Rusza Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zwiedzanie muzeum w Tułowicach to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów
Zwiedzanie muzeum w Tułowicach to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów Materiały muzeum
Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce porcelany w Tułowicach rusza Muzeum Porcelany Śląskiej. To kolejna taka placówka w regionie. W zeszłym roku w budynku stacji otwarto Muzeum Porcelany w Tułowicach.

W zabytkowych wnętrzach przy ul. Porcelanowej 2 E w Tułowicach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach. Zwiedzanie muzeum to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów. W historycznych wnętrzach widać jak trendy w sztuce przenoszone były na wyroby porcelanowe. Sale wystawowe zdobi porcelana w stylu secesyjnym, art deco czy modernizmu.

- Zwiedzaniu towarzyszą odgłosy minionych czasów, szum maszyn, gwar kawiarni czy burzliwe rozmowy właścicieli o kierunkach produkcji. Można zajrzeć do pomieszczeń zarządu fabryki, działu księgowego czy do marketingu - informuje Grzegorz Kowal z Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.

Wyjątkową atrakcją jest autentyczna pracownia, w której można poznać warsztat pracy projektantów porcelany. Dla koneserów i miłośników sztuki śląskiej, udostępniona jest wyjątkowa kolekcja XIX wiecznych widoków Śląska ręcznie malowanych na porcelanie. W muzealnej kawiarni serwowane są ciasta własnej produkcji. Dla koneserów podawane na zabytkowej porcelanie.

Placówka wchodzi w skład grupy uratowanych przez zespól Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zabytków techniki www.muzeatechniki.pl. Jest to piąty zachowany i udostępniony dla zwiedzających zabytek techniki na Śląsku. Obecnie w ramach grupy muzeatechniki.pl znajduje się siedem zabytkowych przemysłowych obiektów dokumentujących najważniejsze dziedziny rozwoju gospodarczego Śląska.

Pięć z nich to działające muzea:

 • Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej,
 • Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach,
 • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie,
 • Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich,
 • Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.

W przygotowaniu znajdują się dwie następne jednostki: Walcownia Cynku Silesia w Świętochłowicach oraz Muzeum Kolejnictwa w Dzierżoniowie - filia Muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Historia tułowickiej porcelany

Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

Muzeum Porcelany Śląskiej. Godziny otwarcia

 • poniedziałek - nieczynne
 • wtorek – niedziela 10:00 – 18:00

Muzeum Porcelany Śląskiej. Ceny biletów

 • Normalny 35 zł
 • Senior 30 zł
 • Grupowy 30 zł
 • Ulgowy 25 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska