Plany inwestycyjne i dotyczące współpracy z samorządami i rolnikami przedstawiciele Wód Polskich przedstawili na piątkowej konferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Mimo opadów, jakie w ostatnich dniach obserwujemy m.in. na Opolszczyźnie, a także kolejnych prognozowanych, w dalszym ciągu w naszym kraju utrzymuje się zjawisko suszy. Z tego też powodu Wody Polskie podejmują szereg inicjatyw przeciwdziałających jej skutkom, rozwijając retencję korytową oraz program kształtowania zasobów wodnych - informuje Linda Hofman, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, które zarządza zasobami wodnymi także na Opolszczyźnie w ramach rządowej spółki Wody Polskie.
- W ich ramach planowana i realizowana jest budowa oraz remont istniejących już zastawek i jazów na rzekach, celem poprawy bilansu wodnego, zwłaszcza na terenach użytkowanych rolniczo. Istniejące na ciekach obiekty hydrotechniczne są bowiem w większości w złym stanie, nie posiadają także urządzeń wyciągowych oraz nie zapewniają skutecznej i szybkiej sterowalności systemu - dodaje rzeczniczka.
W ramach zadań związanych z retencją korytową RZGW w Gliwicach zaplanowało prace zwiększające zdolności retencyjne zlewni rzek:
- Jemielnicy,
- Troi,
- Psiny,
- potoku Rzymkowickiego
- Stobrawy.
Na samej Opolszczyźnie RZGW zrealizuje 11 zadań na 22 urządzeniach, w tym 5 zadań inwestycyjnych i 6 utrzymaniowych.
- Łączne koszty podjętych działań na terenie województwa opolskiego wyniosą ponad 16 mln zł, z czego w 2020 r. wydane zostanie 700 tys. zł na prace projektowe - wyjaśniono.
Prace z zakresu retencji korytowej zwiększą bezpośrednie nawodnienie około 2 tys. ha, pośrednio natomiast aż do 20 tys. ha terenu.
W ramach piątkowego spotkania zorganizowano wyjazd na jaz na rzece Jemielnica, na której zaplanowano odbudowę i przebudowę budowli piętrzących.
Głównym celem tej inwestycji ma być zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni tej rzeki, poprzez właściwe regulowanie odpływu wód, czego efektem będzie uzyskana poprawa bilansu wodnego i efektywności w zakresie rolniczego i gospodarczego korzystania z wód rzeki, wzrost jakości środowiska przyrodniczego korytarza ekologicznego doliny rzeki a także przywrócenie jej ciągłości - podano w komunikacie.
- Ponadto, możliwość regulowania odpływu z górnych odcinków zlewni przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na niżej położonych odcinkach, jak również na rzece Mała Panew, do której uchodzi Jemielnica - zaznaczono.
W piątkowym spotkaniu na Opolszczyźnie udział wzięli: prezes Wód Polskich Pan Przemysław Daca, dyrektor RZGW w Gliwicach Mirosław Kurz, Marcin Jarzyński, z-ca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą, wojewoda opolski Adrian Czubak i poseł Violetta Porowska.
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił rolę partnerstwa wodnego, tj. współpracy Wód Polskich z samorządami, spółkami wodnymi i rolnikami, podejmowanej w celu minimalizacji skutków suszy. Mówił, iż partnerstwo tego rodzaju, służące wsparciu m.in. rolników, będzie działało również na terenie powiatów, znajdujących się w województwie opolskim. Przyjmie ono kształt instytucji i będzie koordynowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?