W gminie Lasowice Wielkie powstaną świetlice, boiska i kilometry sieci kanalizacyjnej

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Archiwum
Plany inwestycyjne gminy Lasowice Wielkie na ten i przyszły rok są bogate. Mówi o tym wójt Daniel Gagat w rozmowie z portalem nto.pl, który przeprowadziliśmy w związku z naszą akcją "70 gmin na lecie nto i Radia Opole".

Czym gmina może się pochwalić na półmetku roku budżetowego?
Realizujemy inwestycje z własnego budżetu, ale także dostaliśmy dużo dofinansowań na zadania, które ubogacą nasze wioski i sprawią, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej.

Jakie to inwestycje?

Przede wszystkim powstaną kolejne kilometry kanalizacji. W tym roku, w październiku, zakończymy budowę kanalizacji w Gronowicach. Ogólny koszt robót budowlanych to około 3,5 miliona złotych. Otrzymaliśmy na ten cel pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na 2,7 miliona. Będzie to kanalizacja ciśnieniowa wraz z przyłączami i zlokalizowanymi na poszczególnych posesjach pompowniami przydomowymi.

Planujemy w kolejnych latach budować też sieć kanalizacyjną w Ciarce, która była w naszych gminnych planach finansowych. Ale oprócz tego powstanie kanalizacja w Szumiradzie, na którą dostaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 2 miliony złotych. Bardzo pozytywne jest to, że nasz wkład własny ma wynieść tylko 5 procent.

Uzyskanie tego dofinansowania cieszy nas szczególnie, gdyż w Szumiradzie remontowany jest dawny ośrodek wypoczynkowy. Powstaje tam dom pobytu dla starszych osób. Obiecaliśmy, że podciągniemy do tego obiektu sieć kanalizacyjną. Nie dość, że wywiążemy się z obietnicy, to jeszcze skanalizowana zostanie cała wieś.

Dzięki realizacji tych przedsięwzięć będziemy mieli skanalizowaną praktycznie całą gminę. Dziś kanalizacja to podstawa, zwłaszcza w gminach takich jak nasza, której głównym atutem jest bogactwo przyrodnicze.
Dbamy też o czyste powietrze. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego zrealizowaliśmy inwestycję polegającą na modernizacji energetycznej budynku urzędu, w tym wymianę źródła ciepła na pompy ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

W 2021 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zyskał nową siedzibę, która również została wyposażona w ekologiczne źródła ciepła i panele fotowoltaiczne. Będzie nie tylko bardziej przyjaźnie dla środowiska, ale także oszczędniej.

Co jeszcze będzie się w gminie budować?
W Jasieniu zostanie wybudowana świetlica wiejska. Było to wielkie marzenie mieszkańców, które wreszcie, po wielu latach się zmaterializuje. Umowa z wykonawcą na to zadanie została podpisana niedawno, a już w przyszłym roku obiekt ma być otwarty. Koszt robót to 1,97 miliona złotych, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 1 milion. Będzie to budynek wyposażony w ekologiczne źródła ogrzewania oraz panele fotowoltaiczne. Będzie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Brak takiego dostosowania był wielkim minusem w salce, z której dotąd korzystali mieszkańcy Jasienia.

Również w Jasieniu powstanie boisko wielofunkcyjne o wymiarach 20 na 40 metrów z nawierzchnią poliuretanową do gry w piłkę ręczną, nożną, siatkówkę i koszykówkę. Ma kosztować około milion złotych, a nasz wkład własny to tylko 10 procent. Pieniądze na to zadanie również pochodzić będą z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Boisko zostanie wybudowane w centrum wsi, w pobliżu remizy, świetlicy i stawu, dzięki czemu Jasienie będzie miało kompleks sportowo-rekreacyjny z prawdziwego zdarzenia.

Takie samo boisko ma powstać w Chudobie. Złożyliśmy też wniosek na budowę kolejnego boiska wielofunkcyjnego, tym razem w Wędryni. Czekamy na rozstrzygnięcie naboru.

Natomiast jeśli chodzi o Chudobę, chcemy wybudować tam bieżnię rekreacyjną w pobliżu boiska i siłowni plenerowej. Złożyliśmy na ten cel wniosek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wiem też, że spore inwestycje będą realizowane w Laskowicach i w Tułach…
Tak, w Laskowicach planujemy rozbudowę istniejącej świetlicy. Umowa z wykonawcą robót jest podpisana, a zakończenie prac planujemy w kwietniu 2023 roku. Koszt robót to 1,6 miliona złotych, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wynosi 966 tysięcy złotych.

W Tułach planowana jest przebudowa sali wiejskiej, której szacowany koszt wynosi 1,2 miliona przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 450 tysięcy. Te obiekty także będą ekologiczne, jeśli chodzi o ogrzewanie.

Wsparcie finansowe zewnętrzne jest dla nas bardzo ważne, bo na zrealizowanie wielu z tych zadań, takich na przykład jak świetlice, nie byłoby nas stać, a wiem, że są one bardzo ważne dla mieszkańców, pozwalają im działać, integrować się i realizować ciekawe przedsięwzięcia. Obiekty te w naszych miejscowościach na pewno nie będą stały puste, gdyż mamy niezwykle aktywne społeczności, które mają ciekawe pomysły i potrafią wcielać je w życie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska