenckiego. W wyborze najlepszego projektu ma pomóc uczelni SARP.
- Na całym świecie biblioteki znajdują się w obiektach unikalnych, nie tylko pod względem architektonicznym, ale i funkcjonalnym. Dobrze, że uczelnia zdecydowała się na zorganizowanie konkursu. To moim zdaniem zagwarantuje, że budynek Newton będzie naprawdę wyjątkowy - mówi Antoni Domicz, prezes opolskiego SARP-u. - Podejrzewam, że do konkursu zgłoszą się najlepsi i architekci i pracownie w kraju - dodaje.

Do jury konkursowego udało się zaprosić jednego z najlepszych architektów w Polsce - Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego (jest laureatem honorowej nagrody SARP-u).

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 11 lipca.

Wstępny kosztorys przewiduje, że budynek ma kosztować około 27 mln złotych. To o kilka milionów więcej niż największa do tej pory inwestycja w II Kampusie, czyli tzw. "tramwaj".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska