Poczet zasłużonych postaci w Oleśnie. Leopold Labor, Felix Rendschmidt, Józef Lompa i inni

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na obrazie stoją od lewej: św. Jadwiga Śląska, książę Henryk Brodaty, książę  Bolko II, książę Bernard, Melchior Ferdynand von Gaschin, Augustyn Błazik, Leopold Labor, Felix Rendschmidt, Józef Lompa i ks. Bruno Alexander.
Na obrazie stoją od lewej: św. Jadwiga Śląska, książę Henryk Brodaty, książę Bolko II, książę Bernard, Melchior Ferdynand von Gaschin, Augustyn Błazik, Leopold Labor, Felix Rendschmidt, Józef Lompa i ks. Bruno Alexander. FotoDedyk
Na ścianie Oleskiego Muzeum Regionalnego wisi ogromny obraz, na którym przedstawionych jest 10 postaci ważnych dla historii miasta: od świętej Jadwigi Śląskiej po dziejopisa Józefa Lompę.

Ogromny obraz, wiszący wysoko na ścianie w muzeum przy ul. Jaronia, namalował Andrzej Olczyk z Opola.

Na obrazie w tle widać wieże oleskich kościołów: ewangelickiego Kościoła Fenigowego oraz świątyni katolickich - kościoła pw. Bożego Ciała i świętego Michała.

Natomiast na pierwszym planie stoi 10 postaci.

- Wybrałam historyczne osobistości z różnych epok, które miały istotny wpływ na dzieje Olesna - mówi Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Pierwsze dwie osoby: święta Jadwiga Śląska i książę Henryk Brodaty to legendarni założyciele Olesna. Józef Lompa w swojej kronice zanotował, że książę Henryk Brodaty (ok. 1165-1238) w 1208 roku zbudował zamek myśliwski w okolicach dzisiejszego Olesna. Według legend jego małżonka św. Jadwiga Śląska (ok. 1178-1243) zawiesiła w lesie nieopodal Olesna na drzewie wizerunek św. Anny. Przy tym obrazie schroniła się ścigana przez zbójców dziewczyna. Dla upamiętnienia w tym miejscu zbudowano w 1444 roku drewniany kościół świętej Anny.

Dalej na obrazie widzimy księcia opolskiego Bolka II (ok. 1300-1356). Odegrał on istotną rolę w historii Olesna, ponieważ w 1353 roku sprowadził do miasta kanoników regularnych laterańskich reguły Świętego Augustyna. Zakonnicy na kilka wieków objęli administrowanie parafią w Oleśnie. Kanonicy byli duszpasterzami nie tylko w Oleśnie, ale nawet w odległych wioskach: Chocianowicach, Lasowicach i Laskowicach, Ligocie Oleskiej, Kadłubie, Uszycach, Wachowie, Wędryni, Zębowicach, Borkach Wielkich i Małych, Brońcu, Jastrzygowicach, Kościeliskach i Zarzyskach. Kanonicy władali oleską parafią aż do 1770 roku, w którym doszło do kasacji zakonu.

Kolejny książę przedstawiony na muzealnym płótnie to Bernard, książę strzelecko-niemodliński (ok. 1374-1455). Nadał on w 1450 roku Olesno ponownie prawa miejskie, ponieważ stare dokumenty spaliły się w pożarze.

- Ten rękopiśmienny dokument, napisany minuskułą gotycką, zachował się do dzisiaj w Archiwum Państwowym w Opolu - informuje Ewa Cichoń. - Książę Bernard chciał nawet przenieść swoją siedzibę do Olesna. Właściciel naszego miasta Spytko z Melsztyna oddał miasto swojej córce Jadwidze Melsztyńskiej, która wyszła za mąż właśnie za księcia Bernarda.

Obok niego na obrazie stoi inny właściciel Olesna Melchior Ferdynand von Gaschin (1581-1665).

- Olesno bardzo długo należało do rodu von Gaschinów:od końca XVI wieku do początków XIX wieku - opowiada Ewa Cichoń. Za rządów hrabiowskiego rodu von Gaschinów olescy rzemieślnicy uzyskali wiele przywilejów.

Stojący dalej na obrazie ojciec Augustyn Błazik (zm. 1708)był przeorem konwentu kanoników regularnych laterańskich. Do historii przeszedł jako autor kroniki parafialnej. Kronika, niestety, nie przetrwała do naszych czasów, spłonęła na plebanii w 1945 roku, ale w wielu miejscach cytuje ją Józef Lompa. Ojciec Augustyn Błazik zmarł w 1708 roku. Był jedną z ofiar epidemii dżumy, która zdziesiątkowała wtedy Olesno.

Obok niego na obrazie stoi Leopold Labor (1703-1755), najwybitniejszy oleski kanonik regularny. W1752 roku otrzymał z rąk papieża Benedykta XIV godność infułata. Dzięki temu miał prawo do noszenia insygniów biskupich, uniezależnił też konwent oleski od macierzystego klasztoru we Wrocławiu. Niedługo jednak cieszył się godnością infułata, zmarł już w trzy lata później.

Felix Rendschmidt (1786-1853) to wybitny pedagog, uczeń Pestalozziego, rektor Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego we Wrocławiu, autor dwujęzycznych, polsko-niemieckich podręczników. Jego dom rodzinny stał na Wielkim Przedmieściu, niemal naprzeciwko dzisiejszego Zespołu Szkół Dwujęzycznych.

Jego uczniem był stojący obok Józef Lompa (1797-1863), nauczyciel, kronikarz i etnograf. Napisał 56 książek, w tym "Historyczne zdarzenia w mieście Oleśnie".

Ostatnią postacią na obrazie jest ks. Bruno Alexander, proboszcz oleskiej parafii w latach 1902-1916 . To on zbudował dokładnie 100 lat temu kościół monumentalny pw. Bożego Ciała. Przyczynił się także do sprowadzenia franciszkanów do Borek Wielkich.

Gdyby było miejsce, na obrazie mogłyby się znaleźć także inne postacie ważne dla Olesna, jak choćby kompozytor Josef Stein, ewangeliccy pastorzy Leopold Polko i Maksymilian Sękowski, zasłużony proboszcz ks. Gustaw Łysik i czy wieloletni burmistrz Eugen Kasperowski (rządził w latach 1891-1925).

Na obrazie stoją od lewej: św. Jadwiga Śląska, książę Henryk Brodaty, książę  Bolko II, książę Bernard, Melchior Ferdynand von Gaschin, Augustyn Błazik,
Na obrazie stoją od lewej: św. Jadwiga Śląska, książę Henryk Brodaty, książę Bolko II, książę Bernard, Melchior Ferdynand von Gaschin, Augustyn Błazik, Leopold Labor, Felix Rendschmidt, Józef Lompa i ks. Bruno Alexander. FotoDedyk

Obraz można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym przy ul. Jaronia 7.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska