Zespół Szkół w Dobrodzieniu to szkoła niewielka, ale z sukcesami. W tegorocznym rankingu magazynu „Perspektywy" Technikum w Dobrodzieniu zdobyło Srebrną Tarczę, zajmując wysoką 6. pozycję w województwie opolskim.
Tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół w Dobrodzieniu bawili się na studniówce w Gościńcu „Jaguś” w Staniszczach Wielkich.
Bal maturalny rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, którego poprowadził dyrektor szkoły Joachim Wloczyk.
Polonez - tradycyjny taniec narodowy, który rozpoczyna bal studniówkowy
Ważną częścią studniówek od początku istnienia balów maturalnych jest uroczysty, wspólny zatańczony polonez. Ten zwyczaj pojawił się na przełomie XVI i XVII wieku wśród wyższych sfer. Polonez tańczony był na oficjalne otwarcie przyjęcia, zanim zabawa zaczęła się na dobre.
Polonez podobny jest do parady, w której uczestnicy balu prezentują się przed jego gospodarzami oraz gośćmi. Studniówka przejęła ten zwyczaj. Od dwóch dekad uczniowie najchętniej tańczą poloneza do słynnego utworu Wojciecha Kilara, napisanego na potrzebny filmowej ekranizacji „Pana Tadeusza".
Od kiedy w Polsce istnieje matura
Matura to najważniejszy egzamin, jaki zdają młodzi ludzie u progu dorosłości. W Polsce egzamin maturalny istnieje od 1932 roku. Wtedy to za sprawą reformy oświaty wprowadzono w Polsce jednolity system szkolnictwa. Również wtedy, a więc prawie sto lat temu, tradycja studniówek weszła na stałe do kalendarza szkół średnich w Polsce.
Zobacz także, jak było pięć lat temu na studniówce Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
Zespół Szkół w Dobrodzieniu mieści się przy ul. Oleskiej 7.