Wójt gminy Rudniki Grzegorz Domański: Nie marnujemy żadnej okazji, by ubiegać się o dofinansowania

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Grzegorz Domański, wójt gminy Rudniki
Grzegorz Domański jest wójtem Rudnik pierwszą kadencję. Rozmawiamy z nim o tym, co przez ten czas udało się w gminie zrobić, a także o wyzwaniach na przyszłość.

Mieszkańców zwykle najbardziej interesują inwestycje. Proszę powiedzieć, co udało się zrobić w ostatnim czasie w gminie Rudniki.

Wyremontowaliśmy drogi w przysiółku Ignachy, w Młynach i w Jaworku. Teraz remontujemy tę łączącą Dalachów i Kuźnicę.
Zamierzamy aplikować o pieniądze do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont drogi w Bugaju. Obecnie przygotowujemy wniosek. Jeśli dostaniemy pieniądze, będziemy realizować to zadanie w przyszłym roku.

Dokładamy się także do remontu dwóch dróg powiatowych - w Cieciułowie i Żytniowie.

Mamy dość dużo skomunikowanych miejscowości poza drogami krajowymi i powiatowymi. Chcemy, aby mieszkańcy mogli dojechać do centrum, czyli Rudnik, alternatywnymi szlakami, które są mniej uczęszczane przez samochody i dzięki temu bardziej bezpieczne.

Czym gmina może się pochwalić, poza remontem dróg?

Zakończyliśmy budowę sali gimnastycznej przy szkole w Cieciułowie. Było to kosztowne przedsięwzięcie, ale też bardzo ważne. Szkoła ta był ostatnią w gminie, która nie miała takiego obiektu. Mieszkańcy długo czekali na salę i nawet już powątpiewali, czy w ogóle ona powstanie.

Dodatkowo wybudowaliśmy także pomieszczenia trenerskie, gospodarcze, sanitarne i sale lekcyjne.
Koszt zadania to ponad 3 miliony złotych, ale realizowaliśmy je dzięki dofinansowaniu z pieniędzy rządowych.
Teraz kończymy inwestycję w szkole w Jaworznie, też z rządowym wsparciem. Zadanie polega na przebudowie kuchni węglowej na ekologiczną oraz pomieszczeń dla przedszkola. Koszt to 2,3 mln.

Dzięki temu przedsięwzięciu kuchnia w szkole w Jaworznie będzie przygotowywać posiłki nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale także dla uczniów z Cieciułowa i Dalachowa. Do tej ostatniej placówki dostarczał je catering.

Zrealizowaną inwestycją, która nas szczególnie cieszy, jest żłobek w Rudnikach z programu Maluch+. Działa od roku w budynku dawnego gimnazjum. Koszt przystosowania sal na potrzeby placówki wyniósł około milion złotych. Powstały pomieszczenia dla trzech grup, które maksymalnie mogą pomieścić w sumie 24 dzieci. Obawialiśmy się, czy będziemy mieć pełne obłożenie. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo od samego początku, gdy żłobek zaczął funkcjonować, rosła liczba dzieci uczęszczających do niego. Wynikało to przede wszystkim z bardzo dobrych ocen wystawionych przez rodziców. W tej chwili już na następny rok też mamy całkowite obłożenie i jeszcze kilkoro dzieci w rezerwie. Był to strzał w dziesiątkę.

Zwykle w gminach wiejskich bardzo ważną sprawą jest budowa kanalizacji. Jak pod tym względem wypada gmina Rudniki?

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych na budowę sieci kanalizacji ciśnieniowej w Młynach i Łazach. Jej koszt to około 3,8 mln. Sieć ta będzie podłączona do naszej oczyszczalni. Większe miejscowości mamy już skanalizowane – np. Rudniki, Żytniów, Cieciułów, Dalachów, Jaworzno. Chcemy budować kanalizację również w mniejszych miejscowościach, tych które technicznie możemy jeszcze podłączyć do naszej oczyszczalni.

Przygotowujemy się do budowy nowej oczyszczalni w oparciu o tę już istniejącą. To bardzo duży koszt, bo ok. 18,5 mln zł. Będziemy szukać środków z zewnątrz na to zadanie.

Kanalizacja jest bardzo ważna dla naszej gminy, bo mamy przepiękną przyrodę, która jest naszym głównym atutem i chcemy ją chronić. Dlatego zamierzamy także przechodzić na „zieloną energię”. Jesteśmy na etapie przetargu na budowę instalacji fotowoltaicznej wspomaganej pompami ciepła w naszych szkołach i urzędzie gminy. Otrzymaliśmy w ramach Polskiego Ładu ponad 3,3 mln zł na ten cel. Chcemy wykonać to zadanie w tym i na początku przyszłego roku. To także ważne z powodu rosnących kosztów energii elektrycznej i opału.

Oprócz tego oferujemy mieszkańcom gminy wsparcie do wymiany pieców do 50 procent wartości nakładów, ale nie przekraczające 2 tysiące, które jest równolegle do wsparcia z WFOŚ. To program, który się rozpoczął i cieszy się popularnością.
Będziemy też racjonalizować zużycie energii elektrycznej jeśli chodzi o oświetlenie naszych miejscowości. Zamierzamy zmodernizować i wymienić oświetlenie na energooszczędne, a także doświetlić miejsca, które tego wymagają.

Jakie plany w najbliższych latach gmina chciałaby zrealizować?

Chcielibyśmy zrewitalizować teren przy zbiorniku na Młynach, a także zabiegamy, aby powstał ciąg pieszo-rowerowy łączący Faustiankę z Rudnikami i Rudniki z Jaworznem. To wprawdzie droga krajowa, ale chcemy wspomóc w tym zadaniu Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad chociażby poprzez zrobienie projektu, a być może nawet wybudowanie tych ścieżek. W naszych dalekosiężnych planach ujmujemy również utworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych, bo społeczeństwo się starzeje i jest to wyzwanie na przyszłość.

Wszystko zależy od tego, czy uda nam się zdobyć pieniądze na nasze plany, bo jesteśmy małą gminą i z własnych środków na realizację takich zadań nas nie stać. Ale nie marnujemy żadnej okazji, by ubiegać się o dofinansowania i sporo nam się pod tym względem udaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska