Tak wyglądają największe wsie na Opolszczyźnie. Żyje tu więcej ludzi, niż w niektórych miastach

TK
Zobacz galerię 20 największych wsi w Opolskiem.
Zobacz galerię 20 największych wsi w Opolskiem.
Wiele osób mówi, że życie na wsi ma swój urok. Te miejscowości nie przypominają jednak typowych wiosek. Mogłyby być małymi miasteczkami, gdyby mieszkańcy starali się o prawa miejskie. Oto lista 20 największych wsi na Opolszczyźnie.

Opolszczyzna wyludnia się. Proces depopulacji dotyczy głównie prowincji, w tym wsi. Listę najmniejszych miejscowości naszego regionu publikowaliśmy kilka miesięcy temu na łamach portalu nto.pl i w serwisach Naszego Miasta.

Teraz chcielibyśmy zaprezentować zestawienie 20 największych wsi na Opolszczyźnie. W każdej z nich mieszka ponad 1,5 tysiąca mieszkańców, a w największej ich liczba przekracza 4 tysiące. To ponad 2 razy więcej, niż na przykład w Ujeździe, który od dawna ma prawa miejskie i rządzi nim burmistrz zamiast wójta.

Miejscowość kandydująca do miana miasta powinna posiadać odpowiednią liczbę mieszkańców. Jak wynika z uzasadnień rozporządzeń nadających prawa miejskie, powinna ona wynosić powyżej 2 tys. Do tego takie wsie muszą mieć rozbudowaną infrastrukturę komunalną (np. wodociągi czy kanalizacje) a także spełniać pewne uwarunkowania historyczno-geograficzne.

Z drugiej strony ich mieszkańcy obawiają się, że uzyskanie praw miejskich doprowadzi do podniesienia podatków. Nauczyciele przez lata przekonywali, że stracą dodatek wiejski, a osoby starsze, że w mieście będzie większe przyzwolenie na stawianie zakładów, które będą uciążliwe dla środowiska.

A Wam gdzie się lepiej mieszka, na wsi czy w mieście? Dajcie znać w komentarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska