W Dąbrowie powstanie przedszkole. Pomieści ono setkę dzieci

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Jednokondygnacyjny budynek to ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Wójt gminy Dąbrowa, Katarzyna Gołębiowska-Jarek, właśnie podpisała umowę z wykonawcą, który od razu ma przystąpić do pracy. Placówka powinna być gotowa na przyjęcie maluchów we wrześniu za rok.
Jednokondygnacyjny budynek to ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Wójt gminy Dąbrowa, Katarzyna Gołębiowska-Jarek, właśnie podpisała umowę z wykonawcą, który od razu ma przystąpić do pracy. Placówka powinna być gotowa na przyjęcie maluchów we wrześniu za rok. Gmina Dąbrowa
Jego budowa ma kosztować blisko 8 milionów złotych. Placówka powinna być gotowa na przyjęcie maluchów we wrześniu za rok.

Nowe przedszkole powstanie u zbiegu ulic Zielonej i Akacjowej. Wójt gminy Dąbrowa właśnie podpisała umowę z wykonawcą, który od razu ma przystąpić do pracy.

Żeby maluchy nie odeszły z kwitkiem

– Budynek został zaplanowany na setkę dzieci, czyli na cztery pełne oddziały – mówi wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Jeśli zaistnieje taka potrzeba, będziemy mogli go rozbudować. Pierwotnie obiekt miał być większy i pomieścić 150 dzieci, ale to oznaczałoby większe koszty. Nie było nas na to stać.

Obecnie na terenie gminy działa 6 przedszkoli. Jak się okazuje to jednak za mało, w stosunku do potrzeb.

– Nie dla wszystkich chętnych byliśmy w stanie zapewnić miejsce, dlatego budowa przedszkola była konieczna – argumentuje wójt. - Mamy w samej Dąbrowie placówka na 50 dzieci, ale mieści się ona w starej willi, gdzie warunki nie są idealne. Dlatego te dzieci przeniosą się do nowego budynku, którego budowa rusza. Z moich szacunków wynika, że powinno to zaspokajać potrzeby na kolejne lata. Choć muszę przyznać, że w ostatnich latach zainteresowanie młodych rodzin naszą gminą wzrasta, dlatego będziemy reagować w zależności od rozwoju sytuacji demograficznej.

Gmina tnie koszty

Budowa nowego przedszkola ma kosztować blisko 8 milionów złotych, z czego 5 milionów stanowi dofinansowanie.

– Pozostałą część musimy uzupełnić kredytem – wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Odwiedziłam różne opolskie przedszkola, ale każde z nich kosztowało powyżej 10 milionów. Dlatego, aby zredukować koszty, przyjrzałam się bardzo mocno projektowi. Zrezygnowałam m.in. z kosztogennych elementów dekoracyjnych. Dodatkowo budynek ma być samowystarczalny energetycznie. Stąd pompa ciepła o dużej wydajności oraz panele fotowoltaiczne, które zapewnią nam energię potrzebną do funkcjonowania przedszkola. To z kolei wpłynie na późniejsze koszty utrzymania.

W placówce powstanie też duża, dobrze wyposażona kuchnia oraz nowoczesne sale dydaktyczne, m.in. ta, w której będą prowadzone zajęcia logopedyczne. Wójt gminy podkreśla, że dyrektor przedszkola obecnie działającego w Dąbrowie brała udział w spotkaniach roboczych z projektantami, po to, by nowy obiekt był skrojony na miarę potrzeb i komfortowy, zarówno dla dzieci, jak i dla personelu.

- Ciekawym rozwiązaniem jest ruchoma ściana, która - w razie potrzeby – pozwala na połączenie dwóch sal w jedną dużą. Może się to przydać na przykład podczas organizacji uroczystości – wyjaśnia wójt.

Obok budynku powstanie plac zabaw. Część sprzętu, służącego rozrywce dzieci, zostanie natomiast przeniesiona z przedszkola, które docelowo ma przeprowadzić się do nowego obiektu.

– Ten sprzęt jest sprawny, dlatego rozrzutnością byłoby niewykorzystanie go – podkreśla Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

Kiedy otwarcie

Nowy, jednokondygnacyjny budynek to ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Każda sala będzie miała oddzielną szatnię i wyjście, co wynika z doświadczeń pandemicznych. Przedszkole powstaje na działce, którą gmina – po kilkuletnich staraniach - otrzymała od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Placówka powinna być gotowa na przyjęcie maluchów we wrześniu za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska