Skwer przy dworcu PKP w Kędzierzynie-Koźlu będzie miał patrona

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Na tym samym skwerze za kilka miesięcy ma stanąć także lokomotywa, która ma być pomnikiem kolejarzy.
Na tym samym skwerze za kilka miesięcy ma stanąć także lokomotywa, która ma być pomnikiem kolejarzy. Tomasz Kapica
Grupa inicjatywna apeluje do władz miasta, by plac przy ulicy Traugutta nazwać imieniem Józefa Mazura, zasłużonego dla miasta kolejarza.

Józef Mazur był przedwojennym kolejarzem. Przebył do Heydebracku (dawna nazwa Kędzierzyna) już w lutym 1945 roku gdy trwała jeszcze II wojna światowa wraz ze specjalnym oddziałami Armii Czerwonej. Razem z grupą polskich kolejarzy wysiedlonych ze Wschodnich Kresów Rzeczypospolitej w ramach z tzw. repatriacji przejął od majora Armii Czerwonej - Aleksieja Kulikowa i zabezpieczył całą infrastrukturę kolejową węzła kędzierzyńskiego, łącznie z parowozownią i resztkami zachowanego taboru.

Następnie do roku 1948 kierował pracą tego węzła oraz był pierwszym po II wojnie światowej zawiadowcą stacji Kędzierzyn. Do dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu oraz na Opolszczyźnie mieszka rodzina tego zasłużonego dla polskiej kolei i naszego miasta człowieka.

- Dokładnie rok temu Obywatelska Grupa Inicjatywna złożyła wniosek o nazwanie ronda na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z ulicami, 1 Maja i Miłej imieniem Konstantego Chmielewskiego. We wniosku tym zaapelowaliśmy również do Pani o rozważnie możliwości nadania imienia Józefa Mazura placowi położnemu pomiędzy aleją Jana Pawła II, a ulicą Traugutta w Kędzierzynie-Koźlu, na którym ma stanąć parowóz – pomnik kolejarzy - informuje Bogusław Rogowski, rzecznik inicjatorów.

Ponieważ do tej pory nie zajęła Pani stanowiska w tej sprawie, więc składamy formalny wniosek o nazwanie wspominanego terenu „Skwerem Józefa Mazura”.

Jak tłumaczą pomysłodawcy realizacja wniosku nie pociąga za sobą prawie żadnych kosztów. - Nadanie imienia rondu mogło by się odbyć w Dniu Kolejarza, które jest corocznie obchodzone w Polsce przez pracowników kolejnictwa 25 listopada, w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej patronki kolejarzy, jeżeli do tego czasu uda się Miastu odremontować i postawić na gotowym już cokole zakupiony w Kotlarni parowóz - podsumowuje Bogusław Rogowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska