Kluczborska gmina ogłosiła konkurs na nowego dyrektora domu kultury, ponieważ wieloletnia szefowa KDK-u Bożena Kędzia przechodzi na emeryturę.
Bożena Kędzia była dyrektorką Kluczborskiego Domu Kultury od 2002 roku. Jest żoną Janusza Kędzi, przewodniczącego rady miejskiej.
- Na emeryturę przejdzie z końcem sierpnia, a 1 września pracę rozpocznie nowy dyrektor - informuje wiceburmistrz Dariusz Morawiec.
Na konkurs na stanowisko dyrektora KDK-u zgłosiło się 8 osób. Gmina nie ujawniła listy nazwisk.
Komisja konkursowa na czele z burmistrzem Jarosławem Kielarem wybrała już nowego szefa gminnej kultury.
- Po analizie przedstawionych koncepcji pracy oraz po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych komisja konkursowa zdecydowała o powołaniu Jarosława Palucha na stanowisko dyrektora KDK-u na 7-letnią kadencję - mówi Dariusz Morawiec
Jarosław Paluch to dobrze znana postać w kluczborskim życiu kulturalnym. Jest nauczycielem w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku, gdzie uczy religii. Jest też założycielem klubu Emaus, który prowadzi od 2005 roku. Organizuje tam od lat koncerty, przy klubie działa także Kluczborskie Ogniska Muzyczne.
- Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Profilaktyki Emaus - informuje Jarosław Paluch.
Nowy dyrektor Kluczborskiego Domu Kultury był menedżerem wielu zespołów reggae, m.in. Bongostan.
W Kluczborku najbardziej znany jest jako wieloletni szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jednego z największych i najprężniejszych na całej Opolszczyźnie.
- Jako dyrektor Kluczborskiego Domu Kultury chcę powołać zespół inicjatyw kulturalnych, czyli taka radą promgramową, do której zaproszę społecznych animatorów kultury, działąjących w gminie Kuczbork. Niektórzy z nich startowali w konkursie i ich też chce poprosić o współspracę. Marzy mi się w Kluczborku taka kulturalna Flota Zjednoczonych Sił! - mówi Jarosław Paluch.
Kluczborski Dom Kultury mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 5. KDK zatrudnia 14 osób.
W ostatnich latach pojawiały się różne zmiany polityki kulturalnej w Kluczborku.
Według jednej koncepcji jeszcze w ubiegłej kadencji Kluczborski Dom Kultury po przejściu Bożeny Kędzi na emeryturę miał zostać połączony z OSiR-em. Dyrektorem OSiR-u miałby wtedy pozostać Andrzej Olech (przewodniczący rady powiatu z Ziemi Kluczborskiej), który zajmowałby się sportem, a wicedyrektorem do spraw kultury zostałaby Katarzyna Juranek-Mazurczak, szefowa kina Bajka. Ta koncepcja jest już jednak nieaktualna m.in. z powodu konfliktu między szefową kina a dyrektorem OSiR-u. Kino Bajka w 2018 r. zostało samodzielną instytucją kultury, więc zamiast jednej instytucji są trzy: OSiR, KDK i CAL (Centrum Aktywności Lokalnej, czyli kino Bajka).
Nowszą koncepcją było połączenie obu kluczborskich domów kultury. W 2018 r. Ziemia Kluczborska przejęła władzę również w powiecie. Nowy starosta Mirosław Birecki poinformował, że zadłużonego po uszy powiatu nie stać na prowadzenie domu kultury (na Opolszczyźnie jeszcze tylko Opole ma Młodzieżowy Dom Kultury). Kluczborski MDK miał zostać zlikwidowany, a instruktorów i budynki przejąłby nowy dom kultury, który miał mieć nową nazwę i nowego dyrektora.
- Chcemy stworzyć jedną wspólną placówkę pod nazwą Kluczborskie Centrum Kultury - zapowiadał wiceburmistrz Roman Kamiński na sesji rady powiatu.
Ten plan jednak również nie wypali. Uchwałę zaopiniował negatywnie opolski kurator oświaty Michał Siek. Starosta Mirosław Birecki odwołał się wprawdzie do ministra edukacji narodowej, ale mimo iż nie ma jeszcze decyzji, to minęły już terminy niezbędne do likwidacji MDK-u w tym roku. Najprawdopodobniej skończy się tym, że MDK będzie nadal działał, ale jego działalność zostanie przez starostwo powiat mocno okrojona w ramach oszczędności.