Siedmioro nominowanych, czworo nagrodzonych. Praszkowskie Koziołki trafiły do najbardziej zasłużonych mieszkańców gminy

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Tegoroczni nagrodzenie Praszkowskimi Koziołkami
Tegoroczni nagrodzenie Praszkowskimi Koziołkami Milena Zatylna
W piątek, 6 maja, w 630. rocznicę powstania Praszki najbardziej zasłużone dla gminy osoby otrzymały "Praszkowskie Koziołki".

Uroczysta gala odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

Nominowanych do Nagrody Burmistrza Praszki Jarosława Tkaczyńskiego było siedmioro. Czworo z nich decyzją kapituły otrzymało statuetki. Wręczali je wiceburmistrz Danuta Janikowska oraz Bogusław Łazik, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Werdykt nie był jednoznaczny, konieczna była dogrywka - mówił Gabriel Wyględacz, członek kapituły konkursu, prezes i redaktor naczelny Radia Ziemi Wieluńskiej.

Pierwsza nagroda powędrowała do Waldemara Bartkowskiego, który jest jednym z założycieli i czołowym aktorem Twojego Teatru. Teatru Dorosłych w Praszce. Występował w większości spektakli tej grupy, a szczególny rozgłos przyniosła mu sztuka "Kluczyk", gdzie odtworzył postać Pana Kazimierza.

W czasie pandemii, gdy życie kulturalne zamarło, Waldemar Bartkowski przeniósł kreację do sieci. W mediach społecznościowych publikuje kilkuminutowe etiudy aktorskie, które prezentują perypetie Pana Kazimierza. Filmy zyskały rzeszę fanów.

Kiedy w ubiegłym roku w Kinie Polonez w Praszce Waldemar Bartkowski prezentował swoje filmy, wszystkie wejściówki rozeszły się w mig.

- To wielkie wyróżnienie dla mnie - mówił Waldemar Bartkowski. - Dopiero po kilku odcinkach zdałem sobie sprawę, jak wiele radości dawały te filmy i jak były one ważne dla mnie oraz dla ludzi, którzy je oglądali.

Drugą ze statuetek otrzymał Babeczki z Rodzynkami, czyli Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalach.
Oficjalną działalność prowadzi ono od 2019 roku. Panie brały udział w konkursach gotowania i programach telewizyjnych o tematyce kulinarnej.

M.in. w czerwcu ubiegłego roku Babeczki uczestniczyły w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni", który odbywał się w Opolu i zdobyły tam 3. miejsce.
Zajęły też 2. miejsce w województwie w Bitwie Regionów. Niedawno zostały zaproszone do udziału w programie "Kulinarne Potyczki" - kampanię tę realizuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W 2020 roku gospodynie z Kowali zdobyły 1. miejsce w powiecie oleskim i 2. miejsce w województwie w plebiscycie NTO Mistrzowie Agro w kategorii: koło gospodyń wiejskich.

Babeczki organizują i współorganizują wiele akcji charytatywnych, tylko w ostatnim czasie panie włączyły się w pomoc Antosiowi Dziaczukowi z Wołczyna, a także stworzyły w swojej wsi punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy.

- Dziękujemy za to wspaniałe wyróżnienie i docenienie naszej działalności - mówiły panie. - Motywuje nas ono, byśmy dalej działały. Nagroda cieszy tym bardziej, że dostały ją za to, co sprawia nam największą radość i przyjemność, czyli za promowanie naszego regionu i pomoc potrzebującym.

Kazimierz Polak to trzeci z tegorocznych nagrodzonych Praszkowskimi Koziołkami. To zapalony wędkarz, a od 4 lat prezes koła Polskiego Związku Wędkarzy w Praszce. Koło w ostatnim czasie bardzo się rozrosło - liczy obecnie ponad 600 członków. Działa też sekcja młodzieżowa, która skupia około 40 młodych pasjonatów wędkarstwa.

Kazimierz Polak organizuje wiele imprez promujących wędkarstwo. To m.in. festyn "Z wędką nad wodą", a także około 10 zawodów wędkarskich w roku.

Czwartą statuetkę otrzymała Monika Sikora z Brzezin. Od 20 lat działa w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. To dzięki jej zaangażowaniu koło wielokrotnie zdobywało nagrody i wyróżnienia w konkursach na szczeblu wojewódzkim.

Pani Monika otrzymała tytuł najaktywniejszego lidera społeczności wiejskiej w konkursie organizowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Jest też członkinią Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi, z którym pozyskuje pieniądze na różne zadania, m.in. modernizację strażnicy.

Monika Sikora jako instruktora świetlicy organizuje liczne imprezy kulturalne i sportowe, jubileusze i letni wypoczynek dla dzieci.

- Społecznikiem się po prostu jest, więc dziękuję moim rodzicom za to, że tak mnie wychowali - mówiła Monika Sikora. - Dziękuję też mojemu mężowi za cierpliwość i siostrze.

Wśród nominowanych byli także: Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcu; Marianna Kostek, która od ponad 40 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Skotnicy oraz poetka Maria Zenona Morawiak.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie