Będzie seria wyborów uzupełniających na Opolszczyźnie. Trzeba zastąpić radnych, którzy zostali burmistrzami i wójtami

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na radnego w Oleśnie: Małgorzata Kuc, Bogusław Chrzęstek.
Kandydaci na radnego w Oleśnie: Małgorzata Kuc, Bogusław Chrzęstek. Materiały KWW
Wybory uzupełniające zostaną przeprowadzone w Oleśnie, Zawadzkiem, Rudnikach, Praszce oraz w Wilkowie. Pierwsze głosowania będą jeszcze w czerwcu, pozostałe w lipcu. Mieszkańcy wybiorą kandydatów, którzy przejmą mandat po radnych, którzy zostali włodarzami swoich gmin.

Szykuje się seria wyborów uzupełniających na Opolszczyźnie

- Wybory uzupełniające zostaną przeprowadzone w pięciu gminach w województwie opolskim. Terminy głosowania zależą od daty wygaśnięcia mandatów radnych wybranych podczas kwietniowych wyborów samorządowych, czyli czy wygasły one po pierwszej, czy po drugiej turze - mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

Wybory uzupełniające będą w 5 gminach:

 • Olesno
 • Zawadzkie
 • Rudniki
 • Praszka
 • Wilków

We wszystkich tych gminach trzeba będzie wybrać nowych radnych, ponieważ kandydaci, którzy wygrali głosowanie 7 kwietnia, jednocześnie wygrali również wybory na burmistrza lub wójta.

Ordynacja wyborcza pozwala na jednoczesne kandydowanie na włodarza oraz na radnego gminy (ale już nie na radnego powiatu lub województwa). Kiedy kandydat wygra głosowanie i na burmistrza, i do rady, jego mandat radnego automatycznie wygasa. W większych gminach do rady wchodzi automatycznie osoba z następnym wynikiem z tej samej listy (tak było choćby w Kluczborku, gdzie w miejsce burmistrza Jarosława Kielar do rady weszła Anna Król, w miejsce wicewojewody Piotra Pośpiecha - Kamilla Kuźmicka, a w miejsce wiceburmistrza Dariusza Mazurczaka - Adam Szmigiel).

W mniejszych gminach okręgi wyborcze są jednomandatowe. Czyli nie ma następnego kandydata na tej samej liście, byli tylko konkurenci, dlatego jeśli chcą zostać radnymi, muszą kolejny raz kandydować.

Pierwsze wybory uzupełniające będą już 30 czerwca.

 • W Oleśnie mieszkańcy wybiorą radnego na miejsce nowego burmistrza Piotra Grędy.
 • W Zawadzkiem mieszkańcy wybiorą radnego na miejsce nowego burmistrza Michała Rytla.
 • W Rudnikach mieszkańcy wybiorą radnego na miejsce nowego wójta Mariusza Stanka.

Kolejne wybory uzupełniające będą 21 lipca (dotyczą objęcia mandatów radnych po kandydatach, którzy zostali włodarzami po drugiej turze wyborów).

 • W Praszce (a dokładniej mówiąc, w największej wiosce w gminie - w Strojcu) mieszkańcy wybiorą radnego na miejsce nowego burmistrza Włodzimierza Stochniałka.
 • W Wilkowie Rudnikach mieszkańcy wybiorą radnego na miejsce nowej wójt Ireny Marszałek.

Kandydaci w wyborach uzupełniających w Oleśnie

W Oleśnie dojdzie do wyborczej dogrywki między komitetami obecnego burmistrza Piotra Grędy (OOL - Nasze Oleskie) i byłego włodarza, pokonanego już w pierwszej turze wyborów Sylwestra Lewickiego (Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość).

O mandat radnego po Piotrze Grędzie rywalizować będą:

 • Małgorzata Kuc (OOL - Nasze Oleskie) - wieloletnia dziennikarka „Kulisów Powaitu” i „Gazety Oleskiej”
 • Bogusław Chrzęstek (Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość) - emerytowany policjant, były komendant komisariatu w Praszce i komendy powiatowej w Strzelcach Opolskich

Kandydaci w wyborach uzupełniających w Praszce

W Praszce tradycyjnie nie brakuje kandydatów w wyborach. Przypomnijmy, że w wyborach na burmistrza wystartowało 5 kandydatów. Wygrał Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga), który wygrał też wybory na radnego. W wyborach uzupełniających wystartuje 3 kandydatów: Leszek Grygiel, Damian Błaszczak oraz Daniel Pilak.

W Rudnikach wybory uzupełniające będą, ale głosowania nie będzie.

W Rudnikach zgłosił się tylko jeden kandydat na radnego. Tym kandydatem jest Leszek Zając z komitetu Aktywni i Gospodarni, którego liderem jest wójt Mariusz Stanek. W związku z tym bez głosowania to Leszek Zając po 30 czerwca zostanie zaprzysiężony na nowego radnego.

Od lewej: Danuta Jazłowiecka, Andrzej Buła, Kamil Bortniczuk

13 kandydatów z Opolskiego do europarlamentu. Zobacz, ile do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska