Siedmioro nominowanych, czworo nagrodzonych. Praszkowskie Koziołki trafiły do najbardziej zasłużonych mieszkańców gminy

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Tegoroczni nagrodzenie Praszkowskimi Koziołkami
Tegoroczni nagrodzenie Praszkowskimi Koziołkami Milena Zatylna
W piątek, 6 maja, w 630. rocznicę powstania Praszki najbardziej zasłużone dla gminy osoby otrzymały "Praszkowskie Koziołki".

Uroczysta gala odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

Nominowanych do Nagrody Burmistrza Praszki Jarosława Tkaczyńskiego było siedmioro. Czworo z nich decyzją kapituły otrzymało statuetki. Wręczali je wiceburmistrz Danuta Janikowska oraz Bogusław Łazik, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Werdykt nie był jednoznaczny, konieczna była dogrywka - mówił Gabriel Wyględacz, członek kapituły konkursu, prezes i redaktor naczelny Radia Ziemi Wieluńskiej.

Pierwsza nagroda powędrowała do Waldemara Bartkowskiego, który jest jednym z założycieli i czołowym aktorem Twojego Teatru. Teatru Dorosłych w Praszce. Występował w większości spektakli tej grupy, a szczególny rozgłos przyniosła mu sztuka "Kluczyk", gdzie odtworzył postać Pana Kazimierza.

W czasie pandemii, gdy życie kulturalne zamarło, Waldemar Bartkowski przeniósł kreację do sieci. W mediach społecznościowych publikuje kilkuminutowe etiudy aktorskie, które prezentują perypetie Pana Kazimierza. Filmy zyskały rzeszę fanów.

Kiedy w ubiegłym roku w Kinie Polonez w Praszce Waldemar Bartkowski prezentował swoje filmy, wszystkie wejściówki rozeszły się w mig.

- To wielkie wyróżnienie dla mnie - mówił Waldemar Bartkowski. - Dopiero po kilku odcinkach zdałem sobie sprawę, jak wiele radości dawały te filmy i jak były one ważne dla mnie oraz dla ludzi, którzy je oglądali.

Drugą ze statuetek otrzymał Babeczki z Rodzynkami, czyli Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalach.
Oficjalną działalność prowadzi ono od 2019 roku. Panie brały udział w konkursach gotowania i programach telewizyjnych o tematyce kulinarnej.

M.in. w czerwcu ubiegłego roku Babeczki uczestniczyły w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni", który odbywał się w Opolu i zdobyły tam 3. miejsce.
Zajęły też 2. miejsce w województwie w Bitwie Regionów. Niedawno zostały zaproszone do udziału w programie "Kulinarne Potyczki" - kampanię tę realizuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W 2020 roku gospodynie z Kowali zdobyły 1. miejsce w powiecie oleskim i 2. miejsce w województwie w plebiscycie NTO Mistrzowie Agro w kategorii: koło gospodyń wiejskich.

Babeczki organizują i współorganizują wiele akcji charytatywnych, tylko w ostatnim czasie panie włączyły się w pomoc Antosiowi Dziaczukowi z Wołczyna, a także stworzyły w swojej wsi punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy.

- Dziękujemy za to wspaniałe wyróżnienie i docenienie naszej działalności - mówiły panie. - Motywuje nas ono, byśmy dalej działały. Nagroda cieszy tym bardziej, że dostały ją za to, co sprawia nam największą radość i przyjemność, czyli za promowanie naszego regionu i pomoc potrzebującym.

Kazimierz Polak to trzeci z tegorocznych nagrodzonych Praszkowskimi Koziołkami. To zapalony wędkarz, a od 4 lat prezes koła Polskiego Związku Wędkarzy w Praszce. Koło w ostatnim czasie bardzo się rozrosło - liczy obecnie ponad 600 członków. Działa też sekcja młodzieżowa, która skupia około 40 młodych pasjonatów wędkarstwa.

Kazimierz Polak organizuje wiele imprez promujących wędkarstwo. To m.in. festyn "Z wędką nad wodą", a także około 10 zawodów wędkarskich w roku.

Czwartą statuetkę otrzymała Monika Sikora z Brzezin. Od 20 lat działa w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. To dzięki jej zaangażowaniu koło wielokrotnie zdobywało nagrody i wyróżnienia w konkursach na szczeblu wojewódzkim.

Pani Monika otrzymała tytuł najaktywniejszego lidera społeczności wiejskiej w konkursie organizowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Jest też członkinią Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi, z którym pozyskuje pieniądze na różne zadania, m.in. modernizację strażnicy.

Monika Sikora jako instruktora świetlicy organizuje liczne imprezy kulturalne i sportowe, jubileusze i letni wypoczynek dla dzieci.

- Społecznikiem się po prostu jest, więc dziękuję moim rodzicom za to, że tak mnie wychowali - mówiła Monika Sikora. - Dziękuję też mojemu mężowi za cierpliwość i siostrze.

Wśród nominowanych byli także: Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcu; Marianna Kostek, która od ponad 40 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Skotnicy oraz poetka Maria Zenona Morawiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska