W radzie powiatu w Oleśnie powstały kluby radnych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Radni powiatu oleskiego, od lewej: Lidia Kontny, Teresa Czaja, Sylwia Kus, Jacek Wróbel, Roland Fabianek, Damian Hutsch, Grzegorz Domański.
Radni powiatu oleskiego, od lewej: Lidia Kontny, Teresa Czaja, Sylwia Kus, Jacek Wróbel, Roland Fabianek, Damian Hutsch, Grzegorz Domański. Mirosław Dragon
Jako pierwszy zawiązał się Klub Radnych Mniejszości Niemieckiej. W odpowiedzi radni pozostałych ugrupowań utworzyli Powiatowy Klub Samorządowy.

Najwięcej głosów w radzie powiatu oleskiego ma Mniejszość Niemiecka. 9 radnych na czele z Klaudiuszem Prochotą utworzyło Klub Radnych Mniejszość Niemieckiej.

Tworzą go radni: Jan Kus, Damian Hutsch, Klaudiusz Prochota, Roland Fabianek, Sylwia Kus, Jacek Wróbel, Lidia Kontny, Barbara Kaczmarczyk, Teresa Czaja.

W odpowiedzi powstał Powiatowy Klub Samorządowy na czele ze Stanisławem Belką, złożony z radnych PO, PSL i SLD. Ten klub ma 10 głosów.

Powiatowy Klub Samorządowy tworzą radni: Janusz Wojczyszyn, Jerzy Liberka, Stanisław Belka, Marianna Krzykawiak, Marek Rubelt (wszyscy z PO), Antoni Polak, Leszek Kałwak, Eugeniusz Mielczarek (wszyscy z PSL), Henryk Krześniak, Grzegorz Domański (obaj z SLD).

- Wyszło trochę głupio, jakby była to próba sił, kto ma więcej szabel w radzie - komentuje jeden z radnych Mniejszości Niemieckiej. - Ale nie o to chodziło i nie należy się obawiać jakichś zmian w zarządzie powiatu czy w komisjach.

Powiatem oleskim formalnie rządzi koalicja MN-PO-PSL.
Starostą jest Jan Kus (MN), wicestarostą Stanisław Belka (PO), w zarządzie zasiadają ponadto: Lidia Kontny, Roland Fabianek (oboje z MN) oraz Janusz Wojczyszyn (PO).

Przewodniczącym rady powiatu jest Jerzy Liberka (PO), a jego zastępcami: Barbara Kaczmarczyk (MN) i Antoni Polak (PSL).

Formalnie poza koalicją jest SLD, ale w praktyce 2 lewicowych radnych nie jest w opozycji. Henryk Krześniak dostał nawet funckję przewodniczącego Komisj Porządku Publicznego,

Pozostali szefowie komisji to:

  • Klaudiusz Prochota (MN) - Komisja Budżetu i Finansów
  • Marek Rubelt (PO) - Komisja Ochrony Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej
  • Teresa Czaja (MN) - Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji
  • Jacek Wróbel (MN) - Komisja Promocji, Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Leśnictwa
  • Leszek Kałwak (PSL) - Komisja Rewizyjna.

Statut Powiatu Oleskiego o klubach radnych
§ 51
1. Radni mogą tworzyć Kluby radnych.
2. Klub może utworzyć co najmniej 3 radnych.
3. Przynależność radnych do klubu jest dobrowolna.

§ 52
1. Utworzenie Klubu radnych należy zgłosić Przewodniczącemu Rady Powiatu w ciągu 30 dni od daty zebrania założycielskiego.
2. Zgłoszenie utworzenia Klubu radnych powinno zawierać:
1/ imię i nazwisko Przewodniczącego Klubu,
2/ listę członków Klubu, z określeniem funkcji wykonywanych w Klubie,
3/ nazwę Klubu - jeżeli Klub ją posiada.
3. Działalność Klubów radnych nie może być finansowana z budżetu Powiatu.
4. Kluby radnych działają zgodnie z uchwalonymi przez siebie regulaminami. Regulamin Klubu nie może być sprzeczny ze Statutem Powiatu.
5. Przewodniczący Klubów Radnych są obowiązani przedłożyć Przewodniczącemu Rady regulaminy Klubów w terminie 14 dni od ich uchwalenia.
6. Przedstawiciele Klubów mogą przedstawiać stanowiska Klubów we wszystkich sprawach będących przedmiotem obrad Rady.
7. Czas wystąpień klubowych określa Przewodniczący Rady.

Czytaj e-wydanie »

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie