Fabryka butów Otmęt w Krapkowicach kiedyś była dużym zakładem. Co znajdowało się w halach produkcyjnych?

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak wyglądały hale produkcyjne "Otmętu" na krótko przed wyburzeniem.
Tak wyglądały hale produkcyjne "Otmętu" na krótko przed wyburzeniem. Radosław Dimitrow
Dawniej to była jedna z największych fabryk butów na Śląsku. Dziś spora część hal produkcyjnych po byłym "Otmęcie" już nie istnieje.

Fabryka obuwia w Otmęcie powstała w 1931 r. Było to ważne wydarzenie, które zmieniło historię tej miejscowości.

Przed II wojną światową zakład w Otmęcie należał do Tomasza Baty, słynnego czeskiego szewca i przemysłowca. Natomiast w czasie wojny był to obóz pracy przymusowej.

Zakład przetrwał i działał także w PRL-u. Po upadku fabryki w latach 90., część pomieszczeń udało się zagospodarować, a część została wyburzona w 2021 r.

Historia zakładów obuwniczych "Otmęt"

Kiedy firma Bata budowała swoją fabrykę, Otmęt (wtedy Ottmuth) był osobną wsią (dziś jest dzielnicą Krapkowic). Miejscowy zakłąd był filią niemieckiego koncernu - Niemieckich Zakładów Obuwniczych Bata S.A.

Zakład w Otmęcie rozwijał się w szybkim tempie. W 1933 r. przeniesiono tutaj siedzibę zarządu filii z Berlina. Tomasz Bata, zgodnie ze swoją filozofią prowadzenia biznesu, wybudował w bliskim sąsiedztwie zakładu także mieszkania dla pracowników.

W 1938 zakład upaństwowiono zmieniając jednocześnie nazwę na Śląskie Zakłady Obuwnicze OTA Otmęt S.A. (OTA Schlesische Schuh-Werke Ottmuth A.G.)

W 1940 r. nazistowskie władze zdecydowały, że w Otmęcie powstanie obóz pracy przymusowej - był to jeden z kilkudziesięciu takich obozów, które utworzone zostały wzdłuż budowanej autostrady Wrocław-Katowice.

Początkowo trafili tutaj polscy robotnicy przymusowi z ziem podbitych przez wojska III Rzeszy. Jesienią 1940 r. Niemcy zaczęli zwozić do Otmętu pracowników żydowskich pochodzących z gett w Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi. Obóz był nazywany „Zwangsarbeitslager für Juden”.

W latach PRL-u i po zmianach ustrojowych fabryka działała pod różnymi nazwami:

  • Fabryka Obuwia OTA w Otmęcie – Tymczasowy Zarząd Państwowy (1945–1948),
  • Śląskie Zakłady Obuwia (1948–1962),
  • Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” (1962–1999).

W 1976 fabryka została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy.

W różnych latach w skład Otmętu wchodziły też m.in. zakłady obuwia w Białym Kamieniu, Kamiennej Górze, Korfantowie, Oleśnicy, Prudniku oraz zakłady garbarskie w Brzegu i Kluczborku.

Ostatecznie, jako całość, firma upadła. Część hal produkcyjnych zostało zagospodarowanych na nowo i prowadzona jest tam różna działalność (także związana z szyciem obuwia). Pozostała część została wyburzona w 2021 r.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska