W Tarnowie Opolskim chcą pamiętać o przeszłości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu od lewej: Teodor Glensk, Józef Kampa, Waldemar Gielzok, Elżbieta Reinert i Józef Waletzko.
Na zdjęciu od lewej: Teodor Glensk, Józef Kampa, Waldemar Gielzok, Elżbieta Reinert i Józef Waletzko. Fot. Krzysztof Ogiolda
Gimnazjaliści z Przywór i Tarnowa Opolskiego uczestniczyli wczoraj w Kosorowicach w spotkaniu dyskusyjnym „20 twarzy Górnego Śląska” .

W pierwszej części spotkania w świetlicy wiejskiej w Kosorowicach świadkowie czasu: Teodor Glensk z Tarnowa Opolskiego, Józef Kampa z Raszowej oraz Elżbieta Reinert i Józef Waletzko z Kosorowic opowiadali uczniom i nauczycielom o zwyczajach i obyczajach w gminie Tarnów Opolski.

- Czym się różnią skrzypce od kontrabasu? - pytał Teodor Glensk. - Kontrabas dłużej się pali - odpowiadał ku uciesze publiczności.

Podobne żarty były tylko wstępem do snutych już całkowicie serio wspomnień zaproszonych gości o grzebaniu basa, wodzeniu niedźwiedzia, dawnych obyczajach weselnych i świątecznych. Pani Elżbieta tłumaczyła, co to były suche dni w wielkim poście i jak się robi postną polewkę bez mięsa - z maślanki i wody z mąką z kartoflami. W czasie spotkania nie zabrakło też dramatycznych wspomnień z czasów wojny. Dyskusję moderował Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

- Chcę podkreślić, że to spotkanie w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej odbyło się z inicjatywy władz Tarnów Opolski i z udziałem wójta Krzysztofa Mutza - mówi Izabela Waloszek z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Ten dialog ze świadkami czasu ma być formą zachęcenia uczniów, by na swoim terenie poszukali ciekawych rozmówców i przeprowadzili z nimi wywiady w ramach AHM. Jeśli tylko ciekawe materiały powstaną, umieścimy je na stronie Archiwum www.e-historie.pl

W drugiej części dyskusji refleksjami o historii Śląska i jej muzealnych upamiętnieniach oraz o zaletach wielojęzyczności i wielokulturowości dzielili się Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Barbara Mientus z Muzeum Wiejskiego w Raszowej, ks. dr Piotr Tarlinski, duszpasterz mniejszości w diecezji opolskiej oraz wójt Krzysztof Mutz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska