Przetwórnia z Brzegu wchodzi na rynek z rybami pod marką Fresh Water Fish

Edyta Hanszke
Przetwórnia z Brzegu wchodzi na rynek z rybami pod marką Fresh Water FishFresh Water Fish to marka, pod jaką są produkowane opolskie ryby, na początek karp
Przetwórnia z Brzegu wchodzi na rynek z rybami pod marką Fresh Water FishFresh Water Fish to marka, pod jaką są produkowane opolskie ryby, na początek karp Jarosław staśkiewicz
W Brzegu uruchomiono pierwszą w regionie przetwórnię opolskich ryb. Na początek wyjadą z niej kotlety i filety oraz słoiki z karpiem.

Fresh Water Fish to marka, pod jaką są produkowane opolskie ryby, na początek karp. - Rozpoczynamy produkcję karpia w formie dzwonka, fileta nacinanego, bez ości, ale też karpia w słoikach czy kotlety z karpia - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Opolszczyzna, które jest partnerem przedsięwzięcia biznesowego realizowanego przez prywatną firmę z Brzegu. - Chcemy zdobyć opolskim karpiem rynek polski i europejski - deklaruje prezes Roszuk.

Na początek producent znalazł pierwszego dużego odbiorcę - sieć Makro Cash&Carry, ale zainteresowane współpracą są także inne polskie sieci handlowe. Samego karpia w słoikach opolska przetwórnia planuje produkować w kilku smakach, m.in. po grecku, w oleju, jabłkach, zalewie octowej.

Za karpiem do przetwórni mają trafić inne gatunki ryb słodkowodnych z opolskich stawów: liny, sumy, pstrągi i szczupaki.

przetwornia

Mirosław Kotlarz, właściciel gospodarstwa rybackiego w Krzywej Górze w gminie Pokój, który dwa lata temu otworzył przetwórnię półproduktów z karpia, nawiązał współpracę z brzeską firmą. - Kupiliśmy maszyny do robienia burgerów z karpia, będziemy też dostarczać filety i dzwonka gotowe do sprzedaży oraz ryby do przetworzenia  w Brzegu - informuje Kotlarz.

Jakub Roszuk podkreśla, że uruchomienie przetwórni to jeden ze sposobów na promocję opolskiego karpia i rozwój gospodarstw rybackich przez zapewnienie producentom ryb systematycznego zbytu, nie tylko w czasie grudniowych świąt.

- Wprowadzamy też karpia do menu opolskich restauracji, ale to wymaga czasu na przekonanie i restauratorów, i klientów - podkreśla prezes LGR.

W 2013 roku na Opolszczyźnie wyprodukowano 1820 ton karpia. Gospodarstwa rybackie tworzą około 300 miejsc pracy w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska