Przeciągaj się z głową!

fot. sxc.hu
Doskonałe sposoby na rozciąganie można znaleźć w układach jogicznych, ale początkujący muszą ćwiczyć pod okiem trenera.
Doskonałe sposoby na rozciąganie można znaleźć w układach jogicznych, ale początkujący muszą ćwiczyć pod okiem trenera. fot. sxc.hu
W naszym kraju zapanowała moda na bycie aktywnym. O ile spacer jeszcze nikomu nie zaszkodził, to z ćwiczeniami trzeba uważać.

Wszelkie ćwiczenia muszą być bowiem dopasowane indywidualnie do każdego człowieka, do jego stanu zdrowia, wieku, budowy ciała i kości - podkreśla dr n. med. Marek Czerner, dyrektor ds. lecznictwa Opolskiego Centrum Rehabilitacji Leczniczej w Korfantowie.

- Wiadomo na przykład, że u części kobiet w miarę upływu lat dochodzi do obniżenia masy kostnej, co określa się mianem osteoporozy. Kości stają się wtedy bardzo kruche, są szczególnie podatne na złamanie, więc każde nadmierne obciążenie kończyn czy kręgosłupa może grozić ich poważnymi uszkodzeniami.

Jest szereg ćwiczeń rozciągających, które przez lata były popularne, wydawały się proste i bezpieczne, tymczasem rozwój medycyny to zweryfikował. Według specjalistów ortopedów i fizjoterapeutów, lepiej ich unikać (przedstawiamy je na infografice obok).

Należy do nich np. wykonywanie skrętów głowy, które miały służyć rozciągnięciu mięśni szyi. - Ostrzegam przed nimi zwłaszcza osoby, które cierpią na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów szyjnych, czyli na tzw. dyskopatię - mówi dr Marek Czerner.

- Dotyczą one często osób wykonujących pracę siedzącą, przy komputerze. Takie ćwiczenie może wywołać u nich nagły, silny ból w wiązadłach stabilizujących kręgosłup, zwany kręczem szyi. Człowiek nie może wtedy ruszyć głową ani w prawo, ani w lewo. Wymaga to założenia kołnierza stabilizacyjnego. Po jakimś czasie ból się wycisza, przykra dolegliwość mija. Ale trzeba potem bardzo uważać.

Doktor Czerner nie pochwala również ćwiczeń polegających na unoszeniu wyprostowanych nóg, które rzekomo miałyby uelastycznić mięśnie brzucha. - Powinno się ich zakazać, gdyż mogą doprowadzić do gwałtownego pogłębienia tzw. lordozy lędźwiowej - tłumaczy. - I spowodować jeszcze większe uszkodzenia kręgów szyjnych oraz mięśni kręgosłupa. Jeśli jednak ktoś na takie ćwiczenia się zdecyduje, to powinien je wykonywać z lekko zgiętymi kolanami.

Gdy ktoś już cierpi na schorzenia kręgosłupa, to zanim wybierze jakąś formę aktywności, a zwłaszcza zdecyduje się na konkretne zabiegi rehabilitacyjne, powinien zasięgnąć wcześniej konsultacji u fizjoterapeuty.

- Bo on się na tym najlepiej zna, natomiast lekarz zaraz wymyśli jakąś operację - śmieje się dr Czerner. - A na to zawsze przyjdzie czas. Najpierw trzeba wypróbować innych metod.

Jaką formę ruchu powinna wybrać dla siebie osoba w średnim wieku, średnio wysportowana, by wyszło to jej na zdrowie i poprawiło ogólną kondycję fizyczną?

- Może to być jogging, ale systematycznie dozowany - zaznacza dr Czerner. - Istotne jest nabranie nawyku ćwiczeń, gdyż nie mogą one mieć charakteru incydentalnego, formy gwałtownych zrywów. Bo tego organizm, w tym kręgosłup i stawy, mogą nie wytrzymać. Z innych lekkich sportów polecam jazdę na rowerze, rolkach, gdyż są to ogólnorozwojowe ćwiczenia. Bardzo dobrze wpływają na układ krążenia, jak i stawy. Moja żona na przykład codziennie biega wieczorem z psem, pokonuje już nawet półmaratony. Jako lekarz bardzo to pochwalam.

A co z aerobikiem?

Zdaniem dr. Czernera na pewno korzystny dla zdrowia jest aerobik w wodzie. Natomiast, gdy jest wykonywany na sali, wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia pań, które go uprawiają. Lepiej w tym przypadku poradzić się lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska