O planach budowy Branżowego Centrum Umiejętności w Obszarze Elektromobilności, władze miasta Opola powiadomiły dzisiaj (14 kwietnia) na specjalnej konferencji. W planach jest budowa nowego budynku z trzema kondygnacjami, który stanie na działce przy ul. Torowej 7 w Opolu.
Wewnątrz będą się mieścić m.in. 3 sale warsztatowe:
- pracownia symulacji pojazdu elektrycznego
- pracownia symulacji ładowania
- pracownia mechaniczna z podnośnikami
Oraz sale, w których wykładana będzie teoria:
- pracownie komputerowe
- sala wykładowa
- Będzie to zupełnie nowy obiekt zaprojektowany do naszych wymagań - podkreśla Urszula Kowalczyk, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowy w Opolu. - Obiekt będzie działać w technologii pasywnej i co ważne, będzie pozbawiony barier architektonicznych utrudniających poruszanie się osób niepełnosprawnych.
W Branżowym Centrum Umiejętności w Obszarze Elektromobilności będzie mogło się kształcić 30 uczniów, ale z pracowni będzie korzystać znacznie więcej osób, które kształcą się w kierunkach technicznych.
Na realizację inwestycji miasto Opole ma dostać 16 mln zł z Unii Europejskiej w formie dotacji.
Projekt znalazł się na liście zadań przeznaczonych do dofinansowania, a sama inwestycja ma powstać w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że władze miasta dopiero będą podpisywać umowę na dofinansowanie projektu oraz będą poszukiwać firmy, która podejmie się realizacji inwestycji.
Elektromobilność - zawód przyszłości?
Przedstawiciele samorządu podkreślają jednak, że są zdeterminowani, żeby Branżowe Centrum Umiejętności w Obszarze Elektromobilności powstało, bo upatrują w nim dużą szansę dla miasta. Zauważają, że Opole znajduje się pomiędzy województwami śląskim i dolnośląskim, gdzie już działają zakłady z branży elektromobilności (m.in. produkujące akumulatory li-ion).
- Ten projekt będzie miał ogromne znaczenie, nie tylko dla kadr w regionie, ale także kadr w Polsce. To nowy, bardzo perspektywiczny sektor - podkreślał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola. - Chcemy kształcić uczniów szkół średnich, studentów, a także osoby dorosłe, które będą chciały się przekwalifikować.
- Tym projektem mocno wybiegamy w przyszłość i wręcz wyprzedzamy obecną podstawę programową - argumentował Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w urzędzie miasta w Opolu
- W nowym centrum będziemy mieć ponadto wyłączność na certyfikowanie zawodu podstawy elektromobilności - dodawał Maciej Wujec, zastępca prezydenta miasta Opola.
Partnerem projektu jest Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, która zrzesza firmy działające w tej branży.
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?