Wielki pożar w Kluczborku. Jak spłonęło Dwunastu Apostołów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wyglądał kompleks kluczborskich kamieniczek Dwunastu Apostołów w 1911 roku.
Tak wyglądał kompleks kluczborskich kamieniczek Dwunastu Apostołów w 1911 roku.
Gdyby ta budowla stała do dzisiaj, byłaby jedną z najcenniejszych zabytkowych pereł Opolszczyzny. Kompleks kamienic na kluczborskim Rynku spłonął jednak w wielkim pożarze 28 czerwca 1925 roku.
Jak zmieniał się ratusz w Kluczborku na przestrzeni lat? Rok 1957.

Zdjęcia ratusza w Kluczborku

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, jak w wielkim pożarze w 1738 roku spłonęła duża część Kluczborka, w tym stary drewniany Ratusz.

W 1752 roku oddano do użytku nowy budynek magistratu. Do ratusza dobudowano też kamienice.

W efekcie powstał barokowy zespół sześciu dwurzędowych kamienic, które zgrupowane przy ratuszu zostały nazwane przez mieszkańców miasta Dwunastoma Apostołami.

- Zbudowane w stylu późnego baroku były wizytówką Kluczborka - mówi Kazimierz Stefańczyk, znawca historii miasta.
25 czerwca 1925 roku doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Wiadomo, że ogień wybuchł w budynku Maxa Blumenthala.

- Blumenthal był żydowskim kupcem, krążyły pogłoski, że to było podpalenie - mówi Kazimierz Stefańczyk.
W pożarze zginęła najbliższa rodzina kupca: 43-letnia żona Martha Blumenthal oraz dwie córki: 6-letnia Ernestina i 10-letnia Johanna.

Ogień gasili nie tylko strażacy, ale i sąsiedzi. Z pożaru ocalały tylko części Dwunastu Apostołów: Ratusz z dwiema 2-frontowymi kamieniczkami. Jednak wysoka temperatura i woda użyta w akcji gaśniczej spowodowały duże straty. Ratusz i ocalałe kamienice wymagały renowacji.

Tyle zostało z zabytkowych kamieniczek po pożarze z 28 czerwca 1925 roku, w którym zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci.

W lipcu 1926 roku rada miejska przegłosowała uchwałę, w której przyjęto projekt przebudowy autorstwa architekta Alfreda Lenza. Płaski dach północno-wschodniego skrzydła ratusza został umieszczony na tej samej wysokości co skrzydło południowo-wschodnie. We wschodniej części wbudowano okna na poddaszu.

Najtrudniejszym zadaniem było zabudowanie pozostałych po pożarze gołych ścian na zachodniej części. Alfred Lenz zadecydował, aby w tym miejscu zbudować arkady z balkonem u góry.

Rynek zrobił się bardziej przestronny, ponieważ władze postanowił nie zezwalać na odbudowę kamienic w tym miejscu. Gmina wykupiła grunt i urządziła w tym miejscu klomby miejskie.

Okazało się także, że pożar uszkodził filary wieży, dlatego niezbędna była ich renowacja. Remont rozpoczął się w październiku 1926 roku. 12 listopada na iglicy wieży umieszczono w metalowej tubie dokumenty historyczne, pod którymi podpisał się burmistrz ówczesnego Kreuzburga Waldemar Reche oraz rajcy. Z dokumentów wiemy m.in., że w odbudowie ratusza udział wzięli: miejski radca budowlany Fritz H...schke (nazwisko częściowo nieczytelne), główny budowniczy magistratu Willi Goldammer, inspektor nadzoru budowlanego Max Zinnow, projektant Alfred Lenz, prace murarskie: Karl Meitner, firma budowlana Dalowski & Nantwich, Thomas Skaletz, Karl Janik; prace blacharskie:Paul Kaupert, Heinrich Schütze, Karl Grund; prace dekarskie:Wilhelm Christian; prace ślusarskie: Karl Kabitz; prace stolarskie: bracia Schuster, Paul Korn, Wilhelm Grüske, Richard Wawra; prace zduńskie:Paul Maass; prace malarskie: Karl Krug, Ernst Flemming, Paul Klaubert; prace rzeźbiarskie: Alois Abzug z Opola i Völkel z Wrocławia; konserwacja zegara na wieży Karl Thiel.

- Po usunięciu zgliszcz po spalonych kamieniczkach pozostał pusty plac, który przylega do trzech uratowanych od pożaru elementów Dwunastu Apostołów - opowiada Kazimierz Stefańczyk.

Tyle zostało z zabytkowych kamieniczek po pożarze z 28 czerwca 1925 roku, w którym zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci.
Tyle zostało z zabytkowych kamieniczek po pożarze z 28 czerwca 1925 roku, w którym zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska