Unia Europejska chce kontrolować pracowników zatrudnionych poza granicami ich krajów

Edyta Hanszke
pixabay.com
Komisja Europejska planuje utworzyć nowy urząd d.s. pracy. Miałby zajmować się zatrudnionymi poza granicami swoich krajów, delegowanymi i kierowcami. Ma zacząć już w 2019 roku.

- To ma być niemalże ponadnarodowa inspekcja pracy, której zadaniem byłoby doradztwo i kontrola spraw dotyczących pracowników mobilnych, czyli pracujących poza granicami, w tym na zasadzie delegowania oraz w branży transportowej. Urząd miałby także rozwiązywać konflikty międzypaństwowe w tym obszarze - mówi Iwona Kasprzyk-Sowa z brukselskiego biura europosłanki Danuty Jazłowieckiej. - Zamysł nie jest nowy, bo mówi się o nim od początku tej kadencji, czyli 2014 r., ale teraz wydaje się coraz bardziej realny, bo projekt pojawił się przed tygodniem, a Parlament Europejski już szuka sprawozdawcy i chce żeby nowy urząd rozpoczął działalność w przyszłym roku - dodaje Kasprzyk-Sowa.

Tyle, że diabeł może tkwić w szczegółach, które znajdą się w ostatecznych zapisach dotyczących kompetencji nowego urzędu, a słuszna idea wspierania mobilności zawodowej i ograniczania nadużyć może obrócić się przeciwko pracownikom i pracodawcom z krajów, które z mobilności korzystają najbardziej.

Jednym z nich jest Polska, która w 2016 r. wysłała 22,4 proc. pracowników delegowanych. W 10 lat liczba obywateli UE mieszkających lub pracujących w innym państwie członkowskim wzrosła prawie dwukrotnie – do 17 mln w 2017 r.

Mobilność pracowników, szczególnie z wschodniej i środkowej części UE, jest solą w oku niektórych krajów zachodnich. Jednym z haseł wyborczych prezydenta Francji Emmanuela Macrona była właśnie walka z dumpingiem socjalnym, co utożsamiano z delegowaniem pracowników. W efekcie doszło do zmiany dyrektywy o delegowaniu, w której pojawiły się dużo mniej korzystne zapisy dla korzystających (firm i pracowników) z tej formy zatrudnienia.

- Niektóre kraje chciałby, żeby nowy urząd miał kompetencje większe niż narodowe inspekcje pracy, co byłoby zaprzeczeniem zasad UE. Nie wiadomo gdzie urząd będzie ulokowany. Polska byłaby idealnym kandydatem - ocenia Iwona Kasprzyk-Sowa. Danuta Jazłowiecka będzie zabiegała, by być posłem sprawozdawcą tej sprawy.

Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska