Prezydent RP do mniejszości: Jesteście u siebie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Mniejszość niemiecką w Pałacu Prezydenckim reprezentowali Bernard Gaida i Rafał Bartek.
Mniejszość niemiecką w Pałacu Prezydenckim reprezentowali Bernard Gaida i Rafał Bartek. Michał Dyjuk
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z przedstawicielami mniejszości narodowych należących do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości. Byli wśród nich reprezentanci mniejszości niemieckiej.

Mniejszość niemiecką w Pałacu Prezydenckim reprezentowali Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG oraz Rafał Bartek, lider TSKN i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości.

Pierwsze spotkanie obecnego prezydenta z mniejszościami składało się z dwóch części. W pierwszej przemówienia wygłosili Andrzej Duda i Rafał Bartek. Druga, robocza i prowadzona bez udziału mediów, była okazją do wymiany poglądów i informacji.

- Jesteście tutaj u siebie - mówił prezydent Andrzej Duda. - Mieszkacie na ziemi, która była w posiadaniu waszych pradziadów, dziadów i ojców. A dzisiaj to wy jesteście tą cząstką waszej rodziny, która nadal tutaj żyje. Dziękujemy wam za wkład w rozwój naszego kraju, który od pokoleń wnosicie. I chcę powiedzieć: Rzeczpospolita jest wam jako obywatelom i pokoleniom waszych rodzin ogromnie wdzięczna. Wiele wspólnej krwi wsiąkło w tę ziemię po to, by Polska mogła istnieć i ona jest nasza wspólna.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do wzajemnego szacunku dla pewnej odrębności kulturowej, skoro kultura polska składa się z wielu różnorodności, które się w historii przeplatały.

Rafał Bartek w swoim wystąpieniu przypomniał, że na podstawie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych 58 gmin i 1218 miejscowości wprowadziło podwójne nazewnictwo, a w 33 gminach funkcjonuje język pomocniczy.

- Żadna z tych gmin nie zmieniła przez to swej tożsamości, żaden urząd gminy nie stał się przez to „mniej polskim urzędem” - zauważył. - Z drugiej strony, my jako obywatele RP narodowości innej niż polska poczuliśmy się równoprawnymi obywatelami Polski – naszego wspólnego domu.

Lider TSKN podkreślił, że najważniejszym zadaniem na przyszłość pozostaje akceptacja mniejszości. - Mniejszości nie wystarczy bowiem tolerować, bo to o wiele za mało, jeśli chcemy spełnić zapis art. 35 ust. 1 Konstytucji RP. (...) Ciągle trudno sobie wyobrazić otwartą dyskusję na temat przeszłości części regionów Polski z punktu widzenia mniejszości albo przynajmniej z uwzględnieniem jej optyki. Potrzebna jest szeroka edukacja, aktywne w tym zakresie media, wychowujące do akceptacji szkoły, podręczniki, które edukują wszystkich o mniejszościach.

- Część robocza była dobrym spotkaniem – uważa Bernard Gaida – które pozwoliło bez pośpiechu, bez zadęcia i w dobrej atmosferze wymieniać informacje. Prezydent zauważył, że kiedy mówi o Polsce i Polakach ma na myśli – zgodnie z konstytucją – obywateli Rzeczpospolitej. Prosiłem, by to częściej podkreślał. Wyraźna była także deklaracja prezydenta RP, iż brzydzi się ksenofobią i szowinizmem na tle narodowościowym. Andrzej Duda przyznał, że niełatwo pokazać „prawdziwego Polaka” po kilkuset latach przesuwania granic i przemieszczania się całych społeczności.

- Andrzej Duda zapewnił, że jego kancelaria gotowa jest pomagać mniejszościom przy różnych problemach, jakie mogą napotkać także na poziomie lokalnym - zauważa lider VdG.

Bernard Gaida zaprosił prezydenta RP do udziału w majowym Kongresie FUEN (Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych), który odbędzie się we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska