"W Domaszowicach poczujesz się jak w domu". Rozmowa z wójt Urszulą Medyk

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wójt Domaszowic Urszula Medyk
Domaszowice to gmina piękna, malownicza, której wielkim atutem jest bogata przyroda. O tym, ale także o planach i wyzwaniach rozmawiamy z wójt Urszulą Medyk

Jest pani wójtem pierwszą kadencję. Co przez ten czas udało się zrobić?

Uważam, że bardzo dużo, dzięki temu, że pozyskaliśmy prawie 25 milionów z zewnątrz na inwestycje, co dla naszej małej gminy stanowi niebagatelną kwotę.

Na jakie zadania pieniądze te zostały przeznaczone?

Prawie 200 tysięcy wydaliśmy na przebudowę drogi gminnej w Siemysłowie. Zakres prac obejmował wykonanie nowej nawierzchni na odcinku 130 metrów bieżących wraz z poprawą systemu odwodnienia.

Przebudowaliśmy sześć dróg w Domaszowicach, a mianowicie: Słoneczną, Długą, Krótką, Poprzeczną, Przedszkolną i Łąkową. Otrzymaliśmy na to zadanie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie nieco ponad 2 miliony złotych. Przewidywana wartość zadania wynosiła 2,2 mln, jednak w przetargu okazało się, że najkorzystniejsza oferta była wyższa niż kosztorys inwestorski. Abyśmy mogli wyłonić wykonawcę i zapewnić inspektora nadzoru, konieczne było zwiększenie kwoty inwestycji do prawie 2,7 mln. Oprócz wspomnianego już dofinansowania dołożyliśmy do tego przedsięwzięcia jako wkład własny 570 tysięcy z kolejnej dotacji, którą otrzymaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Przeprowadziliśmy także przebudowę dróg wewnętrznych na Osiedlu Klonowym w Domaszowicach. Wartość inwestycji to prawie 1,3 mln zł. Finansowaliśmy ją po trosze z różnych rządowych programów, a nieco ponad 47 tysięcy, to był nasz wkład własny.

Dużo mówiliśmy o inwestycjach drogowych. Co oprócz nich?

Przy Ośrodku Sportu i Rekreacji ma powstać centrum rehabilitacji i edukacji dla dzieci z problemami sensorycznymi i ruchowymi, w którym będą się znajdowały m.in. ścieżka zmysłów, szachy plenerowe, a także pomoce do nauki tabliczki mnożenia czy ułamków.

Już niebawem rozpocznie się modernizacja obejmująca także rozbudowę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach. Szacowany koszt inwestycji to 750 tysięcy złotych. Otrzymaliśmy do tego zadania dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach popegeerowskich.

Oprócz tego dostaliśmy 212 tysięcy z funduszy europejskich w ramach programu „Granty PPGR – wsparcie dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. 87 dzieci otrzyma sprzęt komputerowy – laptopy, komputery bądź tablety wraz z niezbędnym oprogramowaniem i akcesoriami.

Dodatkowo zdobyliśmy 107 tysięcy na realizację działań związanych z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa cyfrowego oraz cyfryzacji w naszym urzędzie gminy.

Ale to nie koniec naszych ambitnych planów, bo budujemy przedszkole w Domaszowicach. Przewidywany koszt inwestycji to 11 mln zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi 8,5 mln zł.

Oczywiście to inwestycja długoterminowa, którą chcemy zakończyć w marcu 2024 roku. Ponieważ przedszkole powstanie na części dotychczasowego boiska szkolnego, to będziemy budować boisko dla uczniów na terenie sąsiednim.

Przymierzamy się także do wymiany źródeł ciepła w szkole podstawowej w Domaszowicach. Ma to kosztować milion zł oraz do budowy kolejnych dróg w Siemysłowie za prawie 2 mln.

Oprócz tego w Domaszowicach powstanie Gminne Centrum Kultury.

Gmina reklamuje się hasłem: „W Domaszowicach poczujesz się jak w domu”…

Tak, uważam, że jest ono zasadne z kilku powodów. Po pierwsze jest u nas pięknie, spokojnie i swojsko, kameralnie i domowo. Ale również starałam się tak zmienić styl pracy w urzędzie, by był on przyjazny i otwarty. Nie zamykam drzwi gabinetu przed nikim. Staram się współpracować z każdym, kto chce i umie współpracować. Bardzo dobrze oceniam współpracę z radnymi, sołtysami, radami sołeckimi, kołami gospodyń wiejskich, jednostkami OSP i jestem z niej bardzo dumna. Nasza gmina ma wielki potencjał, ale też duże zaniedbania, które narastały latami. Wkładamy mnóstwo pracy, by nadrobić ten czas. Wierzę, że gmina Domaszowice będzie wkrótce perełką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska