Tour de Pologne 2012 w Opolu. Centrum miasta będzie zamknięte

ATCommunication
Peleton - który ma być pełen międzynarodowych gwiazd kolarstwa - będzie finiszować 11 lipca 2012 roku na placu Kopernika.
Peleton - który ma być pełen międzynarodowych gwiazd kolarstwa - będzie finiszować 11 lipca 2012 roku na placu Kopernika. ATCommunication
Opole zapłaci za organizację wyścigu więcej niż pół miliona złotych.

Ile to kosztuje?

Za udział w Tour de Pologne Opole musi zapłacić:

390 tys. zł opłaty licencyjnej dla organizatorów
80 tys. zł za zabezpieczenie trasy.

Organizatorzy TdP przekonują jednak, że przyjazd wielkiego peletonu to nie tylko znakomita impreza, ale i wielka promocja dla miasta. Wyścig od lat jest transmitowany nie tylko w TVP, ale i w Eurosporcie.

W Opolu zorganizowana będzie meta drugiego etapu wyścigu, który zaplanowany jest na 11 lipca.

Do tej pory urząd miasta nie podawał przebiegu trasy ani tego, gdzie będzie meta. Informowano tylko, że kolarze przyjadą od strony Winowa.

Gdy dziś nieoficjalnie dotarliśmy do szczegółów ustaleń pomiędzy organizatorami Tour de Pologne a ratuszem i zapytaliśmy o nie w urzędzie miasta, wiceprezydent Krzysztof Kawałko natychmiast zwołał konferencję prasową.

Okazuje się, że wbrew pierwszym przymiarkom meta nie będzie usytuowana na osiedlu Armii Krajowej, ale na placu Kopernika.

- Rzeczywiście pierwotnie były inne plany, ale chcemy pokazać centrum, aby jak najlepiej wykorzystać możliwość promocji, jaką dają nam organizatorzy wyścigu - tłumaczy Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta ds. sportu.

Wyścig Tour de Pologne wjedzie do Opola około godziny 18.00, od strony Winowa ulicą Prószkowską, a dalej ulicami: Niemodlińską, Spychalskiego, Piastowską, Korfantego, Reymonta. Dalsza część pętli będzie prowadzić: Oleską, Batalionów Chłopskich, Nysy Łużyckiej oraz Niemodlińską.

Kolarze pojadą trzy pętle, a całość potrwa około 40 minut.

Wjazd wielkiego peletonu do centrum spowoduje utrudnienia komunikacyjne.

Trzeba będzie także przygotować ulice do wyścigu. Wstępny plan zakłada konieczność np. rozbiórki azylu dla pieszych (jeden na ulicy Żeromskiego obok Solarisa), a także charakterystycznej wysepki z lampą na skrzyżowaniu ulicy 1 Maja i Krakowskiej. Dodatkowo trzeba poprawić kostkę i nawierzchnię w niektórych miejscach.

- Zmiany na ulicach będą odbywać się na koszt miasta, ale na razie trudno jeszcze mówić o kwotach - zastrzega Kawałko. - Chcemy to dokładnie policzyć, jeszcze przed podpisaniem umowy z organizatorami TdP.

Warto pamiętać, że bez względu na ustalenia pomiędzy organizatorami a miastem ostateczną decyzję, co do zatwierdzenia trasy, podejmują eksperci z Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Wszystkie formalności powinny zakończyć się w styczniu, bo to wtedy ma dojść do prezentacji całej trasy wyścigu Tour de Pologne.

Jacek Zamorowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji, który bierze udział w zabezpieczaniu trasy wyścigu, ocenia, że w centrum Opola można zorganizować bez problemu metę etapu.

- Wprawdzie 11 lipca całe miasto powinno się przesiąść na rowery, ale przyda się nam takie rowerowe święto - mówi Zamorowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska