Przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest obowiązkowe

fot. Archiwum prywatne
Małgorzata Małek
Małgorzata Małek fot. Archiwum prywatne
Małgorzata Małek, Koordynator w Zespole Ochrony Wód i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania czytelników dotyczące kanalizacji.

- W mojej miejscowości została wybudowana kanalizacja. Czy muszę się do niej przyłączyć, czy mogę nadal korzystać z szamba?
- Przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest obowiązkowe, a osoby uchylające się od tego obowiązku podlegają karze grzywny. Tak stanowi prawo, ale oprócz obowiązujących przepisów należy również mieć na względzie inne czynniki.
Przede wszystkim gminy, budując kanalizację, korzystają z pomocy finansowej pochodzącej z różnych źródeł, w tym m.in. z funduszy Unii Europejskiej oraz funduszu wojewódzkiego.

Gmina musi udokumentować uzyskanie planowanego efektu ekologicznego, w postaci przyłączenia gospodarstw do kanalizacji, w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie instytucje finansujące mogą zażądać zwrotu przyznanych pożyczek lub dotacji. Ponadto wiadome jest, że ilość ścieków odprowadzanych do danego systemu kanalizacyjnego ma wpływ na jego sprawne funkcjonowanie oraz na stawki taryfowe. Im więcej osób się przyłączy, tym mniejsze będą koszty jednostkowe odprowadzania ścieków. Co do kosztów korzystania z kanalizacji, to będą one na pewno mniejsze niż przy wywożeniu beczkowozem - i to kilkakrotnie. Przypuśćmy, że zużycie wody wynosi 10 m sześc./m-c. Opłata za wywóz beczkowozem wynosi ok. 15 zł/m sześc. Czyli koszty wywozu wyniosą 150 zł/m-c.
Odprowadzając ścieki do kanalizacji, na pewno zapłacimy mniej. Przy taryfie ok. 6 zł/m sześc. koszty wyniosą tylko 60 zł/m-c.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska