Wody Polskie wydadzą 16 milionów na inwestycje zapobiegające suszy na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Spółka Wody Polskie zaplanowała na Opolszczyźnie inwestycje zwiększające zdolności retencyjne zlewni rzek Jemielnicy, Troi, Psiny, potoku Rzymkowickiego i Stobrawy.

Plany inwestycyjne i dotyczące współpracy z samorządami i rolnikami przedstawiciele Wód Polskich przedstawili na piątkowej konferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Mimo opadów, jakie w ostatnich dniach obserwujemy m.in. na Opolszczyźnie, a także kolejnych prognozowanych, w dalszym ciągu w naszym kraju utrzymuje się zjawisko suszy. Z tego też powodu Wody Polskie podejmują szereg inicjatyw przeciwdziałających jej skutkom, rozwijając retencję korytową oraz program kształtowania zasobów wodnych - informuje Linda Hofman, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, które zarządza zasobami wodnymi także na Opolszczyźnie w ramach rządowej spółki Wody Polskie.

Niski poziom Odry w Opolu. Opadająca rzeka odsłania pozostałości po dawnej infrastrukturze oraz to, co ludzie do niej wrzucają. Nadbrzeżna roślinność cierpi z powodu braku wody.

Niski poziom Odry w Opolu. To skutek suszy? Co odsłania opad...

- W ich ramach planowana i realizowana jest budowa oraz remont istniejących już zastawek i jazów na rzekach, celem poprawy bilansu wodnego, zwłaszcza na terenach użytkowanych rolniczo. Istniejące na ciekach obiekty hydrotechniczne są bowiem w większości w złym stanie, nie posiadają także urządzeń wyciągowych oraz nie zapewniają skutecznej i szybkiej sterowalności systemu - dodaje rzeczniczka.

W ramach zadań związanych z retencją korytową RZGW w Gliwicach zaplanowało prace zwiększające zdolności retencyjne zlewni rzek:

  • Jemielnicy,
  • Troi,
  • Psiny,
  • potoku Rzymkowickiego
  • Stobrawy.

Na samej Opolszczyźnie RZGW zrealizuje 11 zadań na 22 urządzeniach, w tym 5 zadań inwestycyjnych i 6 utrzymaniowych.

- Łączne koszty podjętych działań na terenie województwa opolskiego wyniosą ponad 16 mln zł, z czego w 2020 r. wydane zostanie 700 tys. zł na prace projektowe - wyjaśniono.

Prace z zakresu retencji korytowej zwiększą bezpośrednie nawodnienie około 2 tys. ha, pośrednio natomiast aż do 20 tys. ha terenu.

W ramach piątkowego spotkania zorganizowano wyjazd na jaz na rzece Jemielnica, na której zaplanowano odbudowę i przebudowę budowli piętrzących.

Głównym celem tej inwestycji ma być zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni tej rzeki, poprzez właściwe regulowanie odpływu wód, czego efektem będzie uzyskana poprawa bilansu wodnego i efektywności w zakresie rolniczego i gospodarczego korzystania z wód rzeki, wzrost jakości środowiska przyrodniczego korytarza ekologicznego doliny rzeki a także przywrócenie jej ciągłości - podano w komunikacie.

- Ponadto, możliwość regulowania odpływu z górnych odcinków zlewni przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na niżej położonych odcinkach, jak również na rzece Mała Panew, do której uchodzi Jemielnica - zaznaczono.

W piątkowym spotkaniu na Opolszczyźnie udział wzięli: prezes Wód Polskich Pan Przemysław Daca, dyrektor RZGW w Gliwicach Mirosław Kurz, Marcin Jarzyński, z-ca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą, wojewoda opolski Adrian Czubak i poseł Violetta Porowska.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił rolę partnerstwa wodnego, tj. współpracy Wód Polskich z samorządami, spółkami wodnymi i rolnikami, podejmowanej w celu minimalizacji skutków suszy. Mówił, iż partnerstwo tego rodzaju, służące wsparciu m.in. rolników, będzie działało również na terenie powiatów, znajdujących się w województwie opolskim. Przyjmie ono kształt instytucji i będzie koordynowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska