Prudnik i Krnov. Miasta znalazły pomysł na współpracę

Redakcja
Dziesięć lat temu 15 stycznia 2002 roku ówczesny burmistrz Prudnika Zenon Kowalczyk oraz starosta czeskiego miasta Krnov Josef Hercig podpisali umowę o współpracy miast.

Ale tak naprawdę miasta odległe od siebie zaledwie 35 kilometrów połączyła historia od najdawniejszych czasów. Oba miasta rozwinęły się w XIX wieku dzięki przemysłowi włókienniczemu i tkactwu. Dziś przemysł włókienniczy przechodzi głębokie zmiany po obu stronach granicy. Władze Prudnika i Krnov doszły jednak do wspólnego wniosku, że tradycje tkackie, związane z nimi zabytki i umiejętności, mogą stać się kolejną atrakcją turystyczną.

Dzięki wspólnemu projektowi skierowanemu do unijnego programu współpracy transgranicznej, Prudnik uzyskał znaczne dofinansowanie do remontu miejskiej kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi.

W 2009 roku w odnowionej i kompletnie wyposażonej kamienicy oddano do użytku Centrum Tradycji Tkackich jako obiekt Muzeum Ziemi Prudnickiej. Wspólnym projektem było także zorganizowanie całej serii imprez o charakterze kulturalnym - spotkań, warsztatów, szkoleń, zajęć odbywających się na zmianę w Prudniku i Krnov, a poświęconych tradycjom tkackim.

Przez cały rok co miesiąc ukazywał się także dodatek do gazet regionalnych, informujący na bieżąco mieszkańców polsko - czeskiego pogranicza o najważniejszych wydarzeniach, kulturze drugiego narodu, wspólnych inicjatywach.

Od pięciu lat aktywnie współpracują ze sobą także instytucje kultury obu miast - Prudnicki Ośrodek Kultury i MIKS w Krnovie. Przez ten czas przygotowano 8 wspólnych projektów kulturalnych, prezentujących polskie i czeskie zespoły czy grupy artystyczne po drugiej stronie granicy. Obu ośrodkom kultury udało się na ich realizację zdobyć łączne dofinansowanie unijne w kwocie pół miliona złotych. Wszystkie przygotowane w ten sposób imprezy obejrzało łącznie 100 tysięcy widzów.

W tym roku oba miasta podjęły wspólne działania, aby połączenie drogowe z Ostrawy przez Krnov i Prudnik do autostrady A4 włączyć do europejskiej sieci korytarzy tansportowych TEN - T. Taka decyzja oznacza modernizację drogi, między innymi przez wybudowanie wschodniej obwodnicy Prudnika.

- Relacje obu miast, to nie tylko współpraca, wynikająca z podpisanego porozumienia - komentuje burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. - To przede wszystkim przyjaźń. Dzieki przyjaźni Prudnika i Krnov możliwe jest wszystko. Dowodzą tego wspólnie zrealizowane projekty oraz nieustannie rodzące się nowe pomysły.

W ostatni poniedziałek 11 czerwca w zabytkowej Willi Franklów uroczyście obchodzono dziesięciolecie współpracy Prudnika i Krnov. W uroczystości oprócz burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha i mistostarostki Krnova Renaty Ramazanovej uczestniczył mer ukraińskiego miasta Nadwirna.

W 2011 roku Nadvirna oficjalnie podpisała umowę o współpracy z Krnov. Prudnik połączył w ten sposób obu swoich zagranicznych partnerów. Goście uroczystości mogli zobaczyć artystyczne efekty współpracy miast w wykonaniu młodzieży z Prudnika, Krnova i Nadwirnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska