Ruszają obchody 500-lecia kościoła św. Anny w Oleśnie. To najpiękniejszy z kościołow drewnianych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół św. Anny w Oleśnie
Kościół św. Anny w Oleśnie Wojciech Szczepański
W niedzielę o godz. 11.00 biskup opolski Andrzej Czaja odprawi uroczystą mszę świętą w kościele św. Anny. Obchody 500-lecia „oleskiej róży zaklętej w drewno” potrwają cały rok.

To najpiękniejszy z kościołów drewnianych - nie mają wątpliwości mieszkańcy Olesna, nazywając kościół św. Anny „oleską różą zaklętą w drewnie”.

W niedzielę ruszają obchody 500-lecia kościoła o niezwykłym kształcie architektonicznym (z najstarszej części świątyni odchodzi łącznik i 5 kaplic, które tworzą kształt kwiatu).

Oleski jest zresztą jeszcze starszy. W 1518 roku został konsekrowany, ale źródła historyczne mówią, że pierwotny mały kościół powstał już w 1444 roku.

Jego budowa związana jest z legendą o ocaleniu przed świętą Annę młodej dziewczyny przed goniącymi zbójcami. Dziewczyna, która również miała na imię Anna, schroniła się pod sosną i modliła się do patronki.

Kościół św. Anny zbudowano właśnie wokół tej cudownej sosny, której obcięto wierzchołek i konary, a pień do dzisiaj podtrzymuje ołtarz główny.

W niedzielę o godz. 11.00 biskup opolski Andrzej Czaja odprawi uroczystą mszę świętą w kościele św. Anny.

Obchody 500-lecia „oleskiej róży zaklętej w drewno” potrwają cały rok.

Mieszkańcy mają nadzieję, że kulminacją będzie wpisanie kościółka na listę Pomników Historii. Proboszcz ks. Walter Lenart złożył stosowny wniosek, który dostał już pozytywną opinię.

3 etapy budowy kościoła św. Anny w Oleśnie:

1444 - wzniesiono niewielki, drewniany kościółek na pamiątkę ocalenia dziewczyny przed goniącymi ją zbójcami

1518 - wzniesiono większy kościół, który został konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo. We wnętrzu ustawiono ołtarz Wielka Święta Rodzina, autorstwa mistrza Jakuba ze szkoły Wita Stwosza (ołtarz ten został skradziony w 1994 roku, dzisiaj w kościele jest jego replika).

1668-70 - rozbudowa kościoła przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka, który dobudował łącznik oraz 5 kaplic, tworzących kształt kwiatu bądź też gwiazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska