WSZiA. Uczelnia rusza z projektem "Integracja bez granic 2"

Archiwum uczleni
Na uczelni studiuje obecnie ponad 250 osób z Ukrainy, Gruzji i Kazachstanu. Polskiego uczą się nawet podczas wizyt w restauracji.
Na uczelni studiuje obecnie ponad 250 osób z Ukrainy, Gruzji i Kazachstanu. Polskiego uczą się nawet podczas wizyt w restauracji. Archiwum uczleni
Projekt "Integracja bez granic 2", skierowany jest m.in. do studentów z Ukrainy, Gruzji i Kazachstanu.

Do głównych zadań, jakie uczelnia planuje przeprowadzić w ramach projektu, zaliczyć można prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla imigrantów z państw spoza Unii Europejskiej przebywających na terenie Polski oraz cykle szkoleń z języka polskiego, kulturoznawstwa czy aktywnego poszukiwania pracy.

- Innowacyjnym pomysłem przy obecnym projekcie będzie organizacja wspólnych eventów, dzięki którym będzie możliwość wzajemnego poznania się imigrantów i Polaków - mówi Marcin Oleksiuk, kierownik projektu. - Dodatkowo chcemy doprowadzić do międzykulturowego dialogu, który ułatwi współpracę między obcokrajowcami a mieszkańcami Polski - dodaje.

Pomysł na realizację wspólnych imprez integracyjno-kulturalnych zrodził się po meczu bowlingowym, jaki podczas ostatniej edycji programu zorganizowała uczelnia. Naprzeciw siebie stanęły wówczas drużyny: ukraińska i polska, a z pomysłem kontynuowania tego typu działań wyszli imigranci - wyjaśnia Marcin Oleksiuk.

Na uczelni studiuje obecnie ponad 250 osób z Ukrainy, Gruzji i Kazachstanu. Poza typową integracją i zapoznawaniem się z życiem kulturalnym Polski, studenci ze Wschodu napotykają również na szereg utrudnień, szczególnie na początku pobytu w naszym kraju.

Uczelnia stara się wspierać imigrantów we wszystkich sprawach administracyjnych, ubezpieczeniowych czy zdrowotnych. - W obecnej edycji, programu oprócz punktu konsultacyjnego będzie działał tzw. "mobilny doradca" - tłumaczy Olga Prykhodko, pracownik WSZiA. - Osoba taka pomoże zainteresowanym załatwić sprawę w urzędzie, banku i innych instytucjach , w których nieunikniona jest wizyta obcokrajowców - dodaje Prykhodko.

Nie zabraknie również pomocy przy tłumaczeniach dokumentów czy wsparcia merytorycznego podczas załatwiania różnego rodzaju spraw.

Uczelnia stworzy także stronę internetową, na której zostaną zamieszczone istotne informacje dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej a także krótkie filmy, które będą przedstawiać działanie biura projektu czy krótkie reportaże i wywiady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska