Pomoc od mniejszości seniorów i chorych cieszy szczególnie

Krzysztof Ogiolda
Delegaci udzielili jednomyślnie zarządowi Towarzystwa Dobroczynnego Niemców absolutorium za rok 2018.
Delegaci udzielili jednomyślnie zarządowi Towarzystwa Dobroczynnego Niemców absolutorium za rok 2018. Fot. Krzysztof Ogiolda
Delegaci Towarzystwa Dobroczynnego Niemców na Śląsku obradowali w minioną sobotę w ośrodku „Sebastianeum Silasiacum” w Kamieniu Śląskim.

Walne zgromadzenie podsumowało miniony rok działalności, udzieliło absolutorium zarządowi oraz uzupełniło - po śmierci jej przewodniczącego Pawła Nossola - skład komisji rewizyjnej.

Gośćmi zgromadzenia byli: w imieniu VdG członek zarządu Maria Neumann, Zuzanna Donath-Kasiura reprezentująca TSKN oraz poseł mniejszości na Sejm RP Ryszard Galla. Zaprosił on członków TDN do odwiedzenia Sejmu.

- W 2018 roku zrealizowano następujące projekty – mówi Agata Baron, dyrektor biura i członek zarządu TDN. - Na pomoc finansową dla osób o dochodach poniżej minimum socjalnego otrzymaliśmy ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce 375 tysięcy złotych. Pozwoliło to udzielić pomocy 725 osobom lub rodzinom.

Kolejne 320 osób skorzystało z wczasów zdrowotnych dla seniorów. Uczestniczyli oni w trzech tygodniowych turnusach rehabilitacyjnych w Głu-
chołazach, w pięciu dwutygodniowych turnusach w Kamieniu Śląskim oraz w w turnusie wypoczynkowym w Łubo-
wicach. Wydano na ten cel 257 tys. zł (58 tysięcy wpłacili uczestnicy).

TDN zrefundowało także leki 165 osobom. Mogły one jeden raz w roku skorzystać z refundacji w wysokości 200 zł. Kosztowało to ok. 33 tysiące. Zaś 22.500 zł pochodzących z 1 procentu pozwoliło na udzielenie jednorazowej pomocy 45 osobom, które doświadczyły trudnych wypadków losowych.

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku zostało założone w 1996 roku – dodaje Agata Baron. - Mamy 53 oddziały terenowe w całej Polsce. Na zabraniu rocznym reprezentuje je 119 delegatów. Uważam, że miniony rok, który dziś podsumowujemy, był bardzo udany. Rozdysponowaliśmy wszystkie pieniądze, jakie mieliśmy do dyspozycji. Przypomnę, że przekazuje je nam Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, a pochodzą one od podatników niemieckich. Wspieramy ludność pochodzenia niemieckiego, ale także osoby należące do polskiej większości, a doznające ubóstwa.

- Najważniejsze w naszej działalności – mówi prezes TDN Renata Zajączkowska – jest to, że aż tylu ludziom mogliśmy pomóc. - Potrzeby niewątpliwie są większe. Na pewno nie jest tak, że programy socjalne realizowane w Polsce zlikwidowała w pełni problem ubóstwa. O wczasy zdrowotne wnioskują coraz młodsze osoby. Nasza pomoc wciąż zatem pozostaje cenna. Zamierzamy jej udzielać w nowym roku w porównywalnej do 2018 wysokości. Pieniądze na ten cel są zapewnione.

- Jestem osobą, która od dwóch lat angażuję się działalność TDN w gminie Leśnica - mówi Edyta Gola, radna sejmiku województwa opolskiego. - Trzeba najpierw dotrzeć z wnioskami do starszych osób potrzebujących wsparcia i pomóc w ich poprawnym wypełnieniu, żeby nie przepadały z powodów formalnych. Ale największa radość jest wtedy, gdy dociera się do nich drugi raz - już z pomocą. Wtedy widać, jakie to budzi, emocje. Jak wielka to jest radość. Dla obdarowanych liczy się zarówno, kwota, którą otrzymują, jak i to, że dar przekazuje im mniejszość niemiecka, że to swoi ich wsparli. Są za to bardzo wdzięczni.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie