Remont wnętrza opolskiej katedry dobiega końca. Ołtarz główny odsłonięty po blisko trzech latach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Remont wnętrza opolskiej katedry dobiega końca.
Remont wnętrza opolskiej katedry dobiega końca. Krzysztof Ogiolda
Widoczny jest też boczny ołtarz Trójcy Świętej. Wkrótce na swoje miejsce wróci Matka Boska Opolska.

Rusztowania zostały już tylko w prezbiterium i w najbliższych dniach zostaną rozebrane. Główna nawa świątyni, sufit i nawy boczne są gotowe.

Ołtarz główny został we wtorek przed południem odsłonięty. Wymaga intensywnego czyszczenia i mycia, zanim będzie się przy nim celebrować liturgię. Toteż przed nim stoją jeszcze rusztowania.

- Kto wejdzie do katedry, musi zobaczyć, że prace w środku naprawdę dobiegają końca. Po długiej przerwie odsłonięte zostały także boczne ołtarze – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - W tym po południowej stronie na razie umieściliśmy kopię obrazu Matki Bożej Opolskiej. Oryginał pozostaje w depozycie w Muzeum Diecezjalnym. Za radą ks. prof. Piotra Maniurki, dyrektora muzeum i diecezjalnego kustosza poczekamy kilka tygodni, by ostatecznie opadł kurz, a we wnętrzu ustabilizowała się temperatura i wilgotność. Odsłonię i oczyszczone zostały także ołtarze świętych Urbana i Józefa.

- To jest powód do dumy i do radości, że po kilkuset latach jesteśmy pierwszym pokoleniem, które może katedrę zobaczyć w środku mniej więcej taką, jak ją widział książę Jan Dobry – dodaje ks. Klinger. - Ta odsłonięta gotycka przestrzeń fascynuje. Mam poczucie, że to będzie opolan cieszyć przez pokolenia.

We wnętrzu katedry będą jeszcze w przyszłości prowadzone prace – kiedy uda się pozyskać finansowanie - w trzech bocznych kaplicach oraz przy odnowieniu podchórza.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska