Pracownicy Górażdży ratują Gąsiorka

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
archiwum firmy
Kilkaset krzewów dzikiej róży, tarniny i głogu posadzili pracownicy Grupy Górażdże na obrzeżach wyrobiska Ruda w ramach akcji wolontariackiej, której celem było ratowanie populacji zagrożonego gatunku ptaka.

Akcja została zorganizowana przez fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie we współpracy z Górażdże Kruszywa w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże.

Wzięło w niej udział około 40 pracowników wraz z rodzinami.

Pomysł na akcję zrodził się na bazie zaleceń Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, która w ramach decyzji środowiskowej dotyczącej eksploatacji złoża kopalni Ruda (powiat Kuźnia Raciborska) poleciła utworzenie nad brzegiem zbiornika wodnego po byłym żwirowisku pasa zieleni złożonego z rodzimych gatunków krzewów, w szczególności tarniny, głogu i róży.

- Celem zaleceń RDOŚ było stworzenie odpowiednich warunków lęgowych dla ptaków związanych z tym typem siedliska m.in. gąsiorka i innych gatunków ptaków z rodziny dzierzbowatych - mówi Jacek Zalewski, dyrektor zarządzający Górażdże Kruszywa, który wraz z pracownikami uczestniczył w akcji.

- W przyszłości zakrzewione odcinki będą też pełniły funkcję izolacyjną od wpływów otoczenia, a w szczególności utrudniały dostęp do jego brzegów - zapobiegając tworzeniu dzikich miejsc do biwakowania i kąpielisk na brzegach zbiornika powyrobiskowego - dodaje dyrektor Zalewski.

Firma zakupiła 900 krzewów, zabezpieczyła sprzęt i rękawice, a pracownicy wraz z rodzinami obsadzili prawie kilometrowy odcinek nabrzeża zbiornika.

W akcji ratowania populacji gąsiorka wziął również udział opolski ornitolog Rafał Świerad, który chociaż na co dzień pracuje w spółce CEMET obsługującej transport kolejowy w Cementowni Górażdże, to jego prawdziwą pasją jest ornitologia.

Podczas rodzinnego pikniku zorganizowanego po zakończeniu prac, uczestnicy akcji mieli okazję wysłuchać jego opowieści na temat gąsiorka i innych ptaków zamieszkujących okolice kopalni, a także za pomocą lunety ornitologicznej i lornetek prowadzić ich obserwacje.

Rafał Świerad zwrócił uwagę na bogactwo gatunków ptaków zamieszkujących kopalnię Ruda. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawało się, że ptaków jest niewiele, to po dokładnym rozpoznaniu terenu za pomocą lornetek okazało się, że jest ich całe mnóstwo. Pracownikom udało się zaobserwować m.in. gąsiorki, dudki, jaskółki brzegówki, pliszki żółte, kląskawki i innych ptasich mieszkańców kopalni.

- To nasza pierwsza akcja własna organizowana w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego - mówi Jadwiga Szuba, wiceprezes Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie. - Chcieliśmy połączyć działania na rzecz ochrony przyrody z aspektem edukacyjnym.

Program Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże został zainicjowany przez Fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie w 2013 r. pod hasłem "Aktywni i Pomocni". W tym roku ogłoszono jego drugą edycję.

Głównym założeniem programu jest wspieranie własnych pomysłów pracowników na różne formy
działalności wolontariackiej. Na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. złotych mogą liczyć wszelkie inicjatywy pracowników służące poprawie jakości życia mieszkańców na terenie osiedli, miast i miejscowości, w których żyjemy.

W 2013 roku pracownicy-wolontariusze Grupy Górażdże zrealizowali siedem projektów. Były to głównie działania charytatywne na rzecz pomocy dzieciom, projekty edukacyjne, jak również inicjatywy związane z promocją zdrowego stylu życia oraz pomocą dla bezdomnych zwierząt.

W ramach tegorocznej II edycji Programu Fundacja organizuje również akcje własne, dając pracownikom możliwość włączenia się w proponowane działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska