Pracownik poparzony kwasem w Intersilesii McBride w Strzelcach Opolskich. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Opolu śmigłowcem LPR.
Mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Opolu śmigłowcem LPR. PSP Strzelce Opolskie
Kwas mrówkowy wyciekł z instalacji technologicznej w trakcie prac serwisowych. Poparzył 64-latniego pracownika, który śmigłowcem LPR trafił do szpitala.

Do wypadku doszło po godz. 13.00 w zakładzie Intersilesii McBride w Strzelcach Opolskich, w której produkowane są środki czystości m.in. mydła, płyny do mycia, a także środki do sprzątania toalet.

W trakcie prac serwisowych, na 64-letniego pracownika wylał się kwas.

- W wyniku zdarzenia pracownik został poparzony kwasem mrówkowym - relacjonuje st. bryg. Paweł Poliwoda, komendant Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - Poszkodowanemu pomocy udzielili ratownicy Zespołu Ratownictwa Medycznego. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Opolu.

Choć służby podają, że ilość kwasu była niewielka, to substancja miała wysokie stężenie. Na skutek wycieku pracownik doznał poparzeń:

  • głowy
  • szyi
  • oka

Medycy podjęli decyzję o pilnym transporcie poparzonego pacjenta do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przede wszystkim ze względu na działający tam oddział okulistyki.

Aktualizacja 14.30

PIP będzie wyjaśniać okoliczności i przyczyny wypadku

Wypadek w Intersilesii McBride w Strzelcach Opolskich został zgłoszony do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Zgłoszenie wysłał zarówno pracodawca, jak i policja.

- Na miejsce zdarzenia skierowany został inspektor o doświadczeniu chemicznym, który będzie wyjaśniać okoliczności i przyczyny wypadku - mówi nadinspektor Artur Margazyn, kierownik sekcji badania wypadków przy pracy w OIP w Opolu. - Opis wskazuje, że to zdarzenie może mieć charakter wypadku ciężkiego.

Czym jest kwas mrówkowy?

Kwas mrówkowy to organiczny związek chemiczny o działaniu żrącym. Działa drażniąco - może powodować poważne oparzenia skóry i uszkodzenia oczu.

Ze względu na właściwości grzybobójcze kwas mrówkowy jest często wykorzystywany jako składnik preparatów grzybobójczych i zakwaszających.

Jest kilka metod otrzymywania kwasu mrówkowego przemysłową metodą. Nazwa tego organicznego związku chemicznego wzięła się z faktu, że znajduje się on m.in. w jadzie mrówek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska