reklama

Porwała córkę do Niemiec. Dziś zapadł wyrok

archiwumZaktualizowano 
Na rozprawę nie przyjechała z Niemiec oskarżona. Proces jednak ruszył, bo została prawidłowo zawiadomiona o terminie sprawy, odebrała też zawiadomienie.
Na rozprawę nie przyjechała z Niemiec oskarżona. Proces jednak ruszył, bo została prawidłowo zawiadomiona o terminie sprawy, odebrała też zawiadomienie. Archiwum
Dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata dla Wioletty B., która w grudniu 2010 roku uprowadziła w Niemodlinie 11-letnią dziewczynkę. Kobieta miała ograniczone prawa rodzicielskie, a prawną opiekunką dziecka była jej siostra.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że oskarżona popełniła przestępstwo - mówił uzasadniając dzisiejszy wyrok sędzia Piotr Wieczorek z Sądu Rejonowego w Opolu. - Wbrew woli prawowitej opiekunki dziecka, zabrała małoletnią Klaudię do samochodu i wywiozła do Niemiec.

Jako okoliczność łagodzącą sąd wziął pod uwagę uprzednią niekaralność kobiety i to, że porwanie nie odbyło się z użyciem siły. Dziewczynka, która znała oskarżoną (ale nie wiedziała, że to jej mama) poszła z nią dobrowolnie.

Potem w rozmowie telefonicznej ze swoją ciocią, która była jej prawną opiekunką, powiedziała, że chce zostać w Niemczech ze swoją mamą i rodzeństwem.

- Ale to nie ma znaczenia. Prawo mówi jasno, że kto zabiera dziecko poniżej piętnastego roku życia bez zgody prawowitego opiekuna, popełnia przestępstwo - dodaje Piotr Wieczorek.

Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Opolu zakończył się proces w sprawie głośnego porwania, do którego doszło 13 grudnia 2010 roku w Niemodlinie. 11-letnią wówczas dziewczynkę, spod szkoły do której chodziła, zabrała jej biologiczna matka.

Wioletta B., która od dziewięciu lat miała ograniczoną władzę rodzicielską, wsadziła dziewczynkę do samochodu i wywiozła do Niemiec, gdzie mieszka od kilku lat. Według sądu Woletta B. wcześniej wszystko zaplanowała.

Za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych skontaktowała się z mieszkającą w Niemodlinie kuzynką i wypytywała jak wygląda Klaudia, czy urosła, chciała również, by ta przesłała jej zdjęcie dziewczynki.

Jak zauważył sąd, nie mogła wiedzieć jak wygląda córka, bo przez te wszystkie lata prawie się nią nie interesowała. Po urodzeniu dziewczynki oddała ją swojej matce na wychowanie. Po kilku latach wprawdzie wystąpiła do sądu o przywrócenie praw rodzicielskich, ale przyjechała tylko na jedną rozprawę. Potem znowu kontakt się urwał.

Przez wiele lat prawną opiekunką Klaudii była jej babcia. Po jej śmierci Sąd Okręgowy w Opolu na tymczasową opiekunkę wyznaczył Beatę Sarę, siostrę oskarżonej kobiety. To właśnie ona zgłosiła sprawę policji zaraz po uprowadzeniu.

Ciocia Klaudii wytoczyła też sprawę biologicznej matce dziewczynki przed sądem w Kolonii. W pozwie domagała się, by dziecko wróciło do Polski. Niemiecki sąd odrzucił jednak wniosek. Uznał, że biologiczną matka jest Wioletta B., więc miała prawo zabrać dziecko.

Nie wziął pod uwagę tego, że miała ograniczone prawa rodzicielskie. Niemcy napisali też, że dziecko żyło w Polsce w złych warunkach materialnych. Nie wiadomo jednak, skąd niemiecki wymiar sprawiedliwości ma taką wiedzę, gdyż ani sędzia, ani nikt z niemieckiej strony nie pofatygował się do Niemodlina, by to sprawdzić.

- Polskie państwo nie pomogło mi w walce o Klaudię - mówiła na dzisiejszej rozprawie Beata Sara. - Byłam zostawiona sama sobie.

Na rozprawę nie przyjechała z Niemiec oskarżona. Proces jednak ruszył, bo została prawidłowo zawiadomiona o terminie sprawy, odebrała też zawiadomienie, na co polski sąd ma potwierdzenie.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
Ty też kresowy pasterzu owiec zapomniałeś , że żyjesz w Polsce i tutaj należy posługiwać się językiem polskim , a nie "Polskiem " . Paszport może być niemiecki , ale jakiego kraju jest obywatel z paszportem "niemeickim" ? Co do formy i treści twojej wypowiedzi lepiej się nie wypowiadać - wracaj lepiej "z podkulonym ogonem" skąd na Śląsk przyszedłeś , tylko pewności nie ma , że tam cię kochają !!!

Prosze sie nie denerwowac,toz to ich mowa "ta Jasko ,ta jojku ta lo" albo "Wina sa,dwa dac".Ale od Slasaka wymagaja poprawnej Polszczyzny.
B
Buc- Bucykiewicz
to nie matka ale sucz aha inteligencji gadasz jak moja durna była teściowa. która w Polsce posługiwał się niemeickim paszportem - zapomniał, że musi Polskiem. jestesmy w UE to pierwsze, dziewczynka jest Polka - a najbardziej mi żal tej małej. matka porwał ja , żeby sie pewnie zemścić na rodzinie i wkońcu jak wygrała odtrąci małą i Kaludia wróci z podkulonym ogonem do tych , którzy ją kochają
Ty też kresowy pasterzu owiec zapomniałeś , że żyjesz w Polsce i tutaj należy posługiwać się językiem polskim , a nie "Polskiem " . Paszport może być niemiecki , ale jakiego kraju jest obywatel z paszportem "niemeickim" ? Co do formy i treści twojej wypowiedzi lepiej się nie wypowiadać - wracaj lepiej "z podkulonym ogonem" skąd na Śląsk przyszedłeś , tylko pewności nie ma , że tam cię kochają !!!
S
Swojak
... w Polsce posługiwał się niemeickim paszportem - zapomniał, że musi Polskiem. jestesmy w UE to pierwsze, dziewczynka jest Polka - mi żal tej małej. ...

Jak dostanie obywatelstwo normalnego kraju to krzywda Jej się nie stanie ... Niemcy to solidni, uczciwi i słowni ludzie.

Jesteś pewny? tu niemiecki dokument jest ponad polską okupację owych ziem od 1945 roku darowanych polakom przez Wujaszka Józia ... toż to ich dobroczyńca ale oni zioną swym katolicko-patriotycznym jadem na każdego -- huzia na Juzia ... taka już uroda polaków; ale dziołchy są fajne i nieszpetne. polakom wydaje się że są Mesjaszem narodów ... zapewne tak im się odbija we flaszce z ich narodowym trunkiem kartoflanym
e
ex
Jeśli ta Pani -- prawowita biologiczna matka -- ma niemieckie obywatelstwo to ten polski sąd z tym sędzią na czele mogą ją pocałować ... w tylną część ciała . Jedyny prawowity sąd dla tych ziem (tj. niemiecki wymiar sprawiedliwości jak autorytatywnie stwierdzono w artykule z Kolonii w Niemczech) podsumował sprawę jasno i dobitnie a polskiemu panu sędziemu radzę dostosować się do wyroku uznawalnego sądu, a nie swoje polskie dyrdymały wciskać (gości takich nieuczciwych sędziów jak w polsce to nawet ruscy nie mają!!!).

Spróbujcie bilogicznej matce odebrać dziecko ... takie rzeczy tylko w POland'zie który do UE dostał się tylnymi drzwiami z takimi systemami m.in. sprawiedliwości... utopione unijne fundusze przepite i przeżartne podczas szkoleń

przez takich właśnie reprezentantów jak tacy bystrzy niczym woda w klozecie ... za nic kasę też bym chciał trzepać jak ONI (przecież taki gość tylko siedzi parę godzin i prawie NIC nie robi poza wyrażaniem osądów!!! i wyrokowaniem)

Wszyscy wiemy jak polski sąd i tzw wymiar (nie)sprawiedliwości jest wiarygodny w cywilizowanym świecie ...

A pan sędzia lepiej niech w Niemczech się nie pokazuje ... tam go nie uchroni polski immunitet na szczęście dla uczciwych i pracowitych ludzi

to nie matka ale sucz aha inteligencji gadasz jak moja durna była teściowa. która w Polsce posługiwał się niemeickim paszportem - zapomniał, że musi Polskiem. jestesmy w UE to pierwsze, dziewczynka jest Polka - a najbardziej mi żal tej małej. matka porwał ja , żeby sie pewnie zemścić na rodzinie i wkońcu jak wygrała odtrąci małą i Kaludia wróci z podkulonym ogonem do tych , którzy ją kochają
S
Stefan

Nieprawdopodobne że polski wymiar sprawiedliwości nie odwołał się od decyzji sądu niemieckiego, który sprawę zna tylko z jednej strony i wyrokuje na podstawie gwiazd... czyżby wrodzona polska służalczość i świadomość mniejszej własnej wartości?
Bez wątpienia biologiczna matka dziecka to patologia i nie wykluczone że dziecko jest jej potrzebne jedynie do uzyskania większego zasiłku, historia zna wiele takich przypadków.
Wiadomo że Niemcy to lepszy karaj do życia jednak temu dziecku bardziej od euro, potrzeba miłości i godnego wychowania w prawdziwych wartościach rodzinnych.

S
Swojak
no a ta Klaudia gdzie jest w końcu?

Mam nadzieję że tam gdzie jest lepiej i żyje się godnie nie tylko Donkowi, Rysiowi czy też Bronkowi ... ale pan sędzia w swojej zawiści chce pozbawić tę dziecinę tej godności życia w kraju który dba o człowieka i skazać na miernotę, biedę i ubóstwo ... bo co to polskie państwo jest w stanie zapewnić swoim obywatelom.

Dziewczynce będzie lepiej tam, w domu, w heimacie (vaterlandzie) ... apeluję do polskiego sądu, do uczciwości i rzetelności sędziego by kierował się DOBREM tej dziewczynki NIE SKAZUJCIE TEGO DZIECKA NA STRACENIE i biedę (nie tylko materialną ale też duchową i mentalną -- wy w Polsce zatrzymaliście się na historycznych roszczeniach i pretensjach o wyszystko do wszystkich; jesteście skłuceni ze sąsiadami tj Niemcy, Rosja, Czesi, Białoruś ...., nic tylko jakiś pechowy lot czy władza kleru w POland'zie ... świat poszedł mocno do przodu!!!)... Niemcy zapewnią Jej to czego nie jest w stanie zapewnić wasz kraj; w imię sprawiedliwości -- nie trzymajcie ludzi na siłę jak to robili w systemach totalitarnych (jak widać w polskim wymiarze sprawiedliwości jeszcze nie doszło do zmiany tak zaawansowanej ... chcą uszczęśliwiać ludzi na siłę!!!)

Uczciwym będzie zapytać tę dziewczynkę GDZIE CHCE ŻYĆ?
S
Swojak

Jeśli ta Pani -- prawowita biologiczna matka -- ma niemieckie obywatelstwo to ten polski sąd z tym sędzią na czele mogą ją pocałować ... w tylną część ciała . Jedyny prawowity sąd dla tych ziem (tj. niemiecki wymiar sprawiedliwości jak autorytatywnie stwierdzono w artykule z Kolonii w Niemczech) podsumował sprawę jasno i dobitnie a polskiemu panu sędziemu radzę dostosować się do wyroku uznawalnego sądu, a nie swoje polskie dyrdymały wciskać (gości takich nieuczciwych sędziów jak w polsce to nawet ruscy nie mają!!!).

Spróbujcie bilogicznej matce odebrać dziecko ... takie rzeczy tylko w POland'zie który do UE dostał się tylnymi drzwiami z takimi systemami m.in. sprawiedliwości... utopione unijne fundusze przepite i przeżartne podczas szkoleń

przez takich właśnie reprezentantów jak tacy bystrzy niczym woda w klozecie ... za nic kasę też bym chciał trzepać jak ONI (przecież taki gość tylko siedzi parę godzin i prawie NIC nie robi poza wyrażaniem osądów!!! i wyrokowaniem)

Wszyscy wiemy jak polski sąd i tzw wymiar (nie)sprawiedliwości jest wiarygodny w cywilizowanym świecie ...

A pan sędzia lepiej niech w Niemczech się nie pokazuje ... tam go nie uchroni polski immunitet na szczęście dla uczciwych i pracowitych ludzi

S
Swojak

Jeśli ta Pani -- prawowita biologiczna matka -- ma niemieckie obywatelstwo to ten polski sąd z tym sędzią na czele mogą ją pocałować ... w tylną część ciała . Jedyny prawowity sąd dla tych ziem (tj. niemiecki wymiar sprawiedliwości jak autorytatywnie stwierdzono w artykule z Kolonii w Niemczech) podsumował sprawę jasno i dobitnie a polskiemu panu sędziemu radzę dostosować się do wyroku uznawalnego sądu, a nie swoje polskie dyrdymały wciskać (gości takich nieuczciwych sędziów jak w polsce to nawet ruscy nie mają!!!).

Spróbujcie bilogicznej matce odebrać dziecko ... takie rzeczy tylko w POland'zie który do UE dostał się tylnymi drzwiami z takimi systemami m.in. sprawiedliwości... utopione unijne fundusze przepite i przeżartne podczas szkoleń

przez takich właśnie reprezentantów jak tacy bystrzy niczym woda w klozecie ... za nic kasę też bym chciał trzepać jak ONI (przecież taki gość tylko siedzi parę godzin i prawie NIC nie robi poza wyrażaniem osądów!!! i wyrokowaniem)

Wszyscy wiemy jak polski sąd i tzw wymiar (nie)sprawiedliwości jest wiarygodny w cywilizowanym świecie ...

A pan sędzia lepiej niech w Niemczech się nie pokazuje ... tam go nie uchroni polski immunitet na szczęście dla uczciwych i pracowitych ludzi

***

no a ta Klaudia gdzie jest w końcu?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3