Twórczyni ludowa Małgorzata Mateja będzie szkoliła swoich następców. Fundacja "Dla Dziedzictwa" pozyskała fundusze z ministerstwa

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Małgorzata Mateja to wybitna i utytułowana twórczyni ludowa, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi. Wkrótce będzie uczyła inne osoby tego cennego fachu.
Małgorzata Mateja to wybitna i utytułowana twórczyni ludowa, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi. Wkrótce będzie uczyła inne osoby tego cennego fachu. Sławomir Mielnik
Opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa”, dzięki pieniądzom z ministerstwa kultury, sfinansuje szkolenie dla osób chcących zgłębić tajniki kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Adepci tej sztuki przez kilka miesięcy będą uczyli się fachu pod okiem opolskiej twórczyni ludowej Małgorzaty Matei.

– Pani Małgorzata Mateja jest wybitną i utytułowaną twórczynią ludową, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi przeniesionymi wprost z kroszonek – tłumaczy Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”. – Jest też obecnie jedną z nielicznych już malarek, która dba o jakość i gęstość wypracowanego w „Cepelii” warsztatu.

Małgorzata Mateja realizowała zamówienia dla m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego oraz wielu instytucji, organizacji i osób prywatnych.

Wkrótce zostanie ogłoszona rekrutacja uczniów. Zgodnie z założeniem Małgorzata Mateja przeszkoli co najmniej trzy osoby. Ważne, aby kandydaci posiadali podstawową wiedze i umiejętności z zakresu kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Szkolenie potrwa 7 miesięcy – od maja 2023 r. do połowy grudnia 2023 r. Każdy z adeptów będzie zobowiązany szkolić się minimum 20 godzin w miesiącu. Szczegóły będą publikowane na stronie www.dladziedzictwa.org.

Co ważne, pierwszeństwo w wyborze będą mieli uczestnicy wojewódzkich konkursów kroszonkarskich i malowania porcelany, w tym przede wszystkim organizowanego od 1958 roku „Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie”.

– Głównym celem projektu jest kontynuacja i przekazanie opolskich tradycji kolejnemu pokoleniu – wyjaśnia Tomasz Kwiatek.

Przypomnijmy, że zarówno kroszonkarstwo opolskie, jak i umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego na porcelanie, znajdują się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.[/cyt]

Projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja” otrzymała dofinansowane z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku opolska Fundacja realizowała podobny projekt z inną twórczynią ludową, Teresą Sobotą z Olszowej.

Zobacz również:

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie