Historyczna Pasieka Zarodowa w Maciejowie odżyła dzięki temu, że przejęły ją władze Kluczborka i powiatu kluczborskiego. Ksiądz Jan Dzierżon byłby zadowolony.

Twórca współczesnego pszczelarstwa ks. Jan Dzierżon (1811-1906), zwany Kopernikiem ula, urodził się w Łowkowicach, a zmarł w sąsiednim Maciejowie, gdzie zbudował dworek i pasiekę.

Pasieka ta istnieje do dzisiaj, choć w ubiegłym roku groziło jej nawet zamknięcie. Ówczesny właściciel Małopolskie Centrum Biotechniki chciało się jej pozbyć.

Burmistrz Jarosław Kielar i starosta kluczborski Piotr Pośpiech błyskawicznie dogadali się ze sobą, że oba samorządy wspólnie przejmą dawne włości księdza Dzierżona.

- Oczywiste było, że trzeba ocalić to miejsce dla Kluczborka, skoro promujemy się jako kraina miodem płynąca - tłumaczy burmistrz Kielar.

Samorządy złożyły się na zakup i wspólnie kupiły centrum pszczelarskie za 680 tysięcy zł.

Do wspólnego zarządzania majątkiem w Maciejowie utworzono spółkę Dolina Stobrawy, w której gmina ma 48 procent udziałów, powiat 45 procent, a pozostałe 7 procent - Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”.

Po roku widać, że to była dobra decyzja, a historyczna Pasieka Zarodowa odżyła. Zwiększyła zatrudnienie: aktualnie w zakładzie pracuje 7 osób. W tym jest prezes Tomasz Paluch, który jednocześnie jest prezesem LGD Dolina Stobrawy, na co dzień jest urzędnikiem w kluczborskim magistracie, a spółce szefował w wolnym czasie.

- Żeby mógł się bardziej poświęcić rozwojowi spółki, zatrudniony jest teraz na pół etatu w urzędzie, a na drugie pół etatu w pasiece - informuje burmistrz Kielar.

- Zatrudniliśmy jako stałego współpracownika inseminatora pszczół, ponieważ chcemy zwiększyć sprzedaż matek pszczelich, która obok sprzedaży miodu jest naszą główną działalnością - mówi Tomasz Paluch. - Sprzedaż matek pszczelich trwa od maja do końca sierpnia, a miód sprzedajemy przez cały rok.

Żeby klienci nie musieli jeździć do oddalonego od miasta o ponad 10 km Maciejowa, miód z pasieki ks. Dzierżona można kupić także w ratuszu na kluczborskim rynku.

- Miody oraz świece z wosku pszczelego można także kupować w Galerii Miodowej w Kluczborku. Mamy aż siedem rodzajów tego przysmaku: wielokwiatowy, spadziowy, lipowy, gryczany, malinowy oraz akacjowy - dodaje Tomasz Paluch.

Pasieka w Maciejowie stara się teraz o dotacje unijne z programu bioróżnorodności i ochrony dziedzictwa kulturowego. Do remontu jest bowiem m.in. zabytkowy dworek, w którym mieszkał ksiądz Jan Dzierżon.

Jak nie dać się nabrać i kupić prawdziwy miód? Przydatne rady

Źródło X-news/Agencja TVN