To były pierwsze studniówki 2023 w Oleśnie. Na balach maturalnych bawili się maturzyści z dwóch oleskich szkół: z ogólniaka (I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie) oraz z zawodówki (Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie).
- Po raz pierwszy po zmianie systemu oświaty była to studniówka 4-klasowego liceum. Bawiły się trzy klasy tegorocznych maturzystów z naszego liceum - mówi Marek Leśniak, dyrektor Zespołu Szkół w Oleśnie. - Bal maturalny był wspaniały, a teraz mam nadzieję, że równie pomyślnie wypadną egzaminy maturalne!
Studniówka to ważne wydarzenie w życiu nastolatków wkraczających w dorosłość. Kiedyś i dziś był to pierwszy dorosły bal. Nazwa „studniówka" pochodzi od terminu, jaki dzieli bal od egzaminu dojrzałości. Studniówka poprzedza bowiem o mniej więcej 100 dni egzamin maturalny.
Studniówka, bal maturalny i komers - to nie to samo!
Studniówka i bal maturalny oznaczają dziś to samo. To impreza maturzystów na 100 dni przed egzaminem dojrzałości.
Nie zawsze jednak te określenia oznaczały to samo! Aż do 70. XX wieku istniały bowiem dwa rodzaje imprez: studniówka oraz komers, czyli właściwy bal maturalny.
Komers organizowany był już po zdanych egzaminach. Młodzi ludzi z maturą w kieszeni i świeżo nabytą dorosłością, z dumą wybierali się na pierwszy prawdziwy bal, na który mogli zaprosić osobę towarzyszącą.
Od kiedy w Polsce istnieje matura
Matura to najważniejszy egzamin, jaki zdają młodzi ludzie u progu dorosłości. W Polsce egzamin maturalny istnieje od 1932 roku. Wtedy to za sprawą reformy oświaty wprowadzono w Polsce jednolity system szkolnictwa. Również wtedy, a więc prawie sto lat temu, tradycja studniówek weszła na stałe do kalendarza szkół średnich w Polsce.
Zobacz także, jak było w ubiegłym roku na studniówce w I LO w Oleśnie:
I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie.