Wybory parlamentarne 2019. Mniejszość Niemiecka: Więcej swobody dla samorządów i więcej pieniędzy na dodatkowe zadania z centrali

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Konferencja komitetu Mniejszości Niemieckiej w sprawie samorządu
Konferencja komitetu Mniejszości Niemieckiej w sprawie samorządu mat. MN
Więcej niezależności finansowej dla samorządów oraz wyższe dofinansowanie zadań cedowanych na władze lokalne przez rząd - to postulaty przedstawicieli komitetu Mniejszości Niemieckiej w wyborach parlamentarnych 2019.

- Istnieje pilna potrzeba nowego zdefiniowania relacji na linii samorząd-rząd. Chodzi przede wszystkim o sposób finansowania samorządów - mówi poseł Ryszard Galla, nr 1 listy MN do Sejmu.

Zapowiedział, że w tej sytuacji MN będzie chciała zmiany do ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dzięki którym samorządy terytorialne stałyby się bardziej niezależne finansowo.

- Nie może być bowiem tak, że wójtowie i burmistrzowie ciągle muszą zabiegać o pieniądze w Warszawie. To tworzy niezdrowe układy i powiązania. Trzeba zadać temu kres i my jako KWW Mniejszość Niemiecka chcemy to zrobić! - stwierdza.

Ryszard Galla zaznacza, że rola samorządów jest ogromna w zaspakajaniu potrzeb wszystkich mieszkańców. - Samorządy to element władzy publicznej, który jest najbliżej ludzi. To samorządy potrafią najtrafniej zdiagnozować potrzeby mieszkańców, bo tworzą go ludzie, którzy są właśnie stąd. Z perspektywy rządu w Warszawie nie jest to możliwe. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca na linii samorząd-rząd - przekonuje i zaznacza, że w ostatnich latach rola i znaczenie samorządów uległa degradacji.

Poseł MN podkreślił, że będzie walczył o wprowadzenie regulacji, które uwzględniałyby głos społeczności lokalnych w przypadku zmiany granic. Tłumaczył, że ma to uniemożliwić powtórkę sytuacji z powiększeniem Opola, gdy sprzeciw sąsiadów wyrażony w konsultacjach społecznych został zignorowany przez rząd.

Na konferencji MN byli też przedstawiciele samorządu. Wskazywali, że najbardziej palącą potrzebą gmin i powiatów jest zagwarantowanie finansowania z budżetu państwa tych zadań, które zrzucane są na nie przez władze centralne. Chodziło m.in. o podwyżki dla nauczycieli czy obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Dowiedz się więcej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska