Rynek w Gogolinie do przebudowy, pomnik Karolinki do liftingu

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Prace renowacyjne pomnika prowadzone są równocześnie z remontem obejścia przy domu kultury.
Prace renowacyjne pomnika prowadzone są równocześnie z remontem obejścia przy domu kultury. Radosław Dimitrow
Ruszyły prace, które mają przygotować centrum do obchodów 45-lecia nadania praw miejskich.

To będzie pierwszy remont pomnika Karolinki i Karlika od momentu jego odsłonięcia 45 lat temu. Spękania uzupełnione będą specjalną żywicą, a brakujące elementy - masą betonową. Ekipa remontowa przystąpiła już do czyszczenia monumentu. Po jego odnowieniu nałoży wodoodporną powłokę, która będzie chronić pomnik przed deszczem i mrozami.

Co ciekawe jednocześnie z trwającymi pracami, inna ekipa szyje strój dla tańczącej pary. Kolorowe szaty mają pojawiać na pomniku, gdy w mieście będzie działo się coś ważnego. By uszyć stroje, specjaliści od grafiki komputerowej stworzyli trójwymiarowy model Karolinki i Karlika - dzięki temu można było w łatwy sposób ustalić ich wymiary. Ale to nie wszystkie zmiany, jakie czekają pomnik.

- Tuż za monumentem powstanie miniestrada, na której będą mogli koncertować początkujący artyści ze stojącego po sąsiedzku domu kultury - zachwala Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem, a przechodnie mogli obcować z kulturą bez konieczności wchodzenia do budynku.

Odnowienie pomnika kosztować będzie 28 tys. złotych. Więcej, bo ponad 200 tys. złotych pochłonie zagospodarowanie placu wokół Karlika i Karolinki oraz przy samym domu kultury. Stojąca po sąsiedzku fontanna zostanie odnowiona, na drodze pojawi się kostka brukowa i zmieni się oświetlenie. Gminni urzędnicy chcą, by w rynku zamontowane zostało ozdobne oświetlenie LED-owe.

- Wiele ludzi robi sobie w tym miejscu zdjęcia przy pomniku, dlatego uważam, że ten zakątek miasta powinien być szczególnie zadbany. To nasza wizytówka - dodaje burmistrz Wojtala.

- Planujemy zakończyć prace remontowe do 24 maja, by na uroczystości 45-lecia przyznania praw miejskich wszystko było gotowe - dodaje Radosław Delinowski, który odpowiada w gminie za budownictwo i ochronę środowiska.
W tym czasie gmina planuje także oficjalne otwarcie domu kultury, który powstał w przebudowanym budynku pawilonu handlowego. Generalny remont zakończył się już kilka miesięcy temu, ale wciąż trwa wyposażanie obiektu. Inwestycja pochłonęła ok. 6 mln złotych. Termin otwarcia domu kultury wybrano nieprzypadkowo - dokładnie 45-lat temu, podczas przyznania praw miejskich, ówcześni włodarze informowali o konieczności budowy takiej placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska