Wybory parlamentarne 2019. PiS przedstawił kandydatów do Sejmu i Senatu. Na czele Porowska, Czochara i Kowalski [LISTA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zaktualizowano 
Violetta Porowska, nr 1 listy PiS do Sejmu w woj. opolskim Piotr Guzik
Violetta Porowska, Katarzyna Czochara i Janusz Kowalski - to pierwsza trójka opolskiej listy kandydatów PiS do Sejmu. Są na niej także obecni i byli parlamentarzyści prawicy. Zaprezentowano też kandydatów prawicy do Senatu.

Prezentacja list kandydatów PiS odbyła się w piątek w centrali partii. Od dłuższego czasu wiadomo było, że na czele listy będzie Violetta Porowska, wicewojewoda oraz pełnomocnik opolskich struktur PiS. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, ponad miesiąc wskazał ją jako "jedynkę" opolskiej listy PiS.

Koniec rozgrywek o miejsce nr 2

Długo nie było natomiast pewności co do obsady pozycji drugiej. Tutaj w ostatnich tygodniach trwały rozgrywki pomiędzy posłanką Katarzyną Czocharą, byłą liderką PiS w regionie, a byłym europosłem Sławomirem Kłosowskim, który jesienią 2016 roku namaścił Czocharę na swoją następczynię w fotelu szefa partii w woj. opolskim.

Ostatecznie "dwójka" przypadła Katarzynie Czocharze. Sławomir Kłosowski startuje do Sejmu z szóstej pozycji.

- Dla Violetty Porowskiej to wygodne o tyle, że Katarzyna Czochara stanowić będzie dla niej mniejsze zagrożenie w perspektywie kierowania partią w regionie. Oprócz tego rolą Katarzyny Czochary jest zebranie głosów wśród elektoratu wiejskiego, peryferyjnego. Sławomir Kłosowski na "dwójce" oznaczałby, że pierwszą trójkę listy stanowiliby ludzie z Opola. To mogłoby zaszkodzić liście. Poza tym Sławomir Kłosowski po powrocie do Sejmu mógłby zacząć kopać dołki pod Violą - twierdzi działacz PiS.

Kto jeszcze na liście PiS do Sejmu?

Od kilku tygodni znane były też nazwiska kandydatów z miejsc nr 3 i 4. "Trójką" został Janusz Kowalski, wiceprezydent Opola w latach 2014-2015, który potem był w zarządzie PGNiG oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a który pozostaje członkiem rady nadzorczej KGHM. Zajął pozycję przynależną kandydatowi Solidarnej Polski.

Na czwartym miejscu ulokowano posła Kamila Bortniczuka, rzecznika Porozumienia Jarosława Gowina. Marcin Ociepa, wiceminister w "gowinowym" resorcie przedsiębiorczości i technologii, musiał zadowolić się ostatnią pozycją na liście.

Piąty jest poseł Antoni Duda, a siódmy poseł Jerzy Naszkiewicz, który do Sejmu wszedł kilka miesięcy temu. Zajął miejsce Patryka Jakiego, który został europosłem z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego.

Na opolskiej liście PiS są także Zbigniew Kitajgrodzki (adwokat, rok temu przegrał walkę o fotel burmistrza Praszki), Marko Markowski (lider młodzieżówki PiS w regionie) czy Martyna Kolemba-Gaschka (rzeczniczka wojewody opolskiego).

Marek Kawa do Senatu

Podczas konferencji w centrali PiS zaprezentowano też kandydatów tej formacji do Senatu. Tutaj największym znakiem zapytania była kwestia tego, kto wystartuje do izby wyższej parlamentu z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski. Na prawicy nie było wielu chętnych, panuje bowiem przekonanie, że w tym okręgu i tak wygra przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, którym ma być była eurodeputowana Danuta Jazłowiecka.

W partii słyszymy, że w partii brano pod uwagę wystawienie radnego Opola Sławomira Batko oraz Przemysława Kubowa, radnego powiatu opolskiego. Ale akces zgłosił Marek Kawa, były poseł Ligi Polskich Rodzin oraz radny PiS w Opolu. - Chciał odświeżyć sobie nazwisko przy okazji wyborów - słyszymy w PiS.

W przypadku pozostałych okręgów zaskoczeń nie ma. Na wschodzie o reelekcję ubiegał będzie się senator Jerzy Czerwiński. Na zachodzie kandyduje były wojewoda, a obecnie radny wojewódzki Bogdan Tomaszek. Grzegorz Peczkis, obecny senator z tego okręgu, został przez partię odsunięty w cień z racji procesu, jaki wytoczył mu właściciel portu w Kędzierzynie-Koźlu.

Wybory parlamentarne 2019. Lista PiS do Sejmu w woj. opolskim

 • 1. Violetta Porowska
 • 2. Katarzyna Czochara
 • 3. Janusz Kowalski
 • 4. Kamil Bortniczuk
 • 5. Antoni Duda
 • 6. Sławomir Kłosowski
 • 7. Jerzy Naszkiewicz
 • 8. Andrzej Chrzanowski
 • 9. Teresa Barańska
 • 10. Damian Buła
 • 11. Wojciech Komarzyński
 • 12. Zbigniew Kitajgrodzki
 • 13. Marko Markowski
 • 14. Tomasz Ognisty
 • 15. Dariusz Kolbek
 • 16. Zbigniew Bratosiewicz
 • 17. Anna Chabraszewska
 • 18. Izabela Majerska
 • 19. Anna Stasiorowska
 • 20. Adam Deptuła
 • 21. Martyna Kolemba-Gaschka
 • 22. Anna Grzebińska
 • 23. Maria Żukowska-Jacykowska
 • 24. Marcin Ociepa

Wybory parlamentarne 2019. Kandydaci PiS do Senatu w woj. opolskim

 • Marek Kawa - Opole i powiat opolski
 • Jerzy Czerwiński - okręg zachodni (powiaty kluczborski, namysłowski, brzeski, nyski i prudnicki)
 • Bogdan Tomaszek - okręg wschodni (powiaty oleski, strzelecki, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski oraz głubczycki)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-19T18:46:19 02:00, Gość:

Pani Kolemba? Nie raz mówiła że nie utożsamia się z tą partią...

2019-08-19T23:25:33 02:00, Gość:

Hahaha, ale zdaje się, że już po raz drugi staruje z ich list, wcześniej do rady powiatu, drugi taki żartowniś to nowy dyrektor gabinetu wojewody-też się z partią nie utożsamia, ale posadkę chętnie przytulił i teraz nie odstępuje ''mocodawców'' na krok....

Pani która nie ma pomysłu na życie... żenujące

G
Gość
2019-08-19T18:46:19 02:00, Gość:

Pani Kolemba? Nie raz mówiła że nie utożsamia się z tą partią...

Hahaha, ale zdaje się, że już po raz drugi staruje z ich list, wcześniej do rady powiatu, drugi taki żartowniś to nowy dyrektor gabinetu wojewody-też się z partią nie utożsamia, ale posadkę chętnie przytulił i teraz nie odstępuje ''mocodawców'' na krok....

G
Gość

Pani Kolemba? Nie raz mówiła że nie utożsamia się z tą partią...

c
cocidotegopsieniemyty

Każdy zaznaczam każdy startujący polityk w zbliżających się wyborach za głos wyborcy jest w stanie wejść sobie do dupy aby udowodnić jaki to on jest skuteczny i sprytny. W internecie już widać pokazy włażenia do tyłka. Porażka

A
Aaron
2019-08-16T17:54:10 02:00, Tylko PlS:

PełO, to de facto organizacja pro-niemiecka, a więc scenariusz rozkradzenia kraju, rozprzedanie majątku publicznego za bezcen, zniewolenie, uzależnienie obywateli przez różne korporacje, zepchnięcie na bocznicę gospodarczo, traktowanie Polski jako li tylko rynek zbytu oraz dbanie o swoje prywatne interesy z wykorzystaniem funkcji państwowych, był stricte skrupulatnie realizowany, aż do momentu kiedy Polacy przebudzili się, otworzyli szeroko oczy, i poszli do urn by zagłosować na prawicę. Totalni choć głośno kwiczą, ujadają, szarpią za nogawki, to do koryta na szczęście już nie powrócą.

Na prawicę to Polacy jeszcze nigdy nie zagłosowali. Najwyżej na lewicę narodowo-socjalistyczną (Populizm i Socjalizm) Zanim jeszcze raz z partyjnego biuletynu te brednie o gospodarce wkleisz, to zobacz ile milionów dotacji przyznał premier tysiąclecia niemieckim koncernom :)))

:)
2019-08-16T16:32:44 02:00, Gość:

4 lipca...Violetta Porowska odnośnie spekulacji, iż na opolskiej liście PiS do Sejmu ma się pojawić Janusz Kowalski ''- Z tego, co wiem, to on nie jest zainteresowany kandydowaniem'' Jak to leciało? "Nie chcem, ale muszem...."

No co? Może jego stanowisko w PGNiG jest teraz komu innemu bardziej potrzebne?Nieee... Niemożliwe, to taki wspaniały fachowiec!

S
Szlomo
2019-08-16T21:36:12 02:00, Gość:

A ja zagłosuje na Zjednoczoną Prawicę.Nie ma innej opcji.Tylko oni.Tylko z nimi mi po drodze.Najlepsi.Bezkokurencyjni.

Ciekawe na ilu portalach ten post jest jeszcze wklejony? Nowogrodzka w akcji?

S
Szlomo
2019-08-16T16:49:07 02:00, Marcin z rodzina:

Odam na Panią wiolete głos bo to porządna osoba wezmę rodzinę i odamy głos na Panią.

Jak przystało na kandydatkę PiS była porządna i uczciwa jeszcze jak była w SLD. A teraz, trollu, na Nowogrodzką po wypłatę marsz!

O
Op
2019-08-16T14:59:23 02:00, Gość:

Tak się zastanawiam nad Panem Kowalskim, poszedł 4 lata temu w "biznesy" i teraz wraca do polityki? nie wyszło mu?,

Rady nadzorcze w państwowych spółkach to nie biznesy to prawdziwa wypłata razy 3 :) i to w 8h pracy.

G
Gość

OBIE PANIE RYŁY, RYJĄ I RYĆ BĘDĄ POD KAŻDYM MĄDRZEJSZYM OD NICH. GDZIE TYLKO SIĘ DA.

G
Gość
2019-08-16T23:13:39 02:00, Gość:

lista najbardziej złodziejskiej partii od 100 lat w Polsce

2019-08-17T08:09:57 02:00, Gość:

Jeszcze nie opublikowana i na szczęście

możesz udawać głupiego, ale faktu oczywistego to nie zmienia!

G
Gość
2019-08-16T23:13:39 02:00, Gość:

lista najbardziej złodziejskiej partii od 100 lat w Polsce

Jeszcze nie opublikowana i na szczęście

G
Gość
2019-08-16T13:05:22 02:00, Andrzej:

Piszecie w drugim artykule o Pani Porovskiej, że lubi być lubiana.Kto to pisze? bo chyba nie dziennikarz, a kto nie lubi być lubiany?i do tego to sformułowanie:"lubi być lubiana", chyba czas cofnąć się niektórym do szkoły po nauki.

Kolejną "ciekawą" kwestią wartą uwagi jest jak pisze Pan "dziennikarz" Jej (P.Porowskiej) stała obecność w mediach. Sformułowanie użyto w delikatnym kontekście jako zarzut. Poziom artykułu żałosny. Tak tylko dodam, że Pani Prowska na TT ma 1405 osób, które ją obserwują i nie jest to liczba duża. Żeby była duża trzeba systematycznie i kilka lat pisać. Diagnoza dziennikarska nietrafiona i słaba, a że Pani Porowska komentuje bieżące wydarzenia z Regionu Opola i Opolszczyzny to tylko Ją za to chwalić, a jak "okrasza" swoje wpisy fotkami jest już bardzo dobrze. Więcej wiedzy można zaczerpnąć z jej TL niż z waszej gazety

Próżność, próżność i jeszcze raz próżność, a ty Andrzeju zapewne robisz za klakiera pisząc komentarze pod tymi wpisami i fotkami;)

G
Gość

Fuuuuuuuuuuuuuuuuuj...

poprostu fuuuuuuuuuuuuuuuuuuj!

G
Gość

lista najbardziej złodziejskiej partii od 100 lat w Polsce

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3