Udział w projektach Erasmus+ otwiera przed uczniami Plastyczniaka świat

Redakcja
Plastyczniak
Projekty europejskie Erasmus+ obejmują wiele wzbogacających poznawczo działań. Udział w tych projektach przyniósł uczniom opolskiego Plastyczniaka wiele korzyści: umożliwił rozwój umiejętności plastycznych, poszerzył pole rozwoju umiejętności społecznych, w atrakcyjny sposób wspomógł naukę języków obcych.

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu był koordynatorem europejskiego projektu z programu Erasmus+, zatytułowanego „Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE. Opolski Plastyczniak współpracował w tym projekcie ze Średnią Szkołą Odzieżowo-Graficzną w Lysie nad Łabą w Republice Czeskiej oraz z Lycee Le Castel w Dijon. Głównym założeniem projektu było wspólne odkrywanie, portretowanie i prezentowane miast bliskich sercom uczestników projektu: Opola, Pragi i Dijon.

Pierwszy rok wspólnej pracy upłynął pod hasłem: INSPIRACJE. Młodzież i nauczyciele z trzech krajów odwiedzali się i poznawali, zbierając informacje do tworzonych w trzech językach przewodników artystycznych po Pradze, Dijon i Opolu. W ramach pierwszego roku pracy w projekcie odbyły się także plenery rysunkowo-malarskie oraz warsztaty z projektowania stroju, stylizacji kostiumu i kreacji wizerunku.

Drugi rok pracy to KREACJE. Młodzież zgłębiała tajniki pracy ceramika oraz snycerza, opracowała też karty edukacyjne do przewodnika po miastach. Podczas pobytu w Dijon uczniowie uczestniczyli w warsztatach audiowizualnych oraz kolejnym plenerze rysunkowo-malarskim. Uroczyste zamknięcie i podsumowanie projektu odbyło się w Opolu. Efekty pracy można było zobaczyć podczas wystawy „Portrety Opola” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego, który obchodził właśnie jubileusz podpisania porozumienia o współpracy z Burgundią-Franche-Comte, Krajem Środkowoczeskim i Nadrenią Palatynatem.

W ramach wystawy można było zobaczyć prace plastyczne wykonane w wielu technikach rysunkowo-malarskich i graficznych, prace ceramiczne, prace snycerskie, projekty i realizacje tkanin artystycznych i dekoracyjnych, projekty i realizacje strojów, dodatków i biżuterii, nawet projekty mebli o charakterze artystycznym. Ciekawym owocem współpracy szkół były też wydane w trzech językach przewodniki z kartami pracy, stworzonymi przez uczniów: „Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE”. Każdy przewodnik został starannie przygotowany zarówno pod kątem merytorycznym, jak i graficznym.

Z kolei projekt „Art Wor(l)d Ticket. Języki obce przez sztukę i nowoczesną edukację”, zrealizowany przez nauczycieli ZPPKP wpasował się znakomicie w potrzeby nie tylko uczniów i lokalnej społeczności, ale i kadry nauczycielskiej. Nauczyciele wzięli udział w dwutygodniowych kursach w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech i we Francji. Kursy dotyczyły metodyki nauczania, wykorzystania najnowszych technologii w szkołach, sztuki i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kursy podnosiły również językowe kwalifikacje kadry. W ramach projektu nauczyciele zorganizowali w Opolu cykl otwartych spotkań zatytułowany „Art Cafe”.

W ramach tych dziesięciu spotkań, zorganizowanych w różnych ciekawych miejscach na terenie Opola, uczestnicy mogli wysłuchać wykładów czy opowieści zaproszonych gości, m.in. Mehdiego Farajpoura, irańskiego aktora, tancerza, choreografa i reżysera, Beaty Mireckiej-Jakubowskiej z Jakarta Intercultural School czy Clary Kleininger, rumuńskiej artystki mieszkającej w Opolu. Te rozmowy przy kawie czy herbacie odbywały się po angielsku, były zatem kolejną okazją do pogłębiania umiejętności językowych, jednak ze względu na temat cyklu, związany z szeroko pojmowaną sztuką i edukacją, uzyskiwały również międzykulturowy, interdyscyplinarny, prawdziwie humanistyczny wymiar.

Przysłowie „Podróże kształcą” nigdy nie było w opolskim Plastyczniaku pustym frazesem. Nauczyciele i uczniowie szkół artystycznych świetnie zdają sobie sprawę, że bez podróży małych i dużych kształcenie kulturowe pozostaje w jakiś sposób niepełne; wiedzą, że z wybitnym malarstwem, rzeźbą, architekturą trzeba się osobiście „spotkać”. Doceniają plenery krajowe i zagraniczne jako wyjątkowe źródło inspiracji. Dlatego czekają na zakończenie pandemii, aby znów cieszyć się swobodą podróżowania i poznawania świata.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska