Spotkanie w Bibliotece Caritas

Anna Konopka
Anna Konopka
Sylwetki wybitnych wrocławian przedstawili w Opolu Anna Siemieniec i Edward Skubisz.
Sylwetki wybitnych wrocławian przedstawili w Opolu Anna Siemieniec i Edward Skubisz. Anna Konopka
Postaci Bonhoeffera, Jacoba, Edyty Stein i Kathariny Staritz - wrocławskich teologów i przeciwników nazizmu zaprezentowano na wykładzie w Bibliotece Caritas.

Sylwetki teologów przedstawili Anna Siemieniec, historyk sztuki, pracownik Fundacji “Dom Pokoju" we Wrocławiu oraz Edward Skubisz, jej założyciel i wieloletni prezes, z wykształcenia teolog i pedagog.

Wszystkie postaci łączyła otwartość na problemy ówczesnego społeczeństwa i odważna postawa w walce z nazizmem i antysemityzmem.

- Dietrich Bonhoeffer był ewangelickim księdzem i teologiem, działał w niemieckim ruchu oporu przeciw narodowemu socjalizmowi jako członek tzw. Kościoła Wyznającego - mówiła Anna Siemieniec. - Aresztowany pod zarzutem osłabiania potencjału wojennego Niemiec, został 9 kwietnia 1945 roku powieszony na osobisty rozkaz Hitlera w obozie Flossenbürg.

Jego pomnik stoi we Wrocławiu i naznacza miasto świadectwem jego życia i śmierci.
Bonhoeffer zasłynął z pomagania Żydom i przeciwstawiania się ideologii nazistowskiej, dostrzegając w niej niebezpieczeństwo dla chrześcijan, Niemców i ludzkości.

Wśród portretów ważnych wrocławskich postaci nie zabrakło Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża. Żydówka i karmelitanka zginęła męczeńską śmiercią w komorze gazowej Auschwitz. Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy.

Najmniej znaną z postaci przywołanych na opolskim wykładzie jest Katharina Staritz. Była teologiem ewangelickim, wikariuszem miejskim we Wrocławiu. Jako wrocławski pastor w 1941 roku w otwartym liście do wszystkich pastorów wypowiedziała swój sprzeciw wobec obowiązku noszenia gwiazdy Dawida przez ludność niearyjską.

Ta wypowiedź skończyła się dla niej zawieszeniem funkcji, zmuszeniem do opuszczenia miasta, prześladowaniem ze strony gestapo, wreszcie umieszczeniem w obozach koncentracyjnych Breitenau i Ravensbrueck. Po wojnie pracowała jako pastor we Frankfurcie nad Menem (zmarła w 1953 roku).

Podczas spotkania przypomniano także postać niemieckiego rabina, Benno Jacoba. Wykształcony na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w żydowskim seminarium teologicznym, studiował języki klasyczne i orientalne. Zasłynął jako aktywny obrońca praw obywatelskich niemieckich Żydów. Przez większość życia pracował jako rabin w Dortmundzie. W 1939 wyjechał do Londynu, gdzie zmarł w styczniu 1945 roku.

Celem projektu “Religia, kultura, edukacja", który realizuje Fundacji “Dom Pokoju" jest m.in. krzewienie postawy tolerancji obywatelskiej, szacunku dla drugiego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, wyznanie czy narodowość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska