Tak wyglądało Opole tuż przed powodzią. Cytrusek na pl. Kopernika, stary amfiteatr, ulice przed wielkimi remontami 31.05.2023

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Wiosna 1997 roku w Opolu uchwycona okiem amatorskiej kamery. Na zdjęciu fiat 126p jadący przez przebudowywaną część pl. Wolności. Z tego względu wygrodzone są ukośne miejsca postojowe, które niegdyś rozdzielały oba pasy ruchu.
Wiosna 1997 roku w Opolu uchwycona okiem amatorskiej kamery. Na zdjęciu fiat 126p jadący przez przebudowywaną część pl. Wolności. Z tego względu wygrodzone są ukośne miejsca postojowe, które niegdyś rozdzielały oba pasy ruchu. Kadr z YT
Opole z końcówki lat 90. wyglądało całkiem inaczej niż teraz. Kinomanów przyciągało Kino Centrum Odra, na pl. Kopernika targowisko Cytrusek przeżywało swoje najlepsze lata, inaczej wyglądały też ulice i samochody. Opole wiosną 1997 roku na amatorskim filmie na YouTube. 30.05.2023.

Spis treści

  • Opole w 1997 roku. Po Cytrusku nie ma tu śladu
  • Tak wyglądały ulice Opola
  • Powódź przyszła 10 lipca

Opole końcówki lat 90. to zupełnie inne miasto miasto niż te, które znamy z teraźniejszości. Przez ponad 20 lat wiele się zmieniło.

Największe zmiany zaszły na pl. Kopernika. W latach 90. funkcjonowało tam największe w Opolu targowisko Cytrusek. Zostało jednak przeniesione na plac u zbiegu ulic Reymonta i Targowej, gdzie jest do dziś.

Natomiast na pl. Kopernika w 2007 roku rozpoczęto budowę Centrum Handlowego Solaris. Inwestycję zakończono dwa lata później.

Opole w 1997 roku. Po Cytrusku nie ma tu śladu

W miejscu, gdzie stały stragany powstał wielki parking. Tak było przez kolejne lata. W 2018 roku zakończyła się rozbudowa Solarisa.

W związku z tym powierzchnia obiektu zwiększyła się o 9 tys. m kw., na których znalazła się przestrzeń dla 40 nowych punktów handlowo-usługowych.

Dzięki tej inwestycji przebudowany został też pl. Kopernika. Pod jego płytą powstał dwupoziomowy parking podziemny na 300 pojazdów, sam plac również zmienił swoje oblicze, a jego atrakcją jest fontanna.

Tak wyglądały ulice Opola

Przed powodzią w 1997 roku inaczej wyglądały też ulice Opola. Na zdjęciach można m.in. zobaczyć skrzyżowanie ul. Oleskiej, Bohaterów Monte Cassino i Batalionów Chłopskich przed przebudową.

Dziś w tym miejscu jest m.in. tunel i wiadukt, które ułatwiają przejazd na kierunku od ul. Plebiscytowej w stronę Zaodrza i z powrotem.

W tamtych latach całkiem inaczej wyglądał też pl. Wolności. Nie było jeszcze m.in. ronda na skrzyżowaniu Ozimskiej, Mozarta i pl. Wolności, a pasy jezdni na przeciwko dzisiejszej restauracji American Restaurant i Manekin oddzielone były od siebie szpalerem słupków.

W naszej galerii można zobaczy też ujęcie ul. Ozimskiej od pl. Wolności w stronę Rzemieślnika. Za kilka lat w miejscu skweru i kiosku po lewej rozpocznie się budowa gmachu PZU.

Na ulicach ze zdjęć nie brak fiatów 126p i polonezów. Benzyna kosztuje 1,65 zł za litr. Na pl. Kopernika kwitnie handel. Działa kino Centrum Odra.

Powódź przyszła 10 lipca

Są też fotografie przedstawiające Odrę i Młynówkę z wysokim poziomem wody.Powódź przyszła do Opola 10 lipca 1997 roku. Najbardziej dotknięte żywiołem zostały: Zaodrze oraz wyspy Pasieka i Bolko.

Tak wygląda Opole wiosną 1997 roku na amatorskim filmie na YouTube. Zobaczcie kadry wycięte z filmu.

Mapa Opola

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska