Pompy ciepła są drogie i nieefektywne? Obalamy mity!

Materiał informacyjny WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OPOLU

Jako doradcy energetyczni chcemy Państwu przybliżyć tematykę odnawialnych źródeł energii.
Rozpoczynamy od pomp ciepła, które od kilku lat coraz częściej stają się pierwszym wyborem jako źródło ciepła/chłodu i ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych.

Spotykamy się z opiniami, które kwestionują zasadność stosowania pomp ciepła więc postanowiliśmy obalić te mity.
Często słyszymy, że: „pompy ciepła to nowa i niesprawdzona technologia”. Nic bardziej mylnego. Mimo, że pompy ciepła zyskały dużą popularność dopiero w ostatnich latach, wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie nowe.

Pierwsze urządzenie tego typu, które służyło do wytwarzania ciepła w wyniku procesu sprężania, zostało zbudowane przez austriackiego naukowca Petera von Rittingera. Miało to miejsce w 1856 r., czyli prawie 170 lat temu. Duży wkład w rozwój technologii pomp ciepła w Europie wniósł niemiecki przedsiębiorca Klemens Otto Waterkotte, który w 1969 r. zamontował pierwszą gruntową pompę ciepła w Niemczech. Podane przykłady pokazują, że pompy ciepła nie możemy uznać za technologię nową i niesprawdzoną.

Obalamy kolejny mit: „pompy ciepła nie sprawdzają się w niskich temperaturach”. To kolejna błędna obiegowa opinia funkcjonująca wśród niektórych „specjalistów”. Przypominamy, że już ponad połowa gospodarstw domowych w Norwegii korzysta z tych urządzeń jako podstawowego źródła ciepła do ogrzewania budynków. Wykonano wiele specjalistycznych badań w terenie, podczas których monitorowano pracę instalacji w niskich temperaturach. Jedynie przy bardzo dużych mrozach pompy ciepła, które czerpią energię z powietrza zewnętrznego mogą wymagać korzystania z wspomagania w postaci innego źródła szczytowego(np. grzałki lub kotła grzewczego). Mając na uwadze panujące warunki atmosferyczne w Polsce bardzo rzadko notuje się temperatury poniżej -15 stopni C. Dlatego też obawy, że pompa ciepła nie będzie w stanie efektywnie ogrzać domu w naszym klimacie są bezzasadne.

Komentujemy kolejny mit: „w przypadku braku prądu lepiej ogrzewać budynek innym kotłem”. Ludzie sceptycznie nastawieni do pomp ciepła twierdzą, że są one bardzo mocno uzależnione od dostaw energii elektrycznej. Jednak to samo możemy powiedzieć o kotłach gazowych, olejowych czy węglowych, które do swojej pracy potrzebują energii elektrycznej. Należy jednak zaznaczyć, że pompy ciepła po zaniku prądu nie wychłodzą się od razu i jeszcze przez jakiś czas są w stanie zapewnić komfort termiczny w budynku.

Wymienione czynniki przemawiają za tym, że to właśnie pompy ciepła są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w zakresie ogrzewania budynków.

Kolejny mit: „Pompy ciepła są droższe od kotłów”. Według prognoz na II kwartał 2023 roku koszty eksploatacji pompy ciepła
w budynkach jednorodzinnych będą zbliżone do kosztów użytkowania kondensacyjnych kotłów gazowych. Przy wyborze źródła ciepła powinniśmy brać pod uwagę względny ekonomiczne. Obecnie za równo koszty energii elektrycznej, jak i gazu są wysokie.
Jednak na korzyść pompy ciepła może przemawiać fakt, że energię elektryczną na jej potrzeby możemy pozyskać z domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wtedy nasze wydatki na ogrzewanie mogą spaść nawet o połowę.

Nowa Polityka Energetyczna Polski do 2024 roku zakłada spadek kosztów produkcji energii elektrycznej o prawie 10% w 2025 roku oraz o blisko 40% w 2030 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki(URE) zapowiada, że już w 2024 roku należy spodziewać się spadku cen energii elektrycznej. Jednocześnie według prognoz ceny gazu cały czas mają rosnąć. Zakładamy więc, ze pompy ciepła będą tańsze w użytkowaniu niż kotły gazowe.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że: „pompy ciepła to zbyt kosztowna inwestycja”. Prawdą jest, że inwestycja w pompy ciepła nie należy do najtańszych. Jednak nie oznacza to, że ta technologia jest całkowicie nieprzystępna cenowo dla właścicieli domów jednorodzinnych lub właścicieli lokali mieszkalnych.

Wśród takich programów należy wymienić m.in.:

Programy te skierowane są do właścicieli/współwłaścicieli istniejących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, budynków mieszkalnych w budowie czy właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Koszty nieobjęte dofinasowaniem można stopniowo odliczać od podatku korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.
Należy również podkreślić, że boom na pompy ciepła dopiero się rozpoczyna, należy zakładać że ich ceny na rynku będą coraz niższe.

Reasumując, obawy co do zastosowania pomp ciepła do ogrzewania budynków są w większości nieuzasadnione. Urządzenia te
w wielu przypadkach spełniają swoją funkcję lepiej niż tradycyjne kotły na paliwo stałe.
Jesteśmy doradcami energetycznymi, pracujemy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
W siedzibie Funduszu znajduje się Punkt Konsultacyjny Projektu Doradztwa Energetycznego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego województwa do skorzystania z nieodpłatnych konsultacji dotyczących uczestnictwa w programach finansujących przedsięwzięcia związane z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją budynków/ lokali mieszkalnych.

Projekt Doradztwa Energetycznego sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 I Oś Priorytetowa „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”, Działanie 1.3 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach”, Poddziałanie 1.3.3 Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Beneficjent, Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwo Lubelskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska