Pomnik w Normandii powstanie z marmuru ze Sławniowic

Redakcja
Na monumencie autorstwa Moniki Osieckiej  będzie wyryty napis "Alas Pacis”, co z łacińskiego oznacza "Skrzydła Pokoju”.
Na monumencie autorstwa Moniki Osieckiej będzie wyryty napis "Alas Pacis”, co z łacińskiego oznacza "Skrzydła Pokoju”.
Obelisk będzie pierwszym polskim pomnikiem, jaki stanie w Normandii, gdzie w czerwcu 1944 roku wylądowali alianci i starli się z wojskami hitlerowskimi.

Przez 70 lat nikt nie pomyślał, by upamiętnić udział Polaków w tej wielkiej bitwie, mimo, iże wszystkie inne narody, które miały swój udział w tej batalii, mają tam swoje pomniki.
Zmienić sytuację postanowili przedstawiciele francuskiego departamentu Orne, gdzie w 1944 roku toczyły się ciężkie walki. Francuzi chcą upamiętnić zwycięską bitwę I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka o Mont-Ormel.

Pomnik stanie na wzniesieniu zwanym Maczugą, w tzw. kotle Falaise. Nieprzypadkowo, bo właśnie tam w sierpniu 44 żołnierze gen. Maczka stoczyli jedną ze swoich najkrwawszych bitew. Dzięki hartowi ducha i waleczności polskich żołnierzy Niemcom nie udało się wyrwać z okrążenia. Dwie niemieckie armie znalazły się w pułapce, a sami Polacy wzięli do niewoli ponad 5 tysięcy jeńców, zniszczyli też blisko setkę czołgów i dział.

Autorką pomnika - który po latach upamiętni tamte wydarzenie - jest Monika Osiecka, jedna z bardzo cenionych za granicą polskich rzeźbiarek.

Polka wygrała konkurs, a Francuzom bardzo spodobał się pomysł, żeby do budowy pomnika na Mont-Ormel użyć również materiału z Polski.

- Wybrałam marmur ze Sławniowic ze względu na jego walory estetyczne - tłumaczy artystka - Szary, opolski marmur a także wasz żółty dolomit, którego teraz nie użyję, są po prostu piękne. Znam kamieniołom w Sławniowicach, bo byłam tam już kiedyś po marmur na rzeźby i jeśli znów nadarzy się okazja, ponownie wybiorę ten materiał. Idea samego pomnika jest taka, by przywieźć poległym na obczyźnie bohaterom ziemię ojczystą. Dlatego cokół rzeźby będzie z opolskiego marmuru, a rzeźba: dwa jasne abstrakcyjne skrzydła z marmuru z Carrary (to włoskie miasto partnerskie Opola - przyp. red.)

Nasz kamień w cenie

Blisko trzymetrowy monument będzie miał abstrakcyjną formę, ale kształtem nawiąże do husarskich skrzydeł, symbolu 1. Dywizji Pancernej, którą dowodził generał Maczek. W tej chwili artystka pracuje już nad pomnikiem we Francji. Odsłonięcie monumentu planowane jest 22 sierpnia, w rocznicę zakończenia normandzkiej bitwy.

Marmur ze Sławniowic od lat ma wzięcie w Polsce i to nie tylko dlatego, że w naszym kraju ten kamień wydobywa się jedynie w kilku miejscach. Rzeźbiarze, a także inwestorzy cenią sobie głównie jego szary kolor z niebieskawym odcieniem. Zakład Marmur Sławniowice może się pochwalić, że wydobywany tam kamień ozdobił już między innymi siedziby polskiego parlamentu, Urząd Rady Ministrów, wrocławską rotundę z Panoramą Racławicką, Teatr Wielki w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie-Balicach, a także Zamek Królewski w Kopenhadze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska