Wybory parlamentarne 2019. Koalicja Obywatelska pokazała liderów do Sejmu. Kto startuje z Opolszczyzny? Co z Senatem?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Witold Zembaczyński (z prawej) jest liderem opolskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Poseł Tomasz Kostuś (z lewej) jest drugi. Artur Janowski
Koalicja Obywatelska zatwierdziła listy do Sejmu na wybory parlamentarne 2019. Na czele jest poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej, drugi poseł Tomasz Kostuś z Platformy. Nastąpiła zmiana na trzecim miejscu. Opozycja nadal ustala też wspólnych kandydatów do Senatu.

Listy Koalicji Obywatelskiej - którą tworzą Platforma, Nowoczesna, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej oraz Zieloni - zatwierdzono na poniedziałkowym zarządzie krajowym PO.

Dwa pierwsze miejsca pozostały bez zmian. Listę KO do Sejmu w woj. opolskim otwiera poseł Witold Zembaczyński, wiceprezes Nowoczesnej. Drugi jest poseł Tomasz Kostuś, szef Platformy w Opolu.

Wybory parlamentarne 2019. Zmiana w czołówce

Zmiana nastąpiła na pozycji trzeciej. Pierwotnie miała z niego startować Izabela Migocz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej z Kędzierzyna-Koźla, która kilka miesięcy wcześniej walczyła o miejsce w Parlamencie Europejskim z listy Wiosny Roberta Biedronia.

Izabela Migocz wycofała się jednak z kandydowania. W jej miejsce na "trójce" ulokowano Elżbietę Bień, radną z Opola.

Z czwartego miejsca startuje poseł Ryszard Wilczyński z Namysłowa, były wojewoda opolski. Z piątego miejsca o mandat posłanki ubiega się Leonarda Płoszaj, wicestarosta powiatu opolskiego.

Szósty jest poseł Rajmund Miller z Nysy. Z siódmej pozycji ma startować Robert Węgrzyn z Kędzierzyna-Koźla, radny sejmiku oraz poseł PO w kadencji 2007-2011.

Na liście są też m.in. Tadeusz Goc (nr 10, burmistrz Strzelec Opolskich), Janusz Trzepizur (nr 11, radny sejmiku z PO), Barbara Kamińska (nr 12, wiceprzewodnicząca opolskiej rady miasta z KO, kandydowała na prezydenta Opola), dr hab. Monika Ożóg (nr 14, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego) czy Rafał Kampa (nr 22, jeden z liderów protestów przeciwko powiększaniu Opola).

Ostatnie miejsce na opolskiej liście KO ma być przeznaczone dla kandydata Inicjatywy Polskiej. Wiadomo jednak, że nie będzie nim ani były poseł lewicy Tomasz Garbowski, obecnie prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, ani radny Piotr Mielec, lider klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, kiedyś też w SLD.

Wybory parlamentarne 2019. Nadreprezentacja Opola?

- Chcemy rozmawiać z Opolanami o tym, jak zmienić politykę, by poprawić dostępność służby zdrowia oraz jak skutecznie walczyć z ociepleniem klimatu. Ta kampania będzie oparta na rozmowie oraz na budowie zaufania - zapowiada poseł Witold Zembaczyński.

Poseł Tomasz Kostuś przekonuje, że opolska lista KO jest silna w wymiarze koalicyjnym i politycznym. - Są na niej osoby doświadczone i pełne werwy, zarówno z doświadczeniem parlamentarnym, jak i samorządowym. Do tego dochodzą przedstawiciele wielu branż - zachwala.

Na liście KO wyraźna jest reprezentacja Opola. Oprócz pierwszej trójki to Janusz Trzepizur, Barbara Kamińska, Monika Ożóg i Leokadia Kubalańca. - Kiedyś stolica regionu była traktowana po macoszemu, ludzie z Opola mieli słabe miejsca. Teraz jest nadreprezentacja. I to też nie jest dobre. Bo oznacza to, że ludzie z innych części regionu mają czasami po jednym kandydacie na powiat - komentuje jeden z polityków PO prosząc o anonimowość.

Wybory parlamentarne 2019. Wspólni kandydaci do Senatu?

Od dłuższego czasu wiadomo było, że formacje opozycyjne - KO, Lewica (czyli SLD, Wiosna i Razem) oraz PSL wspierany przez ruch Kukiz'15 - tworzą własne listy do Sejmu. Równolegle cały czas trwają rozmowy o tym, by wystawić wspólnych kandydatów do Senatu. Takie porozumienie udało się osiągnąć.

Wiele wskazuje na to, że z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski do Senatu wystartuje była europosłanka Danuta Jazłowiecka z KO. Na wschodzie regionu o miejsce w Senacie ubiegać ma się Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej.

W PO słyszymy, że partia liczyła na start radnej wojewódzkiej i byłej posłanki Brygidy Kolendy-Łabuś, ale ta z niego zrezygnowała.

- Dlatego w ramach umacniania koalicji w sejmiku popieramy Romana Kolka - mówi nam jeden z polityków opozycji.

Ale jest tu też zgrzyt. Roman Kolek chce bowiem startować pod szyldem Mniejszości Niemieckiej z poparciem KO. Tymczasem Koalicja Obywatelska chce, by o Senat walczył pod jej egidą.

Z kolei na zachodzie regionu kandydatem opozycji do Senatu może być Jan Woźniak, wieloletni burmistrz Otmuchowa z SLD. Według naszych ustaleń ludowcy naciskają na poparcie kandydatury Norberta Krajczego do Senatu, ale PO nie chce się na to zgodzić.

Wybory parlamentarne 2019. Lista Koalicji Obywatelskiej w woj. opolskim

 1. Witold Zembaczyński
 2. Tomasz Kostuś
 3. Elżbieta Bień
 4. Ryszard Wilczyński
 5. Leonarda Płoszaj
 6. Rajmund Miller
 7. Robert Węgrzyn
 8. Zbigniew Ziółko
 9. Monika Jurek
 10. Tadeusz Goc
 11. Janusz Trzepizur
 12. Barbara Kamińska
 13. Artur Nowak
 14. Monika Ożóg
 15. Adrian Sulikowski
 16. Leokadia Kubalańca
 17. Henryk Małek
 18. Grażyna Grabowska
 19. Dragomir Rudy
 20. Ewa Muc-Klimek
 21. Adam Raczyński
 22. Rafał Kampa
 23. Darek Gajewski
 24. Kandydat Inicjatywy Polskiej

Czytaj także

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mała9
2019-08-19T21:59:52 02:00, Grzegorz S.:

No.Widząc tych marnych typków już jestem spokojny o wynik PIS-u...Zresztą jaki lider taka partia...

Chciałem też prosić zwolenników KO o kulturę na forum.Nie jesteście u siebie,jesteście gośćmi w tym kraju.W imieniu Polaków dziękuję.

2019-08-19T22:57:52 02:00, Gość:

Lista ułożona przez Bułę to gwarancja 3-4 mandatów

19 sierpnia, 23:08, Gość:

Z Opola 8 kandydatów - głosy się podzielą , widocznie odpowiada to Bule aby mu nie wyskoczył nowy lider np Kostuś .

Głosuje na PIS, PO przecz nic nie zrobił Polski 8 lat rządów likwidacja koleji, autobusów, zamykanie szpitali ,płaca rosła jak kot napłakał,ja osobiście musiałam emigrować aby wyżyć i mieć na chleb, bo tak za rządów PO było i nigdy już nie będę głosować na nich okradli Polskę i kłamią w żywe oczy nigdy więcej PO u władzy 🤬🤬🤬🤬

G
Gość
20 sierpnia, 17:02, Gość:

Czytając te komentarze widać, że fabryka hejtu dobrej zmiany i mowa nienawiści zawitała również pod artykuły NTO. No tak, dziś już inaczej nie da się wygrać wyborów. Ach, jeszcze "pińćset" trzeba dać za moje podatki i sukces wyborczy murowany. P.S - ciekawe, kim jest opolska "Emilia"?

A skąd ty kutasie to wiesz.Wyssałeś to z fiuta swojej kochanki?

G
Gość

Co z Senatem?A co ma być?Przecież oni nie mają kandydatów listy do Sejmu nie potrafią zrobić.Urządzają łapanki żeby kogoś wpisać

Z
Ziutek

Pierwszy raz mam wątpliwości czy PO jest w stanie wygrać na Opolszczyźnie. Ta lista jest po prostu słaba. Obawiam się, że PIS zwalcuje PO również i u nas.

G
Gertruda

Ale wstyd. Kierownik basenu i Pan POgrzebacz...

G
Gość

POpaprańcy to dno.Antypolski szwadron bez programu.

G
Gość

Czytając te komentarze widać, że fabryka hejtu dobrej zmiany i mowa nienawiści zawitała również pod artykuły NTO. No tak, dziś już inaczej nie da się wygrać wyborów. Ach, jeszcze "pińćset" trzeba dać za moje podatki i sukces wyborczy murowany. P.S - ciekawe, kim jest opolska "Emilia"?

j
jaka szkoda
2019-08-20T11:03:31 02:00, Gość:

Dzień dobry dobrozmianowe trole... Kiedy na listach PO był Kowalski z Jakim (nie tak dawno temu) to wtedy listy były dobre, prawda? Obłuda i zakłamanie, buta i arogancja... Liczy się tylko władza i kasa... człowiek niestety nie.

Jaki z Kowalskim szybko zrozumieli, że PO to Patologia Oszustów. A potwierdzają to niektóre nazwiska na liście POKOnanych.

G
Gość

Dzień dobry dobrozmianowe trole... Kiedy na listach PO był Kowalski z Jakim (nie tak dawno temu) to wtedy listy były dobre, prawda? Obłuda i zakłamanie, buta i arogancja... Liczy się tylko władza i kasa... człowiek niestety nie.

G
Gość

Bień i Miller to jedyne sensowne nazwiska na tej liście.

Poza tym nic ciekawego. Sami karierowicze.

m
majonez

TwojSzwab się zmobilizował i idzie z wszystkimi byle tylko się załapać do koryta.

G
Gość
2019-08-19T23:25:38 02:00, Gość:

KO ma genialny pomysl, spieprza cala kampanie, przegraja wybory a pozniej poprosza o azyl w PiSie. Mentalnie to oni nigdy nie mieli daleko do PiSu, tylko droge do koryta byla troche inna.

Nie. KO czeka na kryzys ekonomiczny który nadchodzi wielkimi krokami. On pozamiata PIS na dobre. Skończą się wyborcze prezenty i zacznie zaciskanie pasa, a oberwą jak zwykle obywatele, ktôrzy w odwecie wywiozą PIS na taczkach. Haj lajf potrwa jeszcze około 2 lat 😆😅🤣

W
Wyborczyni

Ja głosuję na pana Kostusia opisywanego kiedyś przez NTO:

https://nto.pl/odlot-opolskiego-wicemarszalka-tomasza-kostusia/ar/4547321

G
Gość
2019-08-19T23:25:38 02:00, Gość:

KO ma genialny pomysl, spieprza cala kampanie, przegraja wybory a pozniej poprosza o azyl w PiSie. Mentalnie to oni nigdy nie mieli daleko do PiSu, tylko droge do koryta byla troche inna.

He he, Nowoczesna siedzi na garnuszku PO bo długów ma jak dziur na drogach.

Porozstawiali się. pousadzali i brnią samorządu, żeby było z czego żyć.

PiS i cała ta zjednoczona prawica to zaciskający się sznurek na gardle demokracji, ale prawda jest brutalna, nie mają dla siebie alternatywy.

G
Gość

KO ma genialny pomysl, spieprza cala kampanie, przegraja wybory a pozniej poprosza o azyl w PiSie. Mentalnie to oni nigdy nie mieli daleko do PiSu, tylko droge do koryta byla troche inna.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3