Na stronie uniwersytetu można zapoznać się z programem wyborczym prof. Marka Masnyka i jego wizją rozwoju Uniwersytetu Opolskiego w najbliższych latach.
"Pomysł na Uniwersytet lat 2020-2024, a także na kolejne lata, nie może tylko i wyłącznie ujawniać poglądy rektora – powinien być sumą poglądów i dążeń całego środowiska akademickiego. Rolą rektora jest inspirować takie rozwiązania, słuchać wszystkich opinii, także, a może zwłaszcza, tych, z którymi się nie zgadza i wspólnie poszukiwać najlepszych rozwiązań. Na tym właśnie polega idea Uniwersytet to MY" - pisze prof. Marek Masnyk.
"To, że ubiegam się o stanowisko rektora sam, bez kontrkandydata lub kontrkandydatów, wcale nie ułatwia zadania, wręcz przeciwnie – wymusza operowanie faktami, wskazywanie na to, co da się realnie wykonać, a co trzeba odłożyć w czasie" - podkreśla kandydat.
Priorytetem ma być nauka. Planowana na 2021 rok ewaluacja została przesunięta na rok 2022 , ale cele pozostają te same: osiągnąć minimum kat. B+ i A w co najmniej w sześciu dyscyplinach, a żadna z uprawianych 19 dyscyplin nie może być parametryzowana na poziomie niższym, niż kategoria B. Od tego zależy nie tylko ranga i akademickość UO, ale też wielkość subwencji.
Żeby osiągnąć ten kandydat na rektora planuje m.in: zidentyfikować wiodące obszary badawcze, sformułowane wokół najlepszych dyscyplin naukowych, posiadających co najmniej kat. B+; w tych obszarach stopniowo wdrażać projakościowy sposób wynagradzania nauczycieli akademickich, wspierać awanse naukowe dynamizujące rozwój badań i dyscyplin, stopniowo uruchamiać etaty badawcze, pozyskiwać środki z funduszy zewnętrznych.
Na drugim miejscu jest dydaktyka. Prof. Marek Masnyk zamierza dostosować ofertę kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy, przebudować programy kształcenia tak, aby powrócić do idei „wykładów wydziałowych”. Chce też utworzyć Biuro ds. Jakości Kształcenia, którego zadaniem będzie m.in. bieżące monitorowanie procesu wdrażania i doskonalenia wydziałowego systemu zapewnienia jakości kształcenia.
Uczelnia zamierza też wykorzystać możliwości systemu e-learningowego w dydaktyce akademickiej - na bazie doświadczeń związanych ze stanem epidemii COVID-19.
Kandydat na rektora deklaruje też stałą współpracę z jednostkami sektora administracji publicznej; powołanie Forum Biznesu, które będzie współpracować i aktywnie działać na rzecz jeszcze lepszego zbliżenia uczelni ze światem gospodarki.
W zakresie inwestycji planowane są: realizacja projektu „Pomologia” (2020-2022); budynek dydaktyczny dla Instytutu Informatyki (ul. Oleska, dawny OZNS), powołanie Uniwersyteckiego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, modernizacja obiektu przy ul Oleskiej 22, remont i termomodernizacja Biblioteki Głównej UO.
Spotkanie z kandydatem na rektora
W związku z pandemią COVID-19 procedury wyborcze wyboru rektora UO przeprowadzane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Uczelniana Komisja Wyborcza zaprasza elektorów oraz członków wspólnoty akademickiej na spotkanie z kandydatem na funkcję rektora Uniwersytetu Opolskiego we wtorek, 5 maja 2020 roku o godzinie 11.00 w formie transmisji internetowej na uczelnianym kanale YouTube. Link będzie umieszczony na głównej stronie UO w dniu spotkania.
Prof. dr hab. Marek Masnyk podczas spotkania otwartego będzie udzielał odpowiedzi na zadane pytania. Można je przesyłać także podczas transmisji na adres poczty elektronicznej

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?