W Muzeum Śląska Opolskiego otwarto wystawę z okazji 90. rocznicy plebiscytu

fot. Paweł Stauffer
fot. Paweł Stauffer
Wśród eksponatów znalazły się między innymi bardzo rzadkie znaczki plebiscytowe. Czteroznaczkowy blok z Germanią jest jedynym egzemplarzem na świecie.

W centrum jednej z sal opolskiego muzeum stanęła oryginalna urna wyborcza pamiętająca plebiscyt z 20 marca 1921 roku opatrzona dwujęzycznymi napisami "Opole-Oppeln" oraz "powiat opolski-Kreis Oppeln Stadt". W 1991 roku wróciła do Opola z Francji i stała się własnością Muzeum Śląska Opolskiego.

Na ścianach znalazły się eksponaty historyczne ze zbiorów muzeum oraz niezwykle cenne znaczki i pamiątki filatelistyczne związane z plebiscytem a pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

- Po raz pierwszy pokazujemy w Opolu pozyskane ostatnio pamiątki związane z Janem Cybisem - mówi Witold Garbal, komisarz wystawy. - Są tu dokumenty poświadczające jego udział w głosowaniu i karta cyrkulacyjna umożliwiająca swobodne przekraczanie granicy. Urodzony we Wróblinie koło Głogówka malarz studiował w 1921 w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Był jednym ze 192 tysięcy uczestniczacych w plebiscycie emigrantów urodzonych na Śląsku. Dziesięć tysięcy spośród nich, w tym Cybis, głosowało za Polską, 182 tys. za Niemcami.

- Do najnowszych nabytków należą także prezentowane na wystawie kartki pocztowe wysłane przez stacjonujących w Opolu żołnierzy francuskich i włoskich - dodaje Urszula Zajączkowska, dyrektor muzeum. - Ekspozycję uzupełniają m.in. polskie i niemieckie plakaty propagandowe, gazety i zdjęcia z epoki.
Filatelistyczną część wystawy zaprezentował Krzysztof Krupa, prezes spółki Pro Media i szef opolskiego okręgu Polskiego Związku Filatelistów, współorganizator ekspozycji. - Ten bezcenny zbiór, który udostępnił nam pan Marian Biesiada, prawdopodobnie zostanie pokazany w Polsce, a może i na świecie tylko raz, tutaj w muzeum - powiedział. - Warto podkreślić, że Opole właśnie podczas plebiscytu stało się jednym z kilku zaledwie polskich miast, w których emitowano znaczki.
Właściciel kolekcji, Marian Biesiada z Gliwic, pytany o najcenniejszy okaz na wystawie prowadzi do gabloty, w której umieszczony został blok składający się z czterech znaczków Rzeszy Niemieckiej przedstawiających Germanię. Na dwóch spośród nich dodrukowano znak CIHS zamieniający je na znaczki plebiscytowe. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

- Ekstremalnie rzadkie są także znaczki z tzw. wydania berneńskiego - dodaje pan Biesiada - przedrukowano je ze znaczków pięciomarkowych z pomarańczowym tłem na znaczki wartości 50 fenigów w opolskiej drukarni Erdmanna Raabego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska